Dlaczego po ciąży wypadają włosy i jak sobie z tym poradzić?

2020-12-16 15:49 Materiał sponsorowany
Dlaczego po ciąży wypadają włosy i jak sobie z tym poradzić?
Autor: Getty Images

Kobiety po porodzie narzekają na wypadające prawie garściami włosy. To fakt – tak się zdarza i to dość często. Ale nadmierne wypadanie włosów po urodzeniu dziecka jest tylko stanem przejściowym, a nie powodem do paniki. Wyjaśniamy zatem fizjologię wypadania włosów po urodzeniu dziecka i podpowiadamy jak sobie skutecznie z tym poradzić.

Włosy wypadają ciągle!

I to nie jest żadne niecodzienne zjawisko. Włosy wypadają każdego dnia – także i podczas 9 miesięcy ciąży. Włosy tracimy przy ich myciu, czesaniu, suszeniu, nakładaniu czapki, modelowaniu fryzury czy w trakcie przeczesywania ich dłonią. Dlaczego tak się dzieje?

Każdy z nas rodzi się z określoną liczbą mieszków włosowych na skórze głowy. Jest ich od 100 do 150 tysięcy. To, czy mamy włosy gęste czy rzadsze, cieńsze czy grubsze zależy właśnie od mieszków włosowych, a właściwie od ich liczby i kształtu oraz od… naturalnej barwy włosa. Blondynki mają więcej mieszków włosowych, ale za to cieńsze włosy, a brunetki – grubsze włosy, ale za to mniej mieszków. Jedna cecha jest za to wspólna: cykl życia włosa.

Włos żyje od 2 do 7 lat, a jego życie dzieli się na III etapy:

 • fazę anagenową - najdłuższą, bo trwającą od 2 do 6 lat, podczas której włosy intensywnie rosną,
 • fazę katagenową – przejściową, kilkunastodniową, gdy włosy ulegają powolnemu osłabieniu, a cebulkowa włosowa zanikowi,
 • fazę telagenową – spoczynkową, która kończy się wypadnięciem włosa.

U zdrowego człowieka ok. 90 proc. włosów znajduje się w fazie wzrostu, a ok. 10 proc, w fazie przejściowej i spoczynkowej. A zatem wypadanie włosów to naprawdę nic wyjątkowego.

Włosy wypadają także po ciąży!

Proces ten może zacząć się ok. 3-4 miesięcy po porodzie, a skarży się na niego ok. 90 proc. wszystkich nowych mam.

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów po porodzie jest kilka:

 • zmiany hormonalne - po porodzie, poziom estrogenów odpowiedzialnych m.in. za kondycję włosów maleje, a zatem i włosy stają się cieńsze, bardziej matowe i słabsze. To czas, gdy większość włosów przechodzi do fazy telogenowej, dlatego proces ten nazywany jest łysieniem telogenowym. Na szczęście nie trwa on długo, ustępuje samoistnie po okresie od 6 miesięcy do 1 roku.
 • diety eliminacyjne – po porodzie mamy, które decydują się na karmienie piersią, w obawie przed wywołaniem u noworodka alergii po prostu rezygnują ze spożywania wielu pokarmów, które stabilnie, racjonalnie odżywiały zarówno je same, jak i ich włosy. A tak naprawdę, podczas karmienia piersią należy unikać jedynie pewnej grupy pokarmów, które mogą prowadzić do zatruć pokarmowych np. surowych jaj, lub surowego mięsa.
 • anemia - długotrwała, drastyczna dieta eliminacyjna, ale także ciężki poród, cesarskie cięcie, inne powikłania okołoporodowe mogą prowadzić u nowej mamy także do niedokrwistości, czyli anemii. Jej objawami są nie tylko: chroniczne zmęczenie, zawroty głowy, bladość i senność, ale też nadmierne wypadanie włosów oraz pogorszenie wyglądu paznokci i skóry.
 • stres – ciąża, poród, laktacja, nowa życiowa rola, albo powiększenie rodziny o kolejne już dziecko i kolejne obowiązki to dla kobiety i wyzwania, i często źródła stresu. Towarzyszą im także częste zmiany nastroju wywołane zmianami hormonalnymi, a u niektórych pań także i depresja poporodowa. Ten miks emocjonalny może mieć także fatalny wpływ na kondycję włosów i być powodem ich wypadania.

Dieta dla włosa jest ważna!

To prawda: ciąża to nie choroba. Ale i ciąża i poród to dla organizmu kobiety ciężka batalia pochłaniająca mnóstwo energii, a więc i składników odżywczych.

To dlatego specjaliści ds. żywienia podkreślają jak ważna dla kobiety po porodzie jest odpowiednia dieta. Odpowiednia, czyli bogata w:

 • żelazo
 • witaminy: C, H (biotynę), B5, E
 • foliany
 • magnez
 • miedź
 • cynk
 • jod

a zatem zapewniająca pełną suplementację, a w konsekwencji poprawę kondycji i całego organizmu i … włosów.

Podpowiadamy
Vitapil

Autor: materiały prasowe

Jeśli chcesz się cieszyć zdrowymi, mocnymi i lśniącymi włosami, a karmisz piersią to suplement diety VITAPIL ® mama jest właśnie dla Ciebie. Został opracowany przez ekspertów z myślą o kobietach po porodzie w okresie laktacji.

Ważne jest też kompleksowe wzmocnienie włosów!

Czy to możliwe, aby mama racjonalnie i zdrowo się odżywiała opiekując się jednocześnie noworodkiem? Tak, jeśli skorzysta nie tylko z różnorodnych produktów spożywczych, ale też w tym szczególnym okresie sięgnie po odpowiednie suplementy diety.

Wśród nich są także suplementy dedykowane specjalnie paniom z problemami nadmiernego wypadania włosów i gorszej kondycji włosów – np. seria preparatów VITAPIL, a w niej tabletki VITAPIL ® mama.

Suplement diety VITAPIL ® mama, przyjmowany doustnie, działa odżywczo na wszystkie poziomy włosa: skórę głowy, z której wyrasta cebulka, samą cebulkę i łodygę włosa. A całą tę pracę wykonują składniki odżywcze zawarte w 1 tabletce:

 • kompleks AMIN Q2, czyli aminokwasy siarkowe: L-metionina i L-cysteina są głównym budulcem włosa,
 • miedź i witamina A, które utrzymują prawidłową pigmentację włosa,
 • biotyna i kwas pantotenowy, które odpowiadają za elastyczność i sprężystość łodygi włosa,
 • witaminy z grupy B, które monitorują prawidłowy podział komórek cebulki włosa,
 • cynk, jod i niacyna, które dbają o zdrowie skóry głowy.

Swoje regeneracyjne właściwości VITAPIL ® mama zawdzięcza jeszcze jednemu składnikowi, a jest nim… krzem, pozyskiwany z młodych pędów bambusa – jednej z najbardziej wytrzymałych, niemal stalowych roślin na świecie.

I co najważniejsze: dzienna porcja VITAPIL ® mama zawiera wszystkie powyższe składniki w optymalnych ilościach, które nie stanowią żadnego ryzyka, ani dla mamy, ani dla karmionego piersią dziecka.

Mamy potwierdzają: VITAPIL ® mama jest skuteczny!

W specjalnym teście 91% mam uznało że VITAPIL ® mama jest skuteczny oraz, że dzięki niemu:

 • włosy wyglądają na zdrowsze (84%),
 • przestały wypadać (58%),
 • są bardziej błyszczące (61%),
 • pojawiły się nowe włosy – tzw. baby hair (79%).

*Na podstawie testu konsumenckiego przeprowadzonego w okresie 03-05.2017, na grupie 296 mam karmiących. Badaniu towarzyszyło wypełnienie ankiety. Biotyna i cynk pomagają zachować zdrowe włosy; Miedź pomaga w utrzymaniu prawidłowej pigmentacji włosów; Foliany biorą udział w procesie podziału komórek

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE