Życzenia świąteczne – uroczy zwyczaj związany ze świętami

2013-11-17 7:00

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami – czas zatem pomyśleć o życzeniach dla bliższych i dalszych znajomych, krewnych i wszystkich, którym chcielibyśmy życzyć wszystkiego dobrego. Nie rezygnujmy z tego miłego zwyczaju – niech przedświąteczna gorączka, porządki i kupowanie prezentów nie staną się dla nas pretekstem, by nie wysyłać świątecznych życzeń.

zyczenia swiateczne uroczy zwyczaj zwiazany ze swietami
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Życzenia świąteczne – forma i treść życzeń świątecznych
  2. Życzenia świąteczne – sposób składania życzeń

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas – towarzyszy im uroczysta atmosfera i radosny nastrój oczekiwania: chrześcijanie oczekują przyjścia Zbawiciela, dzieci czekają na prezenty, pracownicy na świąteczne urlopy, a wszyscy bez wyjątku liczą na spotkania z rodziną i bliskimi. Przygotowania do świąt rozpoczynamy znacznie wcześniej – planujemy porządki i konieczne zakupy, kupujemy prezenty, ubieramy choinkę i... oczywiście wysyłamy życzenia świąteczne.

Życzenia świąteczne – forma i treść życzeń świątecznych

To, jak będą wyglądać życzenia świąteczne, a zatem ich forma i treść, zależy od nadawcy – jego upodobań, poczucia estetyki i talentów literackich, ale przede wszystkim od adresata, czyli tej osoby, której będziemy je składać. To oczywiste, że gdy zamierzamy złożyć życzenia komuś bliskiemu, kogo dobrze znamy, to powinny być one bardziej osobiste, czułe i serdeczne. Życzenia dla przyjaciela mogą być swobodniejsze, a nawet dowcipne, z kolei dla szefa, lepiej by były bardziej oficjalne. Jeśli wysyłamy życzenia SMS-em lub mejlem,  postarajmy się nie wysyłać identycznych do kilku osób, bo to dowodzi braku wyobraźni i lekceważenia tych, do których piszemy. Życzenia mają być od nas do konkretnej osoby, powinny być serdeczne i ciepłe. W żadnym razie nie mogą sprawiać przykrości.

Życzenia świąteczne – sposób składania życzeń

  • Jeśli wysyłamy tradycyjną kartkę z życzeniami, pamiętajmy, by przemyśleć treść życzeń i zadbać o formę samej kartki: możemy wysłać gotową, kupioną w kiosku czy sklepie lub pokusić się o zrobienie własnej. Świetnym pomysłem jest przygotowywanie kartek świątecznych z dzieckiem – będzie to znakomita okazja do wspólnej twórczej zabawy.
  • Coraz częściej zamiast tradycyjnych papierowych kartek świątecznych wysyłamy za pomocą poczty elektronicznej e-kartki z życzeniami. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza że w większości domów są już komputery. Do tych, którzy nie mają internetu trzeba wysyłać kartki zwykłą pocztą albo sms-y.  Te ostatnie są obecnie chyba najpopularniejszym sposobem przesyłania świątecznych życzeń. W sieci krążą tysiące mniej lub bardziej udanych wierszyków, które można skopiować i wysłać, ambitniejsi sami próbują tworzyć własne lub po prostu piszą tradycyjne życzenia.
  • Zamiast kartki z życzeniami możemy przesłać pocztą lub przez posłańca upominek kojarzący się ze świętami lub sylwestrem, np. stroik, bombonierkę albo butelkę szampana ozdobioną wstążkami. Nietypowym sposobem składania życzeń jest wysłanie posłańca,  który dociera pod wskazany adres i odśpiewuje wedle uznania: życzenia, wybraną piosenkę albo kolędę – taką usługę oferują niektóre prywatne firmy.

Niezależnie od tego, jaką formę składania życzeń wybierzemy, pamiętajmy, że wysyłając je, dajemy adresatowi życzeń dowód, że pamiętamy, tęsknimy i życzymy mu wszystkiego najlepszego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza