Tabletka wczesnoporonna to tabletka po stosunku? W Polsce bez recepty. Co sądzicie? [DYSKUSJA]

2015-01-14 14:48

Tabletka po stosunku będzie w Polsce dostępna bez recepty - zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. To kontrowersyjna decyzja, zwłaszcza że Polacy są podzieleni ws. dostępności tego preparatu. Przez jednych traktowany jest jako antykoncepcja awaryjna, przez drugich postrzegany jako tabletka wczesnoporonna. Czy tabletka po stosunku faktycznie nią jest i czy powinna być dostępna bez recepty?

Antykoncepcja hormonalna
Autor: thinkstockphotos.com Tabletki po stosunku to inne preparaty niż tabletki wczesnoporonne.

Spis treści

  1. Tabletka po stosunku powinna być dostępna bez recepty?
  2. Tabletka wczesnoporonna to co innego niż tabletka po stosunku?
  3. Tabletka po stosunku może działać jak tabletka wczesnoporonna?

Trwa debata społeczna na temat dostępności do tabletek po stosunku i tabletek wczesnoporonnych. W większości krajów Unii Europejskiej tabletki po stosunku będą dostępne bez recepty. I choć w Polsce miały nie nastąpić żadne zmiany, dziś Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, że antykoncepcja doraźna będzie dostępna bez recepty. Wraz z decyzją ministra rozpoczęła się dyskusja społeczna, czy tego typu preparaty powinny być dostępne bez recepty.

>> EllaOne, tabletki po stosunku będą dostępne w UE bez recepty >>

Tabletka po stosunku powinna być dostępna bez recepty?

Z sondażu Millward Brown, przeprowadzonego na zlecenie "Faktów TVN" i TVN24 wynika, że Polacy są podzieleni w sprawie dostępności tabletek po stosunku. 43 proc. ankietowanych odpowiedziało, że jest za tym, aby środki te można było kupić bez recepty. 37 proc. jednak chce, aby wszystko pozostało tak jak jest do tej pory, czyli na receptę.

Kobiety zrzeszone w Fundacji Feminoteka apelują, żeby tego typu środki były dostępne w Polsce bez recepty. - Przy każdym wyjeździe za granicę dostaję prośby o kupienie takich preparatów. Aptekarki zwykle dziwią się, że kupuję tabletki na zapas, ale gdy tłumaczę, że jestem z Polski, kiwają ze zrozumieniem głową. My te tabletki kupujemy dla dziewczyn, które zostały zgwałcone - mówi Anna Dryjańska z Fundacji Feminoteka.

>> Jak dobrać tabletki antykoncepcyjne? Antykoncepcja hormonalna >>

Tabletka wczesnoporonna to co innego niż tabletka po stosunku?

Na początku trzeba zaznaczyć - tabletka wczesnoporonna i tabletka po stosunku to dwa różne preparaty. Pierwszy z nich ma na celu wywołanie poronienia w momencie, gdy już wiadomo, że doszło do ciąży; drugi niedopuszczenie do tej ciąży, czyli do zagnieżdżenia się zarodka w macicy. - Tabletki wczesnoporonne są zarejestrowane w wielu krajach europejskich, ale nie w Polsce - tłumaczy dr Joanna Pabich, ginekolog.

Tabletka po stosunku może działać jak tabletka wczesnoporonna?

Przeciwnicy tego typu preparatów twierdzą, że tabletka po stosunku wywołuje taki sam efekt jak tabletka wczesnoporonna - prowadzi do rozwiązania ciąży. - To błędne myślenie. Preparaty te hamują owulację, przesuwając ją o kilka dni, czyli tak naprawdę do zapłodnienia nie dochodzi. To tabletka antykoncepcyjna awaryjna, a nie wczesnoporonna - tłumaczy dr Joanna Pabich. - Tabletka po stosunku to lek, która działa na receptory progesteronowe, a progesteron jest hormonem podtrzymującym ciążę, czyli sprzyjającym zagnieżdżeniu jajeczka - dodaje.

Nawet jeśli do zbliżenia seksualnego doszło w czasie owulacji, po zażyciu leku zostanie ona przesunięta. Dlatego tabletkę po stosunku należy zażyć jak najszybciej, najlepiej w ciągu pierwszych 24 godzin - wtedy jest najskuteczniejsza.

>> Tabletki antykoncepcyjne Azalia zostały wycofane ze sprzedaży. Sprawdź numery serii >>

A wy jak sądzicie, czy tabletka po stosunku powinna być dostępna bez recepty?

TVP/x-news

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza