Uzdrowisko Szczawno-Zdrój

2015-11-24 11:02
Uzdrowisko Szczawno-Zdrój
Autor: Thinkstockphotos.com Uzdrowisko Szczawno-Zdrój przyciąga kuracjuszy wodami, które mają liczne zastosowanie w lecznictwie.

Uzdrowisko Szczawno-Zdrój to uzdrowisko górskie, które przyciąga kuracjuszy i turystów malowniczym krajobrazem, łagodnym mikroklimatem, a przede wszystkim wodami, które mają liczne zastosowanie w lecznictwie. Działa tu także jedyna na Dolnym Śląsku tężnia - naturalne inhalatorium jodowe.

Spis treści

  1. Uzdrowisko Szczawno-Zdrój - właściwości lecznicze
  2. Uzdrowisko Szczawno-Zdrój - obiekty uzdrowiskowe
  3. Uzdrowisko Szczawno-Zdrój - profil leczniczy
  4. Uzdrowisko Szczawno-Zdrój - oferta zdrowotna

Uzdrowisko Szczawno-Zdrój jest położone na Dolnym Śląsku, w Sudetach Środkowych, niedaleko uzdrowiska Jedlina–Zdrój. Zajmuje dolinę potoku Szczawnik, otoczoną wzniesieniami Gór Chełmca - najwyższego szczytu pasma. 

Uzdrowisko Szczawno-Zdrój - właściwości lecznicze

Uzdrowisko Szczawno-Zdrój ma charakter górski, łagodnie i umiarkowanie bodźcowy (zależy od wysokości). To idealne miejsce na wypoczynek latem, gdyż wówczas panują tutaj niezbyt wysokie temperatury, a także zimą, gdyż ta bywa zwykle łagodna. Poza tym nie dokuczają silne wiatry, przed którymi chronią okoliczne góry i lasy.

Jednak o uzdrowiskowym charakterze tego miejsca decydują nie tylko  porośnięte bujną roślinnością malownicze wzgórza i łagodny klimat, lecz także wody - szczawy wodorowęglanowo-sodowo-wapniowo-magnezowe, radoczynne, które wykorzystuje się w kuracji pitnej i do kąpieli. Działa również rozlewnia wody, która produkuje butelkowane wody lecznicze oraz wysoko zmineralizowane naturalne wody mineralne.

Dodatkowym walorem tego miejsca jest także działająca jako jedyna na Dolnym Śląsku tężnia - naturalne inhalatorium jodowe.

Uzdrowisko Szczawno-Zdrój - obiekty uzdrowiskowe

Na terenie uzdrowiska funkcjonuje przedsiębiorstwo "Uzdrowiska Szczawno – Jedlina" S.A., do którego należą:

Ponadto na terenie przedsiębiorstwa uzdrowiskowego funkcjonuje Zakład Przyrodoleczniczy oraz pijalnia wód mineralnych.

Poza tym na terenie uzdrowiska Szczawno-Zdrój usługi medyczne oferuje Sanatorium Uzdrowiskowe "Azalia".

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Podczas pobytu w Szczawnie-Zdroju warto zobaczyć dawne budowle z końca XIX w., Pijalnię Wód Mineralnych czy neorokokowy Teatr Zdrojowy. Polecamy także spacery po parkach - Zdrojowym i Szwedzkim - na terenie których znajduje się muszla koncertowa, altanka, stawy i fontanny oraz ścieżka zdrowia. Osoby, które chcą podziwiać panoramę miasta, powinny wejść na wieżę Anny - basztę widokową, ustawioną na skarpie Uroczysko. Warto wybrać się także na wycieczkę do zamku w Książu (4 km) i ruin zamku Cisy w Cieszowie (11 km).

Uzdrowisko Szczawno-Zdrój - profil leczniczy

Leczenie uzdrowiskowe - szpitalne, sanatoryjne, turnusy rehabilitacyjne i leczenie ambulatoryjne w przychodni uzdrowiskowej (także na NFZ, ZUS i z dofinansowaniem z PCPR/PFRON).

Leczy się tutaj dzieci i dorosłych cierpiących na:

Uzdrowisko Szczawno-Zdrój - oferta zdrowotna

W uzdrowisku Szczawno-Zdrój można skorzystać z zabiegów z zakresu fizykoterapii (wodolecznictwo, inhalacjeświatłolecznictwo, elektroterapia, ultrasonoterapia, laseroterapia i magnetoterapia, masaże), kinezyterapii, krioterapii, krenoterapii (kuracja pitna).

To ci się przyda

Szczawno-Zdrój - informacja turystyczna

Informacja Turystyczna Szczawno-Zdrójul. Kościuszki 14tel. 74 840 68 64www.it-szczawno-zdroj.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza