Plasterki, olejki i krople do kąpieli. Czy aromaterapia dla niemowlaka pomaga w leczenie infekcji?

2023-10-30 9:51

Olejki eteryczne można stosować nawet u bardzo małych dzieci. W jakich przypadkach aromaterapia niemowlaka jest skuteczna? Czy olejki aromatyczne można stosować u małych dzieci?

niemowlę leżące obok inhalatora
Autor: Getty images Plasterki, olejki i krople do kąpieli. Czy aromaterapia dla niemowlaka pomaga w leczenie infekcji?

Aromaterapia ceniona jest od wieków nie tylko ze względu na zapachy olejków, lecz z uwagi na ich właściwości lecznicze. Ponieważ otrzymywane są bezpośrednio z roślin aromatycznych, bądź w wyniku destylacji (czyli poddaniu działaniu pary wodnej), bądź w procesie maceracji (czyli rozmoczeniu tłuszczami), zawierają czystą esencję zapachową bez żadnych chemicznych dodatków. Dlatego zachowują niemal wszystkie właściwości zdrowotne rośliny.

Spis treści

  1. Czy olejki aromatyczne można stosować u małych dzieci?
  2. Aromaterapia na kolkę
  3. Aromaterapia niemowlaka na zatkany nosek
  4. Olejki do inhalacji zmniejszające kaszel
  5. Olejki łagodzące zamiany skórne
Katar u niemowlęcia – czy iść do lekarza?

Czy olejki aromatyczne można stosować u małych dzieci?

Aromaterapię przeważnie stosują dorośli, jednak olejki w odpowiednich dawkach można wykorzystywać również w przypadku drobnych dziecięcych dolegliwości. Niektóre olejki można stosować już u niemowląt powyżej 4 tygodnia życia, inne dopiero, gdy maluch trochę podrośnie. Najwygodniejszą formą są inhalacje, bo aktywne substancje lotne z olejków przez płuca dostają się do układu krwionośnego. Olejków można używać również do masażu, podczas którego dobroczynne składniki olejków docierają przez pory skóry do układu krwionośnego i limfatycznego.

Czytaj również: Domowe sposoby na kaszel u dziecka: 9 sprawdzonych sposobów, które przyniosą malcowi ulgę

Inhalacje na zatoki i katar u dzieci. Sprawdź, jak zrobić domowe inhalacje

Aromaterapia na kolkę

Niemowlęce bóle brzuszka to jedna z bardziej dokuczliwych dolegliwości okresu niemowlęcego. Oprócz tradycyjnych metod walki z kolką (jak doustne kropelki ułatwiające wydalanie gazów z jelit) niemowlakowi może pomóc również masaż brzuszka, wykonywany przy użyciu olejku majerankowego, z rumianku rzymskiego albo koperku. Dwie, trzy krople wybranego olejku należy rozpuścić w dwóch łyżkach tzw. oleju bazowego (może  to być bezzapachowa oliwka dla niemowląt albo dowolny olej roślinny mający właściwości pielęgnacyjne – np. olej migdałowy albo z kiełków pszenicy). Dopiero tak przygotowanym roztworem można masować brzuszek niemowlaka ruchami okrężnymi, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara – to pobudzi perystaltykę jelit i ułatwi pozbycie się gazów, zmniejszając kolkę.

Aromaterapia niemowlaka na zatkany nosek

Inhalacje z olejków eterycznych to jedna z metod pomagających udrożnić zatkany nosek. U kilkumiesięcznego szkraba można używać olejku lawendowego lub olejku z drzewa herbacianego, rocznemu bobasowi pomoże również silniejszy olejek eukaliptusowy. Dwie, trzy krople wybranego olejku można zakroplić do nawilżacza powietrza z funkcją aromaterapii, albo wlać do kominka aromaterapeutycznego (w proporcjach maksymalnie trzy krople na cały kominek wody). Można też robić parówki, tzn. do garnka wypełnionego wrzątkiem (i oczywiście ustawionego tak, by był dla dziecka niedostępny) wlewamy olejek (w proporcjach 1 kropla na pół litra wody) i zostawiamy, aż wystygnie – parując, zmniejszy obrzęk noska. W ten sposób warto stosować zwłaszcza olejek lawendowy, który ma działanie bakterio- i wirusobójcze.

Olejki do inhalacji zmniejszające kaszel

Mieszanki olejków eterycznych mogą być pomocne również w przypadku kaszlu, jaki towarzyszy infekcji. W tym wypadku olejki nie tylko zmniejszą obrzęk śluzówek, ale też przyspieszą powrót do zdrowia ze względu na swoje właściwości antyseptyczne. Jeśli dziecko ma kilka miesięcy, sprawdzi się mieszanka złożona z dwóch kropli olejku manuka i trzech kropli olejku sosnowego – wlewamy ją do kominka aromaterapeutycznego wypełnionego wodą i podgrzewamy. Starszakowi powyżej dwóch lat można robić napary: do garnka wypełnionego dwoma litrami wrzątku zakraplamy po dwie krople olejku anyżowego i z drzewa herbacianego oraz kroplę olejku cytrynowego. Niemowlak powinien wdychać taki napar przez kilka minut (trzeba uważać, by dziecko się nie poparzyło).

Olejki łagodzące zamiany skórne

Jeśli maluch ma skłonności do częstych odparzeń, warto przygotować roztwór, który złagodzi podrażnienia i wzmocni skórę. Dwie krople olejku z lawendy trzeba dokładnie wymieszać z 500 ml ciepłej wody, a następnie namoczonym w roztworze wacikiem przecierać chorą skórę (warto to robić podczas każdej zmiany pieluszki). Z kolei jeśli skóra jest przesuszona albo pojawiły się na niej krostki, malca można wykąpać w wodzie z dodatkiem mieszanki dwóch kropel olejku z rumianku i dwóch kropel olejku z kwiatu pomarańczy (można go zastąpić lawendowym). Olejki te mają właściwości nawilżające i przeciwzapalne, a jeśli dodasz do wody dodatkowo łyżkę oleju bazowego (np. migdałowego) albo oliwki dla niemowląt, skóra po takiej kąpieli będzie miękka i gładka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza