Wakacje z dzieckiem? Zaplanuj je #poswojemu

2021-08-11 1:03 Materiał sponsorowany
Empik Foto
Autor: Empik Foto, materiały prasowe

Tylko w kolorowych folderach reklamujących ofertę biur podróży czy na zdjęciach wrzucanych do social mediów wakacje z dziećmi wyglądają na beztroskie i pozbawione problemów. Tymczasem, choć niewątpliwie są pięknym przeżyciem dla całej rodziny, wymagają też od niej sporego zdyscyplinowania. Oto kilka lifehacków, które sprawią, że nawet pokonywania dużych odległości odbędzie się w przyjemnej atmosferze i bez marudzenia!

Wyjazd wakacyjny – męczarnia czy dobra zabawa?

Wyjazd wakacyjny organizujesz po to, aby odpocząć od spraw doczesnych, zregenerować się i nabrać sił na nowe wyzwania. Czy jednak jest to możliwe w sytuacji, gdy podróżujesz z dzieckiem? Oczywiście – wystarczy, że zadbasz o odpowiednie rozrywki oraz przyjemny klimat wycieczki.

Empik Foto
Autor: Empik Foto, materiały prasowe

Pomysły na zajęcie dziecka w podróży

Jazda na noc, czyli pomysł stary i chętnie powielany, niestety nie zawsze jest możliwa. Poza tym nie wszyscy lubią podróżować po ciemku i jednak gdzieś z tyłu głowy zawsze pozostaje myśl: „A co jeśli dziecko i tak nie będzie spało”? W nocy jeszcze trudniej o jakiekolwiek zajęcia czy atrakcje, liczba miejsc nadających się na postój jest ograniczona, no i oczywiście zaburzeniu ulega jakże cenny, długo wypracowywany rytm dobowy.

Jeżeli zatem decydujesz się na jazdę w dzień, zaplanuj ją tak, aby przynajmniej część wypadała w porze drzemki. Nawet, jeśli Twój przedszkolak czy uczeń od dawna już nie śpi w dzień, to zapewniamy, że znużony jazdą chętnie przymknie oko na kilkanaście czy kilkadziesiąt minut. Podróż zazwyczaj trwa dłużej, więc czymś trzeba wypełnić pozostały czas.

Oto kilka z naszych sprawdzonych pomysłów na umilenie jazdy autem, ale nie tylko. Pomysły możesz wykorzystasz też w autokarze, pociągu, a nawet samolocie!

 • książeczki, naklejanki – znane i lubiane albo całkiem nowe. Twoje dziecko na pewno zafascynuje personalizowana bajeczka, w której główny bohater nosi takie samo imię, jak czytelnik,
 • zagadki – możesz wybrać zagadki gotowe dopasowane do dziecka w konkretnym wieku albo improwizować i zadawać własne,
 • sprawdzone gry i zabawki – ulubiony samochodzik to nieodzowny towarzysz każdej długiej podróży z dzieckiem. Jeśli natomiast obawiasz się, że nie zajmie Twojego dziecka na długo – zabierz ze mną personalizowaną zdjęciami brzdąca grę memory! Przy jej użyciu, możecie grać w memory w tradycyjny sposób, lub wymyśleć zupełnie własny, jak np. opowiadanie historii łączącej obrazki,
 • miś u boku – dzieci uwielbiają pluszaki i wiele z nich ma swojego puszystego przyjaciela. Aby był on jeszcze bliższy Twojemu maluchowi, możesz zamówić go w wersji spersonalizowanej,
 • piosenki i wierszyki – śpiewanie i recytowanie, wspólne uczenie się słów jest przyjemne i angażujące dla całej rodziny,
 • opowiadanie historii – zarówno tych prawdziwych dotyczących Twojej rodziny, jak i wymyślonych.
Empik Foto
Autor: Empik Foto, materiały prasowe

Twoje dziecko się nudzi? Ostatecznością niech będzie zabawianie go telefonem, tabletem czy inną elektroniką. Zazwyczaj zawartość zgromadzonych w nich aplikacji czy materiałów w sieci nie jest odpowiednia dla przedszkolaków. Ponadto szybko prowadzi do uzależnienia od gadżetów. W przeciwieństwie do nich bajeczki do czytania i inne rozrywki zaproponowane wyżej kształcą, rozwijają oraz integrują dzieci i rodziców.

Empik Foto
Autor: Empik Foto, materiały prasowe

Atrakcje w miejscu docelowym

Na wakacjach atrakcji nie brakuje. Zapewne podróżujesz do miejsca, które ma sporo do zaoferowania – piękne widoki i piaszczysta plaża, a może imponujący górski krajobraz w pakiecie z kąpielą w czystym jeziorze. Opcji urlopowych jest wiele, co nie znaczy, że podczas tygodniowego czy dwutygodniowego wypoczynku nie usłyszysz odwiecznego „nudzę się”. Problemem najczęściej jest pora obiadowa i oczekiwanie na posiłek, czy jakakolwiek inna sytuacja, która wymaga oczekiwania, np. w kolejce po lody, do wejścia do parku rozrywki, podczas spaceru w lesie. Zaangażuj swoje dziecko:

 • we wspólne robienie zdjęć, które później wywołacie na pamiątkę,
 • w rozmowę na temat otoczenia – co widzisz, co widzi dziecko,
 • w zabawę „widzę coś w kolorze…”, gdzie druga osoba ma zgadnąć, o jakim przedmiocie mowa,
 • w zabawę „papier-kamień-nożyce” i inne tego typu, które nie wymagają gadżetów, a jedynie rąk,
 • gniecenie – dobrze jest mieć pod ręką miękkiego gniotka piłeczkę lub inny gadżet, który można naciskać, formować i tym samym zmieniać mu kształt. To odpręża!

Skorzystaj z naszych wskazówek, a Twoje wakacje z dzieckiem upłyną w przyjemnej atmosferze i na pewno będą źródłem samych pięknych wspomnień!

Empik Foto
Autor: Empik Foto, materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza