Laminowanie włosów w domu i u fryzjera. Jakie są efekty laminowania?

2017-08-10 11:46

Laminowanie jest ratunkiem dla zniszczonych koloryzacją i silnymi zabiegami włosów. Ratuje rozdwojone końcówki i sprawia, że włosy natychmiast stają się gładkie, piękne i błyszczące.

Laminowanie włosów w domu i u fryzjera. Jakie są efekty laminowania?
Autor: Thinkstockphotos.com Nie należy przesadzać z laminowaniem włosów. Zabieg zbyt często powtarzany może zniszczyć włosy.

Spis treści

  1. Laminowanie włosów w domu
  2. Laminowanie włosów w salonie fryzjerskim

Laminowanie włosów nie bez powodu nazywane jest czasem ostatnią deską ratunku dla włosów zniszczonych i matowych. Tak jak w przypadku laminowania dokumentów, stosowane podczas laminacji preparaty tworzą na włosach trwałą osłonkę. Na tyle mocną, że rozchylone łuski natychmiast się domykają, a włosy z miejsca wyglądają na zdrowsze i mocniejsze. I na tyle delikatną, że po całej operacji są one miękkie i przyjemne w dotyku.

Laminowanie włosów w domu

Włosy można laminować domową, tanią metodą. Sposób ten promowany jest na blogach urodowych, ale krytykują go fryzjerzy ze względu na możliwość uszkodzenia włosów. Wystarczy niewielka ilość żelatyny spożywczej, miseczka z ciepłą wodą, foliowy czepek, ręcznik oraz odżywka do włosów z dodatkiem olejków lub emolientów.

  • Przepis na domowe laminowanie włosów: łyżkę żelatyny trzeba rozpuścić w trzech łyżkach gorącej (ale nie wrzącej) wody, i dokładnie wymieszać. Gdy mikstura ma konsystencję rzadkiego żelu, dodajemy do niej łyżkę odżywki do włosów i dokładnie mieszamy. Następnie mieszankę trzeba rozprowadzić równomiernie na suchych włosach, pasmo po paśmie, nałożyć na włosy czepek i owinąć ręcznikiem. I nie przejmować się tym, że włosy już po chwili będą sztywne jak po tonie lakieru - po 45 minutach należy je dokładnie spłukać, a staną się gładkie i miękkie.

Można również spłukiwać mieszankę chłodną wodą – to pomoże domknąć łuski. A na koniec włosy wysuszyć suszarką, bo żelatyna, która tworzy na nich osłonkę, lubi wysokie temperatury. Zabieg można wykonywać nie częściej, niż dwa razy w tygodniu. Efekty widoczne są do następnego mycia. Ważne, by żelatynę dokładnie spłukiwać, inaczej na suchych już włosach pojawią się jej resztki, wyglądające jak łupież. Domowe laminowanie ma też minusy: zawarte w żelatynie proteiny mogą sprawić, że włosy po pewnym czasie staną się matowe i suche, zaczną się puszyć.

Laminowanie włosów w salonie fryzjerskim

Zabieg laminowania wykonywany jest w wielu salonach fryzjerskich, gdzie, w zależności od długości włosów, kosztuje od ok. 300 do 700 zł i trwa od 45 do 60 minut. Mogą z niego skorzystać zarówno właścicielki włosów prostych, jak i kręconych, niesfornych. Nie ma przy tym znaczenia, czy są to włosy naturalne, czy koloryzowane.

Podczas zabiegu stosowane są preparaty zawierające nierozpuszczalne w wodzie białka fibrylarne wytwarzane przez keratynocyty, które wnikają w strukturę włosa i wypełniają ją, odbudowując włosy od zewnątrz, a także środki zamykające łuski włosa na całej długości. Efekty najlepiej widać na włosach zniszczonych lub kręconych, które już po pierwszym zabiegu stają się wyraźnie gładsze i jest tak nawet przez trzy miesiące.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza