UZDROWISKO dla zdrowia i urody

2009-04-02 11:13

Choć wakacje jeszcze przed nami, najwyższa pora je zaplanować. Polecamy urlop w uzdrowisku. Masaże wodne i ręczne, zabiegi w kapsułach, kąpiele z bąbelkami, okłady z borowiny – oferta jest przebogata. Czym się kierować, by dokonać dobrego wyboru?

UZDROWISKO dla zdrowia i urody
Autor: thinkstockphotos.com Choć wakacje jeszcze przed nami, najwyższa pora je zaplanować. Polecamy urlop w uzdrowisku. Masaże wodne i ręczne, zabiegi w kapsułach, kąpiele z bąbelkami, okłady z borowiny – oferta jest przebogata. Czym się kierować, by dokonać dobrego wyboru?

W Polsce są 43 miejscowości o statusie uzdrowiska. Większość z nich znajduje się na obszarach górskich i podgórskich, bo tam występuje najwięcej źródeł wód leczniczych. Ale w uzdrowisku leczą nie tylko wody, także gazy zawarte w niektórych zdrojach, borowiny i oczywiście klimat.

Uzdrowisko - wody lecznicze i borowina

Nie każda woda wypływająca z podziemnego źródła ma zastosowanie w lecznictwie. Decyduje o tym jej czystość, stały rodzaj i stężenie składników biochemicznych. Lecznicza woda mineralna powinna zawierać co najmniej 1000 mg składników mineralnych w litrze. W Polsce są bogate złoża takich wód, najczęściej chlorkowo - sodowych, wodorowęglanowych, siarczkowo - siarkowodorowych, radoczynnych i termalnych. Wykorzystuje się je do kąpieli, inhalacji, płukań i do kuracji pitnych. Najwięcej źródeł mineralnych ma Krynica i Lądek Zdrój, ale nie brak ich też w innych kurortach. Mają zróżnicowany skład chemiczny i dzięki temu mogą być wykorzystywane w terapii wielu chorób – gastrycznych, ginekologicznych, w chorobach przemiany materii czy otyłości. W wodach występują także przydatne w balneologii gazy – dwutlenek węgla, siarkowodór, radon, tlen, ozon.
Równie cenne jak woda są borowiny, czyli torf o konsystencji błota. Cechuje go bogactwo kwasów organicznych i soli mineralnych. Choć skład borowin jest zmienny, zależny od roślin, z rozkładu których powstały, wszystkie działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a ponadto wspaniale pielęgnują skórę.

Zrób to koniecznie

Jest połączeniem masażu relaksacyjnego, drenażu, termoterapii, akupresury i aromaterapii. Do zabiegu wykorzystuje się kamienie wulkaniczne – rozgrzane i oziębione. Przesuwa się je wzdłuż kanałów przepływu energii i układa na czakrach – zgodnie z medycyną chińską. Kamienie głęboko rozgrzewają organizm, przyśpieszają krążenie krwi, rozluźniają mięśnie, działają odprężająco. Wzmagają to jeszcze olejki aromatyczne. Masaż polecany jest osobom zestresowanym, przemęczonym, o podwyższonym napięciu mięśniowym. Wskazany też w dolegliwościach reumatycznych, mięśniowych, stawowych i bólach korzonkowych. Masaż twarzy ciepłymi kamieniami wulkanicznymi rozluźnia mięśnie, wzmaga ukrwienie, zmniejsza zaczerwienienia i stany zapalne skóry, idealny w przypadku skóry trądzikowej.

Uzdrowiska na mapie klimatycznej

Nawet u osoby całkowicie zdrowej bodźce klimatyczne mogą powodować lepsze lub gorsze samopoczucie. Planując więc urlop zdrowotny, tym bardziej trzeba to wziąć pod uwagę (patrz tabelka). Najsilniej na organizm oddziałuje klimat górski i morski. Ten pierwszy cechuje duże nasłonecznienie, częste i gwałtowne spadki temperatury, suche i rozrzedzone powietrze, nagłe zmiany ciśnienia. Te bodźce m.in. pobudzają produkcję czerwonych krwinek, zmuszają płuca do intensywniejszej pracy i zwiększają ich pojemność. W uzdrowiskach górskich i podgórskich dobre warunki bioklimatyczne są przez cały rok, ale najlepsze we wrześniu i październiku.
Natomiast nad morzem powietrze jest wilgotne, przesycone licznymi pierwiastkami pochodzącymi z wody morskiej, ciśnienie wysokie, a pogoda zmienna, często wietrzna. To balsam dla dróg oddechowych, który ułatwia ich oczyszczenie, i trening dla układu immunologicznego wzmacniający odporność. W nadmorskich uzdrowiskach najkorzystniej przebywać od czerwca do września. Jedynie umiarkowany klimat terenów nizinnych nie wywołuje silnych reakcji organizmu i z tego względu jest odpowiedni dla każdego. Ale nawet tu trzeba kilku dni na aklimatyzacje póki organizm nie przyzwyczai się do nowych warunków, zwykle doskwiera senność, osłabienie, bóle głowy. A w górskich i nadmorskich kurortach nawet ok. tygodnia, dlatego lepiej wybrać się tam na dłużej.

Gdzie Co leczyć Przeciwwskazania
W górach choroby dróg oddechowych, niedokrwistość, nadczynność tarczycy nadciśnienie tętnicze, migrena, choroba wieńcowa, niedawno przebyty zawał
Nad morzem choroby dróg oddechowych, astma oskrzelowa, alergie, choroby skóry, gościec, żylaki niewydolność układu krążenia, reumatyzm, nadczynność tarczycy
Na nizinach nadciśnienie, choroby układu krążenia, astma, nerwice alergie - w okresie kwitnienia uczulających roślin
miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza