Jak zaoszczędzić czas, by mieć go więcej dla dziecka? 7 pomysłów

Czas wolny z dzieckiem
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Dojazdy do pracy, wielogodzinne korki, żmudne domowe obowiązki, a nawet… scrollowanie social mediów. Co łączy te czynności? Wszystkie zabierają nam codziennie mnóstwo czasu. Jak zaplanować swój dzień, by nie tracić wielu godzin na bezproduktywne czynności? Są na to skuteczne sposoby! 

Pracujesz do późna. Masz szczęście, jeśli jest to tylko jeden etat i po powrocie do domu możesz poświęcić czas domownikom. Coraz więcej Polek pracuje na dwa albo nawet trzy etaty - dorabia wieczorami, wykonuje dodatkowe zlecenia w weekendy.

Chcesz się rozwijać. Chodzisz na zajęcia językowe albo kursy doszkalające, ślęczysz nad materiałami po nocach, gdy dzieci zasną. Uczysz się, ale w głowie już planujesz kolejny dzień. Czy w lodówce jest mleko do płatków na śniadanie? Czy Amelka zapakowała wszystko do plecaka? Czy zapłaciłam rachunek za prąd? SPRAWDZIĆ!

Przez głowę przelatują Ci setki myśli, katalogujesz je, nadajesz im pilniejsze i mniej pilne plakietki do wykonania. Porządkujesz je jak maile w poczcie służbowej. Po dziecko - na basen - na angielski - zadzwonić do mamy - porozmawiać z przyjaciółką - posprzątać w szafie - zrobić zakupy.

Działasz jak robot.

A gdzie w tym wszystkim jest czas dla Ciebie? Gdzie czas dla Twojej rodziny?

Nie będzie nic odkrywczego w stwierdzeniu, że tempo życia staje się coraz szybsze. Ani w tym, że trzeba za nim nadążyć. Dobrze by było robić to w harmonii ze sobą i swoją rodziną, tak, by nie odbiło się to ani na naszym zdrowiu, ani na relacjach z dzieckiem. Dlatego warto zastanowić się nad swoim planem dnia i sprawdzić, które czynności kradną nasz czas. Poniżej znajdziesz 7 pomysłów na zaoszczędzenie czasu:

1. Zacznij wszystko planować

Każda mama wie, że planowanie czasu jest kluczem do sukcesu. By rodzina mogła sprawnie funkcjonować i by nie zagubić się w gąszczu obowiązków, spraw do załatwienia, wizyt u lekarzy, trzeba po prostu zacząć je planować. Możesz kupić notes albo ściągnąć aplikację. Coraz popularniejszym i bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest jednak planner tygodniowy lub miesięczny dla całej rodziny. Taki planner możesz kupić albo wydrukować go z internetu. Wpisuj tam wszystkie rzeczy ważne dla Ciebie i Twojej rodziny. Zakupy, zajęcia dodatkowe, terminy badań. 

Pamiętaj, by rezerwować tam również czas dla siebie! Zaplanuj kawę z przyjaciółką, siłownię, basen albo kino. Jeśli wcześniej wpiszesz to w planner, tak jak wszystkie inne rzeczy do wykonania, są większe szanse na to, że uda Ci się je zrealizować. Młode mamy mają problem z pamiętaniem o sobie. W pierwszej kolejności zaspokajają potrzeby bliskich, a na siebie zwykle nie starcza im czasu. To duży błąd - pamiętaj, że Twoje potrzeby są równie ważne, a czasem może nawet ważniejsze. To Ty na co dzień dbasz o wszystkich członków rodziny, musisz więc być zrelaksowana i szczęśliwa.

2. Zorganizuj się

Kluczem do efektywniejszego zarządzania czasem jest dobra organizacja. Znajdź chwilę wieczorem i zastanów się, co wydarzy się kolejnego dnia. Twoje dziecko ma zajęcia na basenie? Przygotuj wszystkie rzeczy, żeby rano niczego nie szukać. Naszykuj również ubrania dla siebie i dziecka. Możesz także przygotować... śniadanie! W jaki sposób? Poustawiaj na stole talerzyki, kubki, płatki śniadaniowe, dżem. Przygotowane do podania wędlinę, ser, pomidory, ogórki schowaj do lodówki. Rano tylko je wyjmiesz - nie będziesz musiała już niczego kroić. 

3. Ułatwiaj sobie życie

Pozwól sobie pomóc. Zainwestuj w nowy sprzęt gospodarstwa domowego, który pozwoli Ci zaoszczędzić czas. Zmywarka, żelazko parowe, płyta grzewcza, która jest domowym dietetykiem, sprzęt AGD, który w kilkanaście minut przygotuje obiad dla całej rodziny, pralka, która w o połowę krótszym czasie idealnie wypierze i wysuszy Twoje pranie - na rynku jest masa produktów, które mogą ułatwić Ci życie. Śledź trendy i zastanów się, czego potrzebujesz. Niektóre nowinki znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza rodzinie z dzieckiem! 

4. Planuj posiłki i gotuj na zapas

Dobrym rozwiązaniem na zaoszczędzenie czasu jest planowanie posiłków. Rozpisz sobie, co przygotujesz do jedzenia każdego dnia. Dzięki temu po powrocie z pracy nie będziesz musiała zastanawiać się nad tym, co dziś zrobić na obiad. W poniedziałek makaron razowy ze szpinakiem, we wtorek zupa-krem, a w środę pieczona ryba z warzywami? Świetnie, dzięki temu w szybki sposób przygotujesz posiłki i nie będziesz tracić czasu na długie stanie przy kuchni! Dobrym rozwiązaniem jest również gotowanie większych porcji i mrożenie ich na zapas. 

5. Rozdziel obowiązki domowe

Pamiętaj, że nie musisz wszystkiego robić sama! Zaangażuj w zadania domowe partnera oraz dzieci. Rozpisz na kartce, kto odpowiada za rzeczy stałe. Na przykład: partner odkurza i odpowiada za zakupy, dzieci pomagają załadować i rozładować zmywarkę, rozwieszają i składają pranie, sprzątają swoje zabawki. Albo zarządzają sprzętem gospodarstwa domowego, bo nowoczesne urządzenia dają takie możliwości. Ty ścierasz kurze i sprzątasz łazienkę. Każdy wie, co do niego należy, w domu panuje ład i porządek, a Ty nie musisz spędzać całej soboty na doprowadzaniu mieszkania do porządku. Możesz ten czas wykorzystać produktywnie, robiąc coś ciekawego razem z dzieckiem.

6. Zacznij wcześniej wstawać

Pomyślisz: dlaczego mam wstawać wcześniej, jeśli będę zorganizowana i wszystko przygotuję sobie wieczorem? Jeśli wstaniesz wcześniej, będziesz miała czas dla siebie! Możesz go wykorzystać dowolnie: poćwiczyć, pobiegać, przeczytać artykuł albo fragment interesującej Cię książki. Takie powolne wejście w rytm dnia poprawi Ci humor i pozytywnie nastroi Cię do reszty obowiązków.

7. Nie trać czasu na social media

Social media są dobrodziejstwem naszych czasów i... przekleństwem. Doskonale to znasz: obiecujesz sobie, że tylko sprawdzisz coś na Facebooku czy Instagramie i... tracisz godzinę. Albo dwie. Social media pochłaniają ogrom naszego czasu, który moglibyśmy spędzić w produktywny albo przyjemny sposób! Jeśli chcesz zaoszczędzić czas, wyznacz sobie limit, np. 15 minut dziennie. Staraj się tego trzymać, a przekonasz się, jak wiele zyskałaś wolnego czasu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE