Zostań w domu, graj w planszówki!

2020-07-01 15:39 Materiał sponsorowany
rebel-sesja-rodzina
Autor: materiały prasowe Nie ma cenniejszej rzeczy niż wspólnie spędzony czas. Gry planszowe nie tylko wspierają rozwój, ale też pielęgnują rodzinne relacje.

Mimo stopniowego znoszenia obostrzeń związanych z przemieszczaniem się, część z nas ograniczy wakacyjne wyprawy. Sprawdzone sposoby na zabicie nudy i spędzanie wartościowego, wspólnego czasu, przydadzą się również w deszczowe popołudnia. Warto mieć wówczas pod ręką ciekawe, nieco bardziej rozbudowane gry.

W domowym zaciszu

Skoro tematem artykułu jest zostawanie w domu, zacznijmy od gry bezpośrednio z tym związanej. Domek, bo o nim mowa, to przepięknie zilustrowana, familijna planszówka, która świetnie realizuje potrzeby zarówno młodszych, jak i starszych graczy. Jest względnie szybka (jedna rozgrywka trwa ok. 30 minut) i ma proste zasady, dzięki czemu dzieci chętnie będą się przy niej bawiły, a jednocześnie daje wiele możliwości i dróg do zwycięstwa, co z pewnością ucieszy dorosłych.

Podczas zabawy uczestnicy projektują swój wymarzony dom – każdy z nich zapełnia identyczną planszę wybranymi pomieszczeniami. Naszym celem jest zdobycie jak największej liczby punktów za przestronność, funkcjonalność, a także zgromadzone dekoracje. Co ważne, rozgrywki w Domek pozbawione są negatywnej interakcji i skupiają się na realizowaniu własnego planu oraz dopasowaniu go do dostępnych opcji.

Domek, Rebel
Autor: materiały prasowe Link: Domek

Kosmiczna przygoda

Wszyscy fani baśni i fantastycznych przygód z pewnością chętnie wybiorą się w podróż do zupełnie innej galaktyki, gdzie znajduje się niewielka planeta, Solenia. Dawno temu utraciła ona swój naturalny cykl dnia i nocy, przez co połowa pogrążona jest w mroku, podczas gdy na drugiej panuje wieczny dzień. Naszym zadaniem, jest transportowanie dóbr między jasną, a ciemną stroną planety, by zaspokoić potrzeby ludzi żyjących po obu jej stronach.

Dzięki prostym zasadom i przepięknemu wykonaniu, Solenia stanowi bardzo dobre wprowadzenie w świat gier ekonomicznych. Aby wygrać, musimy mądrze podejmować decyzje i zarządzać dostępnymi akcjami. Co ważne, całkowicie losowy dobór elementów gry sprawia, że poszczególne partie różnią się od siebie.

Solenia, Rebel
Autor: materiały prasowe Link: Solenia

W krainie skojarzeń

Przechodząc do nieco bardziej abstrakcyjnych tytułów, warto zwrócić uwagę na gry bardziej społeczne, rozwijające naszą kreatywność i pozwalające inaczej spojrzeć na świat. Wśród nich prym wiedzie Dixit, czyli wyjątkowa gra skojarzeń, która daje nam okazję, by skonfrontować naszą wizję rzeczywistości ze spojrzeniem pozostałych graczy.

W czasie zabawy otrzymujemy na rękę bogate, wielowymiarowe karty z przepięknymi ilustracjami. Jeden z uczestników wybiera kartę ze swojej ręki i podaje do niej skojarzenie. To może być cokolwiek: słowo, zdanie, powiedzenie, tytuł filmu czy piosenki… Następnie pozostali gracze wybierają ze swoich kart takie, które ich zdaniem najlepiej pasują do tego hasła. Następnie karty są tasowane, a my głosujemy, które skojarzenie, naszym zdaniem, było tym pierwszym.

Dixit
Autor: materiały prasowe Link: Dixit

Wszyscy razem

Jeśli zależy nam na integracji i zbudowaniu więzi z członkami rodziny, warto zwrócić uwagę na gry imprezowe. Choć są stworzone do zabaw w większym gronie, w wielu przypadkach świetnie sprawdzą się również w 3-4 osoby, zapewniając jednocześnie dużą dawkę interakcji. Ciekawą propozycją są te, które dodatkowo opierają się na współpracy – ich wykorzystanie pozwoli nam zachęcić dzieci do grupowych aktywności.

Jedną z takich gier jest Jednym Słowem, czyli rodzaj kalamburów bez pokazywania, w których grupa osób wspólnie stara się przekazać hasło odgadującemu. W tym przypadku każdy z graczy w tajemnicy przed pozostałymi zapisuje swoje skojarzenie do wylosowanego hasła. Te słowa będą stanowiły podpowiedź, ale uwaga: nie mogą się powtarzać! Oznacza to, że zapisując swoje słowo, musimy dobrze się zastanowić i spróbować przewidzieć, co mogą napisać inni. To świetny trening nie tylko empatii, ale też kompetencji językowych, np. dotyczących wymyślania synonimów. A przy tym doskonała, pełna śmiechu zabawa.

Jednym Słowem
Autor: materiały prasowe Link: Jednym Słowem
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE