Dzień Naleśnika, czyli ostatki na patelni

2012-02-21 8:54 www.przepisy.pl
Dzień Naleśnika, czyli ostatki na patelni
Autor: _materialy_prasowe|www.przepisy.pl Dzień Naleśnika, czyli ostatki na patelni

Naleśniki tradycyjne z białym serem, orientalne naleśniki chińskie, wyszukane naleśniki ze szpinakiem i serem feta czy latające naleśniki z kurczakiem i grzybami – każdy sposób jest dobry, by uczcić Dzień Naleśnika! W ten sposób możemy pożegnać karnawał tak, jak czynią to Brytyjczycy. A więc patelnie w dłoń!

Naleśniki są dla Anglików w ostatnim dniu karnawału tym, czym dla nas pączki w tłusty czwartek. W ostatni wtorek karnawału, tradycja anglosaska nakazuje jedzenie naleśników w dużych ilościach i w każdej postaci. U podstaw obu świąt tkwi to samo przekonanie, by tuż przed rozpoczęciem Wielkiego Postu ostatni raz dogodzić sobie i położyć na stole to, co najlepsze. Ponadto jajka, cukier i masło były oznakami dobrobytu i nie można ich było spożywać w okresie postu. Jeśli te składniki znajdowały się w szafkach, należało je spożyć jeszcze w karnawale. Zaczęto więc robić… naleśniki!

Dzień Naleśnika: tradycyjne uczty i zawody sportowe

Obecnie w Wielkiej Brytanii hucznie świętuje się Dzień Naleśnika. Urządzane są naleśnikowe uczty, a nawet zawody sportowe. Popularne są biegi, podczas których trzeba mieć w ręce patelnię z podrzucanym w tym czasie naleśnikiem. Podobno ich tradycję zapoczątkowała pewna dama, która smażąc naleśniki, usłyszała kościelne dzwony i przypomniała sobie o nabożeństwie pokutnym. Nie namyślając się wiele, z patelnią w ręku i w fartuchu pobiegła do kościoła.

Przepisy na naleśniki

Najczęściej jednak Dzień Naleśnika obchodzi się, pochłaniając w ogromnych ilościach naleśniki podawane na różne sposoby. Do tej tradycji możesz przyłączyć się także ty, przyrządzając naleśniki dla całej rodziny lub organizując naleśnikowe party. Łasuchy skuszą się na naleśniki z nadzieniem jabłkowym, z rodzynkami i cynamonem, lub amerykańskie naleśniki z syropem klonowym, czyli pancakes. Wielbiciele warzyw chętnie sięgną po naleśniki z papryką i cukinią, a poszukiwacze niezwykłych smakowych doznań po naleśniki chińskie. Jeśli natomiast chcesz zaskoczyć domowników lub gości, zrób tort naleśnikowy z żółtym serem. Zgromadzeni przy stole będę się zastanawiać, jak go „ugryźć”!

My proponujemy przepis na naleśniki z nadzieniem szpinakowym z serem feta

więcej naleśnikowych inspiracji znajdziesz na www.przepisy.pl

materiały prasowe Knorr
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE