Czy można jeść farbowane jajka na Wielkanoc?

2024-02-16 13:47

Dekorowanie jajek na Wielkanoc to polska tradycja, a dla dzieci – przy okazji – świetna zabawa. Co jednak zrobić z pisankami ze święconki? Czy malowane jajka mogą trafić na talerz? Wyjaśniamy, jak bezpieczne malować i przechowywać pisanki, aby można je było jeść.

Czy można jeść pisanki?
Autor: Getty images Co zrobić z pomalowanymi jajkami ze święconki?

Robienie pisanek to świetna aktywność dla dzieci. Gdy masz wiele do zrobienia przed świętami, wystarczy posadzić maluchy przy stole z farbami i innymi przyborami plastycznymi, aby zrobiły komplet nowych pisanek na tegoroczne święta wielkanocne. Czy jednak takie jajka można potem położyć do święconki i je zjeść? Wyjaśniamy, czy jedzenie malowanych wcześniej jajek jest bezpieczne?

Spis treści

  1. Czy można jeść farbowane jajka?
  2. Czy barwniki do jajek są jadalne?
  3. Barwniki do jajek a barwniki spożywcze
  4. Jak przechowywać pisanki, aby można je było jeść?
  5. Czy można podawać dziecku jajka wielkanocne?
Ukraińskie pisanki w Lublinie. Trwa wystawa Muzeum Pisanki z Kołomyi

Czy można jeść farbowane jajka?

Wiele osób trzyma pisanki w koszyczku po święconce, a po świętach wyrzuca je lub daje zwierzętom. Czy słusznie? Czy warto robić przykrość dziecku usuwając jego dzieła do kosza, zamiast stawiać je na świątecznym stole? To, czy jajka wielkanocne są bezpieczne do jedzenia zależy od tego, w jaki sposób je dekorowało dziecko.

Czy barwniki do jajek są jadalne?

Raczej nikomu nie przychodzi do głowy, by udekorowaną pisankę zjadać w całości, razem z kolorową skorupką. Jednak wiele barwników przenika i barwi także białko jajka. Część osób pyta także na forach internetowych o to, czy można barwnikami do jajek farbować np. ciasto. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. To zależy, co jest w składzie barwników do jajek. Na niektórych opakowaniach jest wprost napisane, że można stosować je do barwienia żywności. Wtedy bez obaw można zjeść taką pisankę nawet wtedy, gdy białko się zabarwi.

Barwniki do jajek a barwniki spożywcze

Na rynku jest wiele barwników do pisanek, które są farbami spożywczymi i nadają się do jedzenia. Dlatego zanim kupisz barwnik do jajek, sprawdź, czy jest dozwolony do spożycia.

Gorzej jest wtedy, gdy dziecko maluje skorupki flamastrami, farbami lub smaruje je klejem, które mogą być toksyczne – na szczęście większość przyborów plastycznych dla dzieci taka nie jest, ale to również warto sprawdzić zanim posadzimy dziecko do robienia pisanek. 

Pisanki barwione naturalnymi sposobami – np. w łupinkach cebuli czy w burakach – są oczywiście bezpieczne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Czytaj równieżJajka wielkanocne - poznaj 3 oryginalne przepisy!

Jak komponować dietę dziecka z alergią na mleko, jajka lub gluten?

Jak przechowywać pisanki, aby można je było jeść?

Problem z jajkami wielkanocnymi może dotyczyć również ich przechowywania po pomalowaniu. Gdy pisanki zrobione z ugotowanych jajek wstawimy do lodówki, nic im się nie stanie, jednak gdy będą leżały kilka dni w koszyczku w jadalni – mogą się po prostu zepsuć.

Gotowane jajka nigdy nie powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej dłużej niż 2-3 godziny. Jajka na twardo (w skorupce lub obrane) trzymane w lodówce należy zjeść w ciągu 1 tygodnia.

Jeśli masz wątpliwości odnośnie stanu pisanki (farba przeszła prze skorupkę i zabarwiła białko albo jajko dziwnie pachnie – lepiej pozbyć się jej ze stołu. Dzięki temu uchronisz rodzinę od problemów z żołądkiem z powodu zjedzenia zgniłego jaja.

Czy można podawać dziecku jajka wielkanocne?

Według specjalistów, alergie na jajka są drugą najczęstszą alergią pokarmową na świecie. Jednak lekarze podkreślają, że ryzyko uczulenia jest tym większe, im później podamy dziecku jajko. Opóźniona ekspozycja na alergen może bowiem zwiększyć ryzyko alergii u dziecka. Wczesne wprowadzenie jajek do diety w okresie niemowlęcym, a następnie konsekwentne i częste podawanie go dziecku, chroni przed rozwojem uczulenia.

W​większość pediatrów zaleca, aby podać jajko, gdy niemowlę skończy co najmniej 6 miesięcy i aby robić to pod osłoną mleka mamy. Dla niemowląt na mleku modyfikowanym momentem podania jajek jest czas rozszerzania diety - ale nie wcześniej niż przed 17. tygodniem i nie później niż po 26. tygodniu życia.

Czytaj również: Ozdoby wielkanocne: jak je wykonać? Pisanki, palmy i serwetki wielkanocne DIY

Zobacz, jak robić pisanki z dzieckiem - GALERIA

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza