Które sposoby na kolkę niemowlęcą są skuteczne, a których lepiej unikać?

2022-01-25 8:46

Na temat łagodzenia kolki niemowlęcej niemal każdy ma coś do powiedzenia. A ponieważ do końca nie wiadomo, co ją wywołuje, nie sposób też znaleźć jeden, stuprocentowo skuteczny sposób na kolkę. Warto dowiedzieć się, które sposoby na kolkę niemowlęcą są skuteczne, a których lepiej unikać.

Które sposoby na kolkę niemowlęcą są skuteczne, a których lepiej unikać?
Autor: Getty images Które sposoby na kolkę niemowlęcą są skuteczne, a których lepiej unikać?

Sposoby na kolkę niemowlęcą są głównym tematem rozmów młodych rodziców. A ponieważ do końca nie wiadomo, co ją wywołuje, nie sposób też znaleźć na nią jednego, stuprocentowo skutecznego sposobu.

Lekarze ostatnio skłaniają się ku opinii, że przyczyn kolki jest wiele, i pewnie dlatego metody zapobiegania jej i łagodzenia bólu, które sprawdzają się u jednego dziecka, niekoniecznie pomagają innemu. Ale są też takie, które nie działają w żadnym przypadku, a czasem wręcz mogą noworodkowi zaszkodzić. Warto wiedzieć, które.

Spis treści

  1. Najskuteczniejsze sposoby na kolkę niemowlęcą
  2. Sposoby na kolkę, które czasem pomagają
  3. Sposoby na kolkę niemowlęcą, których nie polecamy
  4. Zapobieganie kolce niemowlęcej 
Kolka u dzieci: przyczyny i objawy

Najskuteczniejsze sposoby na kolkę niemowlęcą

Najlepsze metody łagodzenia bólu to takie, które ułatwiają pozbycie się z jelit gazów, co dotąd uznawane jest za jedną z głównych przyczyn kolki u niemowlęcia.

  • Ogrzanie brzucha np. przez położenie małego termoforu czy przeprasowanej tetrowej pieluszki. Można też ogrzać go suszarką. Jeden warunek – trzeba bardzo uważać, by nie oparzyć dziecka.
  • Ułożenie dziecka na brzuszku na zwiniętym albo pofałdowanym ręczniku. Możesz też położyć się na łóżku albo usiąść w fotelu, a potem ułożyć niemowlę na sobie tak, by brzuchem dotykał twojego brzucha i delikatnie masować mu plecy.
  • Delikatne uciskanie brzucha. Zanim zaczniesz masaż, natrzyj skórę malca oliwką. Potem wnętrzem dłoni delikatnie uciskaj brzuch przez kwadrans.
  • Podanie dziecku preparatu łagodzącego kolkę. W aptekach wśród środków dostępnych bez recepty są preparaty o działaniu wiatropędnym i rozkurczowym na bazie kopru włoskiego i rumianku, a także farmaceutyki zawierające simetikon albo dimetikon – związki ułatwiające odprowadzanie z jelit pęcherzyków gazu. Ponieważ jest ich sporo, wybór najlepszego preparatu warto skonsultować z pediatrą.
  • Podanie dziecku do picia herbatki z kopru włoskiego. Jeśli karmisz piersią, sama możesz pić specjalną herbatkę antykolkową – jej składniki przenikną wtedy do twojego mleka. W takim przypadku nie podawaj już jednak dziecku żadnego preparatu bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. I uważaj, bo herbatka z kopru zawiera dużo substancji estrogennych, ​ których nadmiar może szkodzić dziecku.

Czytaj równieżBól brzucha u niemowlaka - od czego maluszka boli brzuch?

Objawy kolki: jak rozpoznać kolkę u niemowlaka?

Sposoby na kolkę, które czasem pomagają

Bliskość mamy czy odwrócenie uwagi dziecka czasem skutkuje, a czasem nie. Co warto wypróbować?

  • Kołysanie na rękach albo w kołysce. Spokojne, kojące, pełne czułości noszenie na rękach może sprawić, że dziecko się uspokoi.
  • Kąpiel – niektórym niemowlętom przynosi ulgę zanurzenie w wanience wypełnionej ciepłą wodą. Ale nie rób nic na siłę – nie wkładaj dziecka do wody, jeśli wyraźnie protestuje, bo wtedy zacznie płakać jeszcze głośniej.
  • Włączenie suszarki– jednostajne dźwięki znane niemowlęciu z okresu, kiedy jeszcze przebywał w brzuszku, czasem potrafią uspokoić dziecko.
  • Taniec z dzieckiem na rękach przy muzyce, która zazwyczaj pozwala się dziecku wyciszyć.
  • Jazda samochodem, wyjście na spacer w wózku. Niektórzy rodzice wkładają płaczące dziecko do fotelika i robią autem rundkę dookoła osiedla albo wywożą je w wózku na spacer. To czasem działa, bo kołysanie „mechanicznie” usypia dziecko. Niestety, ból szybko ponownie budzi większość niemowląt.
Dobrze wiedzieć

Zdenerwowanie mamy źle wpływa na niemowlę. Dlatego zdaniem dr. Marka Pleskota, lekarz po zbadaniu niemowlęcia i wykluczeniu innych przyczyn płaczu niż kolka jelitowa, powinien uspokoić rodziców. – Ja zawsze w przypadku kolki zalecam rodzicom zachowanie spokoju oraz okazywanie dziecku czułości – mówi dr Pleskot.

Sposoby na kolkę niemowlęcą, których nie polecamy

  • Przystawianie do piersi, karmienie butelką. Może mieć to odwrotny skutek: dziecko zacznie wymiotować. Nie ma więc sensu karmić go na siłę.
  • Potrząsanie. W internecie można znaleźć rady, by cierpiącego z powodu kolki niemowlaka delikatnie podrzucać do góry albo nim potrząsać. To jednak bardzo kiepski pomysł: w ten sposób łatwo zrobić dziecku krzywdę. Silne i częste potrząsanie  może doprowadzić wręcz do wystąpienia u dziecka tzw. zespołu dziecka potrząsanego (SBS – Shaken Baby Syndrome), czyli przemieszczenia się mózgu w obrębie przestrzeni wewnątrzczaszkowej, połączonego z krwotokiem i uszkodzeniem tkanki mózgowej.
  • Włączenie odkurzacza tuż przy dziecku. Na forach internetowych jest to jedna z najczęściej spotykanych rad. Lekarze ostrzegają jednak, że ten sposób nie tylko nie działa, ale może dodatkowo zdenerwować dziecko, poza tym strumień powietrza z odkurzacza wzbija kurz i zanieczyszczenia, które dostają się do dróg oddechowych dziecka.

Czytaj równieżUlewanie u dziecka: 8 sposobów na zapobieganie cofaniu się treści pokarmowej

Przyczyny płaczu niemowlaka. Jak rozpoznać, dlaczego niemowlę płacze?

Zapobieganie kolce niemowlęcej 

Zapobieganie wystąpieniu kolki zależy od tego, jak karmisz niemowlę.

  • Jeśli karmisz piersią, układaj dziecko w pozycji uniesionej bądź niemal pionowej – tak, by nie połykało za wiele powietrza podczas ssania. Nie zmieniaj też piersi zbyt szybko. W pierwszej fazie karmienia pokarm zawiera bowiem więcej laktozy, a mniej tłuszczów, przez co w jelitach zachodzi więcej procesów fermentacyjnych, które zwiększają produkcję gazów.
  • W porozumieniu z lekarzem spróbuj usunąć z diety produkty zawierające białka mleka krowiego (uczulenie na nie uznawane jest za jedną z przyczyn kolki), być może będziesz musiała wyeliminować jaja, soję, orzechy, pszenicę, ryby, uznawane za silne alergeny. Z obserwacji lekarzy wynika, że zmiana diety mamy zmniejszała natężenie ataków kolki u dziecka, zaś ich ponowne włączenie do diety sprawiało, że kolka wracała.
  • Jeśli karmisz sztucznie, zmień rozmiar smoczka oraz rodzaj butelki do karmienia. Stosowanie odpowiednich akcesoriów zapobiega połykaniu nadmiernej ilości powietrza, co zmniejsza ryzyko kolki. Warto kupić butelkę antykolkową. Niektóre mają specjalny kształt, dzięki czemu pęcherzyki powietrza nie dostają się do buzi dziecka, smoczek ma zaś specjalne zaworki, które wpuszczają do butelki tylko taką ilość powietrza, która jest niezbędna, by dziecko mogło spokojnie ssać. Inne mają system odpowietrzający zapobiegający tworzeniu się w butelce pęcherzyków powietrza, które – połykane wraz z mlekiem przez dziecko – są jedną z przyczyn kolki. System odpowietrzający usuwa też próżnię z wnętrza butelki (dzięki czemu malec nie musi ssać coraz silniej)
  • Po karmieniu zawsze przypilnuj, by dziecku się odbiło.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza