Czy obniżać gorączkę u dziecka, czy czekać? Kiedy podać lek przeciwgorączkowy?

2021-10-12 9:37

Kiedy dziecko ma gorączkę, mamy wpadają w panikę i chcą ją natychmiast zbijać farmakologicznie. Czy takie zachowanie jest słuszne? Może powinno się pozwolić organizmowi samodzielnie zwalczyć infekcję? Zobaczcie, co robić w takiej sytuacji!

Czy obniżać gorączkę u dziecka, czy czekać?
Autor: Getty images Kiedy podać lek przeciwgorączkowy?

Spis treści

  1. Kiedy czekać i nie zbijać gorączki u dziecka?
  2. Kiedy sięgnąć po leki przeciwgorączkowe?

Czy gorączkę u dziecka trzeba zbijać temperaturę lekami, czy nie? To pytanie zadaje sobie wiele mam. Jedne twierdzą, że trzeba organizmowi pozwolić zwalczyć infekcję, inne z kolei uważają, że przedłużanie gorączki to zbyt duże obciążenie dla malca. Jak jest w rzeczywistości?

Kiedy czekać i nie zbijać gorączki u dziecka?

Pojawienie się gorączki u dziecka nie jest zwykle bardzo groźnym objawem. To normalna reakcja organizmu na stan zapalny, czyli najczęściej infekcję.

Kiedy więc na termometrze widzimy 37 kresek albo 37,5, nie panikujmy i nie sięgajmy od razu po leki. Pozwólmy organizmowi zareagować i wytworzyć przeciwciała obronne przed wirusem. Przy takiej temperaturze trzeba obserwować dziecko, robić mu chłodne okłady i podawać dużo napojów.

Przy stanie podgorączkowym, bo tym jest temperatura w okolicy 37-37,5 stopni (o czym często zapominamy), podawanie leków może wywołać tylko negatywne skutki. Środek farmakologiczny agresywnie zwalczy gorączkę i zatrzyma wytwarzanie się przeciwciał. Według zwolenników niezbijania temperatury to może doprowadzić do nadkażeń bakteryjnych, a w konsekwencji do przedłużenia infekcji.

O jednym trzeba jednak pamiętać. Im dziecko młodsze, tym gorączka jest dla niego groźniejsza. 37,5 stopni gorączki u 7-latka nie stanowi problemu, jednak u noworodka czy niemowlęcia, powinno być sygnałem do wizyty u lekarza.

Czytaj również: Kiedy gorączka u dziecka jest niebezpieczna?

Dlaczego gorączka nasila się wieczorem?

Gorączka u małych dzieci cz. 1

Kiedy sięgnąć po leki przeciwgorączkowe?

Gdy dziecko ma gorączkę powyżej 38 stopni, większość mam uznaje, że trzeba sięgnąć po leki. Każda kolejna kreska wzbudza strach, jest też dużym obciążeniem dla organizmu dziecka. Potwierdzają to lekarze, którzy ostrzegają, że wysoka gorączka utrudnia pracę wielu narządów i może spowodować udar cieplny.

U niektórych dzieci może również wywołać atak drgawek - w takiej sytuacji nie należy panikować, tylko podać lek przeciwgorączkowy, a następnie zrobić dziecku kąpiel. Woda nie powinna być jednak zbyt chłodna - wystarczy, że będzie miała o 2-3 stopnie mniej niż ciało dziecka.

Gdy dziecko ma gorączkę powyżej 38,5 stopni, trzeba sięgnąć po środki farmakologiczne. Dobrze jest również stosować okłady, ale już nie tylko na głowę, ale również na całe ciało.

Czytaj również: Gorączka u niemowlaka: najskuteczniejsze sposoby na obniżenie gorączki u niemowlęcia

Gorączka po szczepieniu. Sposoby na temperaturę po szczepieniu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza