Ile witaminy D3 dla niemowlaka? Dawkowanie witaminy D u dzieci - nowe zalecenia

2021-03-26 9:24

Ile witaminy D3 dla niemowlaka i rocznego dziecka? - pytają rodzice. Suplementacja D3 jest zalecana już od pierwszych dni życia, bez względu na sposób żywienia. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać dawkowanie witaminy D3 u dzieci zgodnie z najnowszymi zaleceniami ekspertów.

Dawkowanie witaminy D3 u dzieci [NOWE ZALECENIA]
Autor: Getty images

Ile witaminy D3 podawać niemowlęciu, a ile rocznemu dziecku? Zalecenia dotyczące dawkowania witaminy D3 dla dzieci co jakiś czas się zmieniają. Ostatnie wytyczne znajdują się w rekomendacjach neonatologów z 2018 roku. Za ekspertami podpowiadamy, jak powinna wyglądać suplementacja tej substancji i jak dawkować witaminę D3  dzieciom i niemowlętom.

Spis treści

  1. Jaka jest dawka witaminy D3 dla niemowlęcia?
  2. Ile witaminy D dla rocznego dziecka i po 1 roku życia?
  3. Dlaczego witaminę D trzeba suplementować dzieciom?
  4. W naszym kraju niedobory D3 to norma

Jaka jest dawka witaminy D3 dla niemowlęcia?

Specjaliści rekomendują, aby witaminę tę dostawało każde bez wyjątku niemowlę.

  • Dziecko w wieku 0–6 miesięcy powinno dostawać 400 IU (10 μg)na dobę bez względu na sposób karmienia.
  • Dawka dla malucha w wieku 7–12 miesięcy to 400–600 IU (10–15 μg) na dobę, w zależności od podaży tej witaminy w diecie. Należy więc zliczać, ile witaminy D dziecko zjada (w mleku modyfikowanym, rybach itp.), a resztę zapotrzebowania uzupełniać suplementem.

Nowością jest określenie maksymalnej dopuszczalnej dawki: dla noworodków i niemowląt wynosi ona 1000 IU (25 μg) na dobę.

Ile witaminy D dla rocznego dziecka i po 1 roku życia?

  • Dzieci, które skończą rok, powinny otrzymywać 600–1000 IU (15–25 μg) witaminy D na dobę od września do kwietnia. A jeśli wiosną i latem nie jest zapewniona efektywna synteza skórna (dziecko jest stale posmarowane kremem z filtrem), to suplementację trzeba kontynuować przez cały rok.

Najlepiej, aby dawkę suplementacji ustalił lekarz, ponieważ powinna być ona dostosowana do masy ciała dziecka (dzieci otyłe potrzebują więcej witaminy

  • U dzieci otyłych wymagana jest suplementacja w dawce 1600–4000 IU/dobę, w zależności od stopnia otyłości.

Suplementy „słonecznej witaminy” dla dzieci mają postać kropelek lub rozkręcanych kapsułek (twist-off). Jeśli karmisz malca mlekiem modyfikowanym, wybierz suplement, w którym witaminie D towarzyszy kwas DHA. To drugi bardzo ważny składnik, którego niemowlęta potrzebują w ilości minimum 100 mg dziennie. Suplementacji DHA nie wymagają dzieci karmione piersią.

Suplementacja witaminy D3

Dlaczego witaminę D trzeba suplementować dzieciom?

Choć nazwano ją witaminą, substancja ta pełni w organizmie raczej rolę hormonu, i to hormonu o wielostronnym korzystnym działaniu. Witamina D ma wiele cennych właściwości:

  • zapewnia prawidłowy rozwój układu kostnego
  • zapobiega krzywicy,
  • wzmacnia odporność.

Deficyt witaminy D jest czynnikiem ryzyka wielu chorób, m.in.:

W naszym kraju niedobory D3 to norma

Jednym słowem, aby dziecko się zdrowo rozwijało, potrzebuje witaminy D. A ma jej za mało, znacznie mniej niż 20 lat temu. Witaminę tę pozyskujemy na dwa sposoby: przebywając na słońcu (jest wtedy syntetyzowana w skórze) lub jedząc zawierające ją produkty. Oba te źródła są dziś niewystarczające.

Obecnie bowiem, w obawie przed rakiem skóry, chronimy dzieci przed słońcem, stosując kremy z filtrem UV, a sama dieta nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania. Fakty są takie, że w Polsce ok. 90 proc. dzieci ma niedobory witaminy D i każdy maluch już od pierwszych dni życia powinien dostawać tę witaminę w postaci suplementu.

Zobacz także: Witamina D3 w ciąży. Dlaczego należy suplementować witaminę D w ciąży?

Dawkowanie, nadmiar i normy witaminy D3 w ciąży

Witaminy na czas ciąży. Co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 13
Czym jest kwas dokozaheksaenowy zalecany kobietom ciężarnym?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza