Zmiana czasu z zimowego na letni 2023 - kiedy zmieniamy czas na letni?

2023-03-21 12:33

Zmiana czasu z zimowego na letni to znak, że zbliżają się długo wyczekiwane ciepłe miesiące. Choć zmiana czasu na letni „zabierze” nam godzinę snu, będziemy cieszyć się z dłuższego dnia. Kiedy zmieniamy czas na letni?

Zmiana czasu z zimowego na letni 2020
Autor: Getty Images

Zmiana czasu na letni zwiastuje nadejście dłuższych i cieplejszych dni. Temat wzbudza ostatnio wiele emocji za sprawą zaproponowanego przez jedną z partii pomysłu likwidacji zmian czasu. Projekt został niemal jednogłośnie poparty przez wszystkie kluby polityczne, co dowodzi, że ze zmiany czasu są niezadowoleni nie tylko ekonomiści.

My również gubimy się w zmianach czasu, które zaburzają nasz zegar biologiczny. Czy zmiana czasu jest nam w ogóle potrzebna?

Spis treści

  1. Zmiana czasu na letni 2023. Kiedy zmieniamy czas na letni?
  2. Zmiana czasu w Polsce
  3. Zalety zmiany czasu z zimowego na letni
  4. Negatywne aspekty zmiany czasu
  5. Jak przyzwyczaić organizm  do zmiany czasu?
  6. Nie jesteśmy sami ze zmianą czasu!
M jak mama - Jak przygotować niemowlę do zmiany czasu?

Zmiana czasu na letni 2023. Kiedy zmieniamy czas na letni?

Zegarki z czasu zimowego na letni przestawiamy w marcu. Czas letni przywitamy w nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca 2023. Oznacza to przestawienie wskazówek z godziny 2:00 na 3:00, która jest godziną początkową czasu letniego. Zmiana czasu w drugą stronę, tj. z letniego na zimowy, zawsze polega na cofnięciu wskazówek zegarów z godziny 3:00 z powrotem na godzinę 2:00.

Zmiana czasu w Polsce

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona po raz pierwszy w 1919. Zegarki przestawiamy natomiast nieprzerwanie od 1983 roku. Niegdyś dni zmiany czasu w Polsce były ogłaszane w „Monitorze Polskim” – na przykład w 1964 zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja, a na zimowy 27 września.

Zobacz także:

Zmiana czasu na zimowy: kiedy zmieniamy czas na zimowy?

Pierwszy dzień wiosny - kiedy zaczyna się kalendarzowa wiosna?

Zalety zmiany czasu z zimowego na letni

  • Zmiana czasu z zimowego na letni wpływa na efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Latem standardowy czas geograficzny przesuwa się o godzinę do przodu, więc czas aktywności człowieka dopasowuje się do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.
  • Zmiana czasu na letni sprzyja oszczędzaniu energii elektrycznej. W czasie letnim jest bowiem jasno od 6 do 20.
  • Dłuższe dni i większy dostęp do światła dziennego wpływają pozytywnie na nasz nastrój oraz zwiększają bezpieczeństwo na drogach, ponieważ kierowcy poruszają się, gdy jest jasno.

Negatywne aspekty zmiany czasu

Zmianę czasu najbardziej odczuwają ci, którzy prowadzą uregulowany tryb życia. Takie osoby potrzebują zwykle kilku dni, aby przestawić swój zegar biologiczny. W związku ze zmianą czasu mogą pojawić się brak energii, uczucie niewyspania oraz problemy z koncentracją.

Jak przyzwyczaić organizm  do zmiany czasu?

  • Gdy przestawiamy czas na letni, można spróbować kłaść się spać nieco wcześniej – każdego dnia przesuwać ten czas o 5-10 minut – tak, aby organizm stopniowo przyzwyczajał się do zmiany czasu.
  • Jeśli dokuczają nam problemy ze snem, postarajmy się prowadzić regularny tryb życia bez dłuższych drzemek, które mogą go w tym czasie zaburzać. „Weekendowe odsypanie” podnosi nasz poziom komfortu, ale może ponownie wytrącić organizm z naturalnego rytmu.
  • Warto ograniczyć w tym czasie kawę i alkohol, które sprzyjają nocnym wybudzeniom i drażliwości, zaburzając system równowagi organizmu.
  • Postaw na aktywność fizyczną, najlepiej na świeżym powietrzu. Długie spacery z dziećmi, popołudniowy bieg z psem czy fitness wpłyną na produkcję endorfin, wprawiając nas w dobry nastrój. Regularny ruch pomaga rozładować napięcie i sprawia, że lepiej śpimy.
Dobrze wiedzieć

Nie jesteśmy sami ze zmianą czasu!

Nie tylko u nas obowiązują dwa rodzaje czasów lokalnych – czas letni i zimowy. Dwa czasy funkcjonują w blisko 70 krajach na świecie, w tym w większości w Europie. Tylko nieliczne kraje na świecie zdecydowały się wprowadzić jeden czas. Są to m. in. Rosja, Islandia czy Białoruś.

Różnica między czasem letnim a zimowym to jedna godzina. Czas letni to okres, w którym czas lokalny wyprzedza o godzinę czas strefowy. Po zmianie czasu na zimowy, czyli cofnięciu zegarka o godzinę, czas lokalny zrównuje się z czasem strefowym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza