Rotacja kręgów po urazie pleców a trening siłowy [Porada eksperta]

2015-05-30 19:21

Po urazie pleców miałam stwierdzoną rotację 4. i 5. kręgu w odcinku lędźwiowym. Kręgi te zostały nastawione, ale nadal odczuwam punktowy, kłujący dyskomfort w tym odcinku. Nie utrudnia mi to żadnych czynności, po prostu jest odczuwalne. Czy taka rotacja wiąże się z dyskopatią lub rwą kulszową? Czy przy tych ewentualnych schorzeniach możliwy jest trening siłowy?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Zabieg terapii manualnej (korekcja ustawienia segmentów kręgosłupa) to jedno, warto oprócz tego zastosować jeszcze terapię tkanek miękkich w tej okolicy i obszarach bezpośrednio połączonych z tym obszarem, czyli całą powięzią piersiowo-lędźwiową i okolicą pośladków. Dodatkowo warto sprawdzić, czy pozostałe segmenty kręgosłupa nie są zablokowane. Duża szansa, że ból, który pozostał, pochodzi z punktu spustowego na którymś z otaczających mięśni (przypuszczam, bo nie znam mechanizmu urazu). Tej rotacji nie wiązałbym od razu z dyskopatią, czasem takie zablokowanie się zdarza. Trening siłowy zalecam w przypadku, gdy nie jest odczuwalny żaden ból przy zwykłych czynnościach, ponieważ inaczej może to spowodować komplikacje.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza