Uszkodzenie stożka rotatorów - jak leczyć? [Porada eksperta]

2014-12-24 13:40

Jakiś czas temu doznałem urazu podczas treningu siłowego - konkretnie stawu barkowego. Dolegliwości bólowe bardzo duże nasilające się w nocy przez kilka dni, zmniejszona ruchomość. Byłem na prześwietleniu RTG i układ kostny jest ok. Dostałem leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz maść do smarowania i 10x krioterapia na bark. Niedawno doczekałem się badania rezonansem magnetycznym, który wykazał zespół stożka rotatorów z uszkodzeniem mięśnia nadgrzebieniowego oraz cechami entezopatii w zakresie przyczepu ścięgien do stożka. Całość opisu: "Ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego o nieznacznie pogrubiałej stopie przyczepu, z podwyższeniem intensywności sygnałów na całej grubości. Ścięgno mięśnia podłopatkowego oraz podgrzebieniowego z drobnymi pasmami podwyższonej intensywności sygnałów - nieduże zmiany przeciążeniowo-degeneracyjne z pogrubieniem ścięgna mięśnia podłopatkowego i niedużym odczynem płynowym w sąsiedztwie. Dyskretne zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowo-obojczykowego z nieznacznym poszerzeniem obrysów stawu. Ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego w odcinku wewnątrzstawowym z podwyższeniem intensywności sygnałów i pogrubieniem - cechy częściowego uszkodzenia. Obrąbek stawowy w badaniu MR bez ewidentnych cech separacji. Śladowa ilość wysięku w jamie stawowej oraz kaletce podbarkowo-podnaramiennej." Byłem z badaniem u chirurga ortopedy i ze spokojem stwierdził, że: ''Nic wielkiego się nie stało, trzeba unikać obciążeń i nagłych szarpnięć i uważać, żeby się nie uszkodzić bardziej''. Moje zasadnicze pytanie brzmi: czy tak ma być? Mam 31 lat. Nie da się unikać obciążeń przy pracy fizycznej (budowlanka od zawsze). Czy istnieją jakieś zabiegi, które mogą poprawić funkcjonalność barku? Bóle przy określonych ruchach i przy obciążeniach nadal są. W nocy nie ma, tylko podczas obciążeń. Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie. Nie wiem, czy zmienić lekarza, czy szukać pomocy gdzieś indziej.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Badanie MRI pana barku zdecydowanie wskazuje na przebyty przez pana uraz (chociaż dramatu tam wielkiego nie ma). Proszę jednak pamiętać, że jest to jedynie badanie dodatkowe, które wspomaga i należy je jeszcze uzupełnić o badanie kliniczne (przez ortopedę lub fizjoterapeutę). Z całym szacunkiem, ale ortopeda, u którego pan był nie wysilił się zbytnio zarówno w zleceniu procesu leczenia jak i dalszych zaleceniach. Przede wszystkim proponowałbym, aby znalazł pan dobrego fizjoterapeutę, który przebada pana dokładnie i stwierdzi, co tak naprawdę się stało i jaki będzie proces usprawniania. Usprawnianiu będzie podlegał cały kompleks obręczy barkowej - terapia manualna wraz z terapią tkanek miękkich (np. terapia FDM) raczej powinny załatwić sprawę, ale o tym zdecyduje osoba, która podejmie się usprawniania. Proszę być dobrej myśli. Życzę szybkiego powrotu do sprawności. Pozdrawiam Mateusz Idzikowski (Fizjoclub)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza