Maluch zasypia z butelką w buzi? Uważaj, może mieć póchnicę butelkową

2022-03-04 15:15

Próchnica butelkowa jest najczęstszą przyczyną wypadania zębów u dzieci między 1 a 4 rokiem życia. Jak nazwa wskazuje, dotyczy dzieci, które piją mleko z butelki. Jak powstaje próchnica butelkowa i jak jej zapobiegać? Co robić, gdy się jednak pojawi?

karmienie butelką
Autor: Getty Images Jak uniknąć próchnicy butelkowej?

Próchnica butelkowa może zaatakować już pierwsze zęby niemowlaka. Narażone są na nią mleczaki niemowląt, które piją mleko lub soki z butelki i np. usypiają ze smoczkiem w buzi. Długotrwały kontakt ze słodkim płynem prowadzi do próchnicy butelkowej. Jak uniknąć próchnicy butelkowej?

Spis treści

  1. Jak powstaje próchnica butelkowa?
  2. Jakie są objawy próchnicy butelkowej
  3. Jak leczy się próchnicę butelkową?
  4. Próchnica butelkowa: profilaktyka
Jak powinna zmieniać się konsystencja pokarmów niemowlęcia?

Jak powstaje próchnica butelkowa?

Napój (mleko, sok, herbatka) ma długi kontakt z powierzchnią zębów (z butelki pije się wolniej niż z kubeczka). Cukry zawarte w płynie osadzają się na powierzchni zębów, stwarzając idealne warunki do rozwoju bakterii powodujących próchnicę butelkową.

A jeśli malec zasypia z butelką w buzi jest jeszcze gorzej. Nocą wydzielanie śliny, a tym samym oczyszczanie jamy ustnej jest zdecydowanie słabsze niż w dzień, co powoduje zakwaszenie i sprawia, że próchnica butelkowa rozwija się jeszcze szybciej.

Taka próchnica rozwija się szybko i wbrew obiegowej opinii, powoduje ból. Są jednak sposoby, by jej zapobiegać, a jeśli pojawią się pierwsze zmiany – skutecznie je leczyć. Błędne jest przekonanie, że zęby mleczne, które i tak wypadną za kilka lat, można sobie „odpuścić”. Próchnica może przenieść się z mleczaków na zęby stałe.

Dowiedz się: Leczenie mlecznych zębów u dzieci: czy może być bezbolesne?

Poza tym może utrudniać kontakty maluszkowi z rówieśnikami (już 2-3-letnie dzieci mogą wyśmiewać się z malca, który na czarne ząbki). A jeśli choroba będzie zaawansowana i lekarz usunie któryś z zębów, to może to doprowadzić do wad zgryzu.

Jakie są objawy próchnicy butelkowej

O początkach próchnicy świadczy pojawienie się białych plamek lub smużek na górnych zębach przednich. Potem pojawiają się ciemne plamy na górnych jedynkach, tuż przy dziąsłach (próchnica butelkowa generalnie częściej dotyczy przednich zębów górnych).

Jeśli nie będą leczone, zmiany zaczną rozprzestrzeniać się na inne zęby. Z czasem mogą też pojawić się powikłania ropne.

Przeczytaj: Pierwsza wizyta dziecka u dentysty - masz to już za sobą?

Uwaga! Nawet jeśli nie zauważymy tych objawów, ale obserwujemy u dziecka niechęć do jedzenia lub gryzienia, płacz w czasie posiłków, warto przyjrzeć się jego ząbkom lub skorzystać z konsultacji stomatologicznej.

Chory ząbek po prostu boli dziecko. Dlatego zawczasu warto wyeliminować wszelkie czynniki ryzyka, które mogą prowadzić do próchnicy, która w przypadku niemowląt i najmłodszych dzieci zwana jest próchnicą butelkową.

Jak leczy się próchnicę butelkową?

Na etapie białych plamek lub smużek zwykle wystarczy stosowanie fluoryzacji – stomatolog posmaruje ząbki specjalnych preparatem. Dodatkowo można w domu, oczywiście po umyciu ząbków, 2 razy dziennie smarować je pastą do zębów dla dzieci zawierającą fluor.

W przypadku bardziej zaawansowanych zmian o leczeniu decyduje dentysta. Może zaproponować leczenie zębów mlecznych: impregnowanie ząbka roztworem azotanu srebra (lapisowanie). Niestety po takim zabiegu ząb staje się ciemny, ale choroba nie postępuje.

Czasem konieczne jest założenia koron ze stali nierdzewnej lub powłoki ochronnej, leczenia miazgi, niekiedy nawet usunięcia zęba. W niektórych przypadkach niezbędne jest stosowanie znieczulenia lub nawet podanie narkozy.

Sprawdź: Twoje dziecko boi się dentysty? Zobacz, jak je przygotować do wizyty

Uwaga! Nieleczona próchnica butelkowa może spowodować groźne powikłania. Zepsute zęby (a dokładnie bakterie ropne pochodzące od nich) mogą uszkodzić mięsień sercowy, zastawki lub stawy.

Próchnica butelkowa: profilaktyka

  • Nie przyzwyczajaj niemowlaka do zasypiania z butelką w buzi. Jeśli widzisz, że pijąc mleko zasypia, wysuń mu smoczek z buzi lub ewentualnie zastąp go smoczkiem-uspokajaczem.
  • Podawaj dziecku do picia wodę. Nie dość, że oczyszcza zęby, to nie zawiera cukru, który im szkodzi. Taki dobry nawyk zaprocentuje w przyszłości!
  • Jak najszybciej odstaw butelkę - jeszcze przed pierwszymi urodzinami naucz malca pić z kubeczka.
  • Dbaj o higienę jamy ustnej niemowlaka. Jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, regularnie przecieraj dziąsła malucha zwilżonym w przegotowanej wodzie jałowym gazikiem.
  • Myj zęby starszakowi. Najpierw sama, a potem daj szczoteczkę maluchowi do rączki, niech nabiera dobrych nawyków. Szczotkujcie zęby pastą dla dzieci, a jeśli malec umie już płukać buzię i wypluwać, możesz zaproponować mu używanie płynu do płukania ust dla dzieci.
  • Zadbaj o regularne kontrole u dentysty. Najlepiej, by malec był pod jego opieką, gdy wyrznie mu się pierwszy ząbek, a już na pewno po 1. urodzinach. Pokazujcie zęby lekarzowi co pół roku.
  • Nie zarażaj dziecka próchnicą. Nie oblizuj smoczka, łyżeczki dziecka. Lepiej nie całuj też go w usta.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza