BOŻE NARODZENIE: jak powiedzieć rodzicom, że chcemy spędzić święta u siebie?

2014-12-01 10:35

W wielu rodzinach panuje zwyczaj spędzania świąt Bożego Narodzenia w dużym gronie rodziny – od Wigilii po sam drugi dzień świąt. Problem w tym, że na pewnym etapie życia, zwłaszcza, gdy pojawiają się dzieci, mamy ochotę na zmianę. Uściślając, chcemy pobyć tylko z partnerem i pociechami. Jak powiedzieć o tym rodzicom?

Boże Narodzenie
Autor: thinkstockphotos.com Zanim poinformujesz rodziców, że chcesz spędzić święta oddzielnie, przemyśl swoją decyzję.

Spis treści

  1. Boże Narodzenie: Czy na pewno tego chcecie?
  2. Boże Narodzenie: Jak NIE mówić rodzicom, że spędzacie święta u siebie
  3. Boże Narodzenie: Przeprowadź spokojną rozmowę
  4. Boże Narodzenie: A może kompromis?

Problem nie wydaje się być tak poważnym, jakby się wydawało – ale trzeba przygotować się do rozmowy… i dobrze się przed nią zastanowić.

>> 7 rad, dzięki którym poradzisz sobie z organizacją świąt >>

Boże Narodzenie: Czy na pewno tego chcecie?

Zanim udacie się na „poważną rozmowę” z rodzicami, warto zastanowić się najpierw, czy rzeczywiście jesteście gotowi na to, aby Boże Narodzenie spędzić oddzielnie. Jeśli któreś z was jest bardzo związane z rodziną i będzie bardzo przeżywało taką sytuację, to święta nie będą tak radosne, jak tego oczekujecie.

Na pewno warto zrezygnować z takiego pomysłu, jeśli zachodzą jakieś wyjątkowo okoliczności, w których rodzina powinna udzielać sobie wsparcia. Przykładem jest poważna choroba któregoś z członków rodziny (i czasem, co brutalne, podejrzenie, że są to ostatnie święta w aktualnym gronie) albo żałoba. Na pewno warto też zastanowić się nad tym pomysłem, jeśli rodzic miałby zostać na święta sam.

Boże Narodzenie: Jak NIE mówić rodzicom, że spędzacie święta u siebie

Jeśli jednak sytuacja rodzinna jest zupełnie „standardowa”, a wy jesteście pewni swojej decyzji, warto przygotować się do rozmowy z rodzicami. Na początek – jak nie powinno to przebiegać.

Na pewno rodzice nie mogą dowiedzieć o waszej decyzji od osoby trzeciej (czyli np. od swoich pozostałych dzieci). Takie lekceważenie ich zaboli.

Informacja taka nie powinna być „rzucona w biegu”. Na przykład przy waszym wyjściu, jak „przypadkowe” przypomnienie sobie: „A właśnie, a na święta to tym razem zostaniemy w domu! To pa!”.

Trzeci negatywny sposób to podanie takiej informacji np. tydzień przed Bożym Narodzeniem. Większość pań domu jest już wówczas doskonale przygotowana pod kątem dokonanych zakupów żywnościowych. Szkoda wysiłku i pieniędzy – trzeba zatem poinformować rodziców wcześniej.

>> 6 miejsc, w których spotkasz Świętego Mikołaja w Boże Narodzenie 2014 >>

Boże Narodzenie: Przeprowadź spokojną rozmowę

Rozmowa na ten temat powinna przebiegać w normalnej atmosferze, np. podczas obiadu rodzinnego. Nie należy jednak podchodzić do całego wydarzenia jak do sprawy o wadze „narodowej”. Innymi słowy, nie zaczynajcie swoich wyjaśnień wstępem: „Musimy wam o czymś powiedzieć”. Ta groza jest zbędna.

Istnieje w psychologii ciekawa metoda podawania złych wiadomości, która nazywana jest „kanapką”. Polega ona na „owinięciu” złej wiadomości w dwie dobre, co ma na celu zmniejszenie negatywnego przekazu. Jak to przełożyć na tę właśnie sytuację?Możecie zacząć od poinformowania rodziców, że np. w tym roku wyjątkowo spędzicie u nich mikołajki, ale na Boże Narodzenie chcecie spróbować czegoś nowego – czyli świąt w domu. Na koniec warto dodać jeszcze jedną pozytywną wiadomość („Mamo, dla ciebie to będzie też trochę mniej pracy, bo wiem, że ostatnio bolał cię kręgosłup).

Rodzice zapewne spytają o powody takiej, a nie innej decyzji. Warto w tym momencie zastrzec, że absolutnie nie chodzi o to, że u nich jest źle. Powiedzcie prawdę – że chcecie pobyć sami, że brakuje wam tak rodzinnych chwil spędzanych tylko w gronie najbardziej bliskiej rodziny. Można też posłużyć się argumentem, że przecież i rodzice kiedyś zdecydowali się na taki krok.

Często zdarza się, że w poczuciu winy mamy ochotę natychmiast wytłumaczyć się z podjętej decyzji i… przepraszamy. To błąd. Nie robicie niczego złego i nie macie za co przepraszać – na spędzanie świąt w gronie najbliższej rodziny decyduje się coraz więcej osób.

Boże Narodzenie: A może kompromis?

Czasem zdarza się, że rodzice nie przyjmują waszej decyzji do wiadomości albo jest im wyraźnie bardzo przykro – bardziej, niż się tego spodziewaliście. Co można wówczas zrobić?

Rozwiązaniem może być kompromis. Jeśli reakcja rodziców was zaskoczyła i jesteście w stanie nawet zrezygnować ze swoich planów, to stwórzcie kompromis. Nie rezygnujcie z Wigilii w swoim domu, ale już pierwsze i drugie święto spędźcie w gronie najbliższych. W innym przypadku może się okazać, że sami czujecie się po prostu źle ze swoją decyzją.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza