Co zrobić z dużą opuchlizną po mocnym kopnięciu? [Porada eksperta]

2015-06-21 18:46

Zostałem silnie kopnięty w podudzie (lewa strona poniżej kolana), które bardzo mocno spuchło. Zgłosiłem się do poradni, dostałem okłady z lodu z jakąś maścią i zalecenia. Niestety, nie mogłem opuścić zajęć. Przy chodzeniu/siedzeniu bolesna jest zmiana pozycji. Najgorzej jest wstać rano, ból jest nieznośny. Jak go złagodzić? Czy Altacet jest właściwy?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Przypuszczam, że uderzenie nastąpiło na jakimś treningu... Jeśli nie stwierdzono żadnego pęknięcia ani złamania, to obrzęk wynika jedynie z silnego uderzenia (zbicie okostnej, które jest bardzo bolesne). Na obrzęk można zastosować specjalną maść - Stadiopasta, z której robi się opatrunek na 8 godz., ale nie dłużej niż na 3 dni. Potem trzeba zrobić przerwę. Dodatkowo okłady z lodu między opatrunkami. Mimo wszystko jeśli nie było wykonane żadne badanie obrazowe (nie wspomniał pan o tym), zalecałbym przynajmniej badanie RTG.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza