''Przeskakiwanie'' kolana [Porada eksperta]

2015-01-09 18:42

Od ok. 5 miesięcy mam problemy z kolanem. W losowych sytuacjach dochodzi do "przeskakiwania" kolana, co skutkuje blokadą wyprostowania oraz bólem. Po wielu wizytach u lekarzy oraz wykonaniu badań, stwierdzono, że jest to problem budowy mojego kolana, w którym rzepka jest przypierana do prawej strony. Do tego, w badaniach wykryto naderwanie więzadeł krzyżowych. Cały proces leczenia (lekarz zalecił przyjmować zastrzyki, pić saszetki oraz brać tabletki) dopiero się rozpoczął. Problem polega na tym, że po "przeskoczeniu" nie jestem w stanie normalnie funkcjonować, a dodam jeszcze, że blokada nogi może nawet trzymać przez 3-4 dni. W związku z tym mam pytanie, czy istnieje jakiś sposób na powrotne przeskoczenie tego kolana? Może być to sposób bolesny, ale oby skuteczny, ponieważ z dnia na dzień muszę zmieniać plany właśnie z powodu wspomnianych wcześniej "przeskoczeń". Jeśli istnieje możliwość, np. wygięcia nogi w pewien sposób lub coś podobnego, to proszę o radę.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Wspomniał pan niejako o dwóch przypadłościach - przeskakiwaniu kolana i przyparciu rzepki. Moje pytanie: co wynika z czego? Być może mamy tutaj do czynienia z niestabilnością rzepki, w wyniku której dochodzi do jej przesuwania na stawie rzepkowo-udowym i wówczas dochodzi do ów "przeskakiwania" kolana blokując je do ruchu wyprostnego. To jedynie moje domysły. Nie bardzo rozumiem zalecenia co do procesu leczniczego. W jakim celu cała ta farmakoterapia? Odbudowę chrząstki? Zniesienie stanu zapalnego? Niestety, nie jestem w stanie udzielić panu "złotej pigułki" na odblokowanie kolana, nie znając dokładnej przyczyny i nie znając mechanizmu blokady. Proponuję udać się do fizjoterapeuty, aby dokładnie zbadał kolano i wszystkie jego struktury, wówczas może będzie jasne, co dokładnie się tam odbywa. To pozwoli na zaplanowanie jakiegoś postępowania - terapii/treningu stabilizacji, czy może dalszej diagnostyki.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza