Zwiedź ZAMKI w okolicy Warszawy [5 pomysłów]

2014-04-10 11:31
Zamki w Polsce
Autor: thinkstockphotos.com

Wakacje można spędzić aktywnie i ciekawie, nie ruszając się daleko od domu. Jeśli chcielibyście spędzić ciekawie czas z dzieckiem, a nie macie pomysłu, co możecie zrobić, wybierzcie się na zwiedzanie okolicznych zamków! Polecamy Wam 5 ciekawych obiektów.

Majówka już wkrótce. Jeśli nie wyjeżdżacie nad morze albo w góry, nie zamykajcie się w czterech ścianach, tylko wykorzystajcie wolne dni jak najlepiej! Warto poświęcić ten czas dzieciom, zachęcić je do aktywności i pokazać im piękne miejsca w okolicy domu. My proponujemy Wam zwiedzenie zamków w czasie wakacji.

Najbliżej, bo w stolicy

Nie da się pominąć w poradniku Zamku Królewskiego w Warszawie. Duży, pięknie odrestaurowany, położony nad Wisłą - można w nim cudownie spędzić wolny dzień ze starszym dzieckiem. W środku znajdują się zarówno wystawy stałe, jak i czasowe oraz kino, w którym odbywają się bezpłatne pokazy. Trasa zwiedzania prowadzi przez apartamenty królewskie oraz książęce. Jeśli macie dziecko w wieku szkolnym, które pasjonuje się opowieściami o królach i rycerzach, z pewnością będzie zachwycone taką wycieczką!

A może majówka w stylu rycerskim?

A teraz opuśćmy stolicę. W okolicy Warszawy znajdują się cztery zamki, których zwiedzenie z pewnością wywoła wypieki na twarzy twojego malucha. Najbliżej znajduje się Zamek w Czersku - 3 km od Góry Kalwarii, 30 kilometrów od Warszawy. Położony jest w urokliwym miejscu, na nadwiślanej skarpie. Organizowane są w nim różne turnieje rycerskie, pikniki, festyny. Dzieci będą miały tam raj!

Przenieśmy się teraz na wschód od stolicy. W odległości 70 km od Warszawy znajduje się Zamek w Liwie, idealny do spędzenia wakacji z dzieckiem. Położony niedaleko Węgrowa posiada dogodne połączenie komunikacyjne z Warszawą i oferuje masę rozrywek! Turnieje rycerskie i festyn archeologiczny odbywają się w dalszej części sezonu, ale już w czasie majówki można zwiedzić muzeum, wybrać się na lekcję z przewodnikiem czy po prostu odpocząć na podzamczu.

Piknik na zamku

Jeśli nie Liw, to może Ciechanów. Zamek w Ciechanowie położony jest 90 km na północ od Warszawy, na granicy Wzniesień Mławskich i Wysoczyzny Ciechanowskiej. Na zamku książąt mazowieckich znajduje się Muzeum Szlachty Mazowieckiej, w sezonie odbywają się również "Spotkania ze średniowieczem". Można urządzić sobie piknik, pójść na festyn i przy okazji opowiedzieć dzieciom co nieco o historii.

Ostatnim pomysłem na spędzenie wakacji z dzieckiem jest zwiedzenie Zamku w Iłży. Znajduje się on 120 km na południe od Warszawy, pomiędzy Radomiem a Ostrowcem Świętokrzyskim. Został zbudowany jeszcze w XIV wieku i do dziś najlepiej zachowała się wapienna wieża, którą możemy dostrzec już z daleka. Romantyczne ruiny mogą być dobrym tłem do opowieści rycerskich i zachęcenia dziecka do sięgnięcia po książki historyczne - oczywiście, dostosowane do ich wieku.

Sztuka pakowania auta w podróż

Jak zapakować auto w podróż? Poznaj rady dziennikarza z działu motoryzacyjnego Super Expressu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza