Święta Bożego Narodzenia i Wigilia w ciąży: świętuj na luzie

2014-12-01 11:51 Agnieszka Roszkowska

Boże Narodzenie to zawsze święto szczególne, ale jeśli jesteś w ciąży, w tym roku jest ono dla ciebie szczególne podwójnie. Spędź więc święta Bożego Narodzenia i Wigilię tak, by był to okres radości i spokoju, a nie nerwów, świątecznych porządków i męczących przygotowań do świąt.

Święta kojarzą się z choinką, kolędowaniem, prezentami... Jednak zanim nadejdą te miłe chwile, trzeba zrobić porządki, ugotować tradycyjne potrawy, kupić prezenty. Trudno sobie z tym poradzić nawet osobie kipiącej energią, a cóż dopiero kobiecie w zaawansowanej ciąży. Dlatego nasza główna rada brzmi: do niczego się nie zmuszaj.

Święta i ciąża: do niczego się nie zmuszaj

Najlepiej z góry załóż, i uświadom rodzinę, że w tym roku masz specjalne prawa i jesteś wyłączona ze świątecznych przygotowań. Rób tylko tyle, ile możesz i chcesz. Oczywiście, wiele zależy od etapu ciąży, indywidualnego samopoczucia i stanu zdrowia. Jeśli czujesz się na siłach, by zetrzeć kurze i odkurzyć dywany – proszę bardzo – ale nie ma mowy o myciu okien czy szorowaniu podłóg. Wszelkie cięższe prace musi zrobić ktoś z rodziny lub wynajęta firma. Zresztą podejdź do tego na luzie – czy aby miło spędzić święta, koniecznie jest mycie okien? Na pewno nie. Podobnie potraktuj gotowanie. Jeśli nie wyobrażasz sobie świąt bez pierogów czy kutii i lubisz je przyrządzać, to zrób to. Ale jeśli zupełnie nie masz na to ochoty, daruj sobie kulinarne popisy, tym bardziej że długie stanie przy garnkach w późnej ciąży może być mordęgą, a we wczesnej do gotowania zniechęca nadwrażliwość na zapachy wzmagająca nudności. Z tych i innych powodów najlepiej nie urządzaj świąt u siebie.

Lepiej nie urządzaj świąt u siebie

Rodzina na pewno zrozumie, że nie możesz wziąć na swoje barki trudnych obowiązków gospodyni. Odpadnie ci wtedy sprzątanie, gotowanie i zabieganie o to, by żadnemu z gości niczego nie brakowało. W tym roku to ty będziesz szczególnym gościem w każdym domu: wszyscy będą się o ciebie troszczyć i nadskakiwać ci. A gdy będziesz chciała wyjść wcześniej czy odpocząć w innym pokoju, nikt nie będzie miał ci tego za złe. Jeśli jednak twoja sytuacja rodzinna jest taka, że święta muszą być u ciebie, zorganizuj je tak, by włożyć w to jak najmniej pracy. Sprzątanie zostaw mężowi lub wynajętej osobie, większe zakupy też musi zrobić ktoś inny albo można zamówić je przez internet. A wigilijne potrawy? Umów się z innymi uczestnikami wigilii, że każdy coś przyniesie (ustalcie, kto co przygotuje) albo zamów dania w firmie cateringowej.

Dobrze wiedzieć

A kiedy już nadejdzie pora dzielenia się opłatkiem, ciesz się obecnością najbliższych i tym, co się wkrótce wydarzy: przytulisz swoje wyczekane maleństwo.

Święta w ciąży: nie miej wyrzutów sumienia i nie denerwuj się

Nie czuj się niezręcznie dlatego, że nie sprzątasz, nie gotujesz itd. Naprawdę nic złego się nie stanie, jeśli w tym roku potraktujesz siebie ulgowo. Przygotowania do świąt to duży wysiłek, a ty powinnaś wysiłku unikać. Ciesz się z tej niebywałej okazji do laby. I pamiętaj, że musisz unikać stresu. Nie przejmuj się więc drobiazgami typu nietrafiony prezent, podczas rodzinnych spotkań unikaj drażliwych tematów, nie zmuszaj się do odwiedzania nielubianych krewnych.

W święta rób to, co sprawia ci przyjemność

Pozbywszy się męczących zadań, możesz zająć się przyjemną stroną świąt, np. prezentami. Ich obmyślanie i kupowanie dostarcza mnóstwa satysfakcji, o ile nie zostawisz tego na ostatnią chwilę. Wiele unikatowych rzeczy znajdziesz w internecie, dzięki czemu unikniesz tłoku w centrach handlowych. Pomyśl, jak ubrać w tym roku choinkę i udekorować mieszkanie – ty zajmiesz się aranżacją, a partner wykona co trudniejsze czynności. Napisz i wyślij kartki świąteczne – w dobie maili sprawisz tym adresatom przemiłą niespodziankę. A może marzysz o świątecznym wyjeździe tylko z mężem? Jeśli masz dość rodzinnych posiedzeń, zarezerwuj pokój w pensjonacie – spędzisz ten czas dokładnie tak, jak sama chcesz. Taka okazja szybko się już nie powtórzy, więc rodzina powinna to zrozumieć, a zawiedzionym rodzicom obiecaj rodzinne święta za rok. Już z wnukiem lub wnuczką!

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE