Chore niemowlę: czy zawsze trzeba iść do lekarza?

2022-03-17 12:10

Chore niemowlę to dla rodziców duże zmartwienie. Jeśli masz kilkumiesięczne maleństwo i coś cię niepokoi pierwsza myśl, jaka się pojawia to wizyta u lekarza. Czy w każdej sytuacji jest ona konieczna? Jak to sprawdzić?

Chore niemowlę: czy zawsze trzeba iść do lekarza?
Autor: Getty images Chore niemowlę: czy zawsze trzeba iść do lekarza?

Spis treści

  1. Czy z zakatarzonym niemowlęciem trzeba iść do lekarza?
  2. Czy zapalenie pieluszkowe u niemowlęcia to wskazanie do wizyty lekarskiej?
  3. Z życia wzięte

Pierwszym odruchem rodziców, gdy coś martwi w wyglądzie lub zachowaniu malca, jest zapisanie dziecka do lekarza. Nie zawsze to dobre rozwiązanie, bo przychodnia to przecież zbiorowisko zarazków. Zdrowe dziecko, które trafia do lekarza z powodu niewinnej wysypki lub niewielkiego kataru, może za kilka dni po wizycie w poradni zachorować na zapalenie oskrzeli lub ospę wietrzną.

Chore dzieci przecież tam kaszlą, kichają, dotykają różnych przedmiotów rączkami, którymi chwilę wcześniej wycierały zakatarzony nos. Dlatego zastanów się, czy wizyta u lekarza jest konieczna. To nieprawda, że każdy problem musi rozwiązać lekarz. Oto kilka sytuacji, w których lepiej zaufać instynktowi, niż gnać z malcem do poradni.

Dowiedz się: Grypa u niemowlaka. Dlaczego grypa u małych dzieci jest groźna?

Ile kupek dziennie powinien robić noworodek?

Dowiedz się: Jak skutecznie udrożnić nosek niemowlaka? Sposób na głęboko zalegający katar

Czy z zakatarzonym niemowlęciem trzeba iść do lekarza?

Jeśli to tylko katar, a dziecko chętnie je i jest dość pogodne, nie trzeba od razu gnać do pediatry. Dopiero gdy pojawią się inne niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem. Do wizyty u pediatry powinny skłonić:

  • gorączka,
  • brak apetytu,
  • kaszel,
  • brzydkie kupki,
  • spuchnięte powieki 

Sprawdź: Jak mierzyć temperaturę dziecka: sposoby na mierzenie gorączki

Czy zapalenie pieluszkowe u niemowlęcia to wskazanie do wizyty lekarskiej?

Niekoniecznie. Najpierw postaraj się częściej niż zwykle zmieniać pieluszkę. Myj intymne okolice dziecka tylko pod bieżącą wodą, aby wymyć wszystkie resztki kupki i moczu. Zrezygnuj z mokrych chusteczek i gazików nasączonych wodą lub oliwką.

Przeczytaj: Śluz w kupie niemowlaka. Przyczyny, objawy, leczenie

Po umyciu pośladków zostaw malca na 1–2 minuty bez pieluszki, aby ułatwić dostęp powietrza do podrażnionej skóry. Następnie posmaruj skórę zabezpieczającym kremem i załóż pieluszkę. Gdy po 2 dniach nie ma poprawy, zgłoś się do lekarza.

Dobrze wiedzieć

Z życia wzięte

Julka urodziła się zdrowa. Ale zanim skończyła miesiąc, rodzice byli z nią w poradni osiem razy. Powody były różne: drobna wysypka na twarzy, podejrzenie kataru, półgodzinne kwilenie, którego przyczyny rodzice nie mogli zrozumieć, brak kupki przez jeden dzień, a także brak snu przez osiem godzin w ciągu dnia.

Za każdym razem lekarz uspokajał rodziców, że nic złego się nie dzieje, zachęcał, aby bardziej ufali swoim umiejętnościom i uprzedzał, aby rodzice nie pojawiali się z tak małym dzieckiem w poradni dzieci chorych bez wyraźnego powodu.

Gdy nadszedł czas szczepień, rodzice nie zjawili się z Julka w poradni, bo została przyjęta do szpitala z powodu zapalenia płuc. Prawdopodobnie przyczyną choroby były nieuzasadnione i częste wizyty ze zdrowym niemowlakiem wśród chorych dzieci. Ucz się na cudzych błędach.

Gdy malec ma gorączkę, kaszle, ciężko oddycha lub nie chce jeść, idź do lekarza. Ale najpierw zawsze dla dobra maluszka zastanów się, czy wizyta jest konieczna.

Przeczytaj także: Kupka niemowlęcia - co mówi o niej jej zapach, kolor i wygląd?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza