Ząbkowanie u niemowlaka. Jak przynieść ulgę ząbkującemu maluchowi?

2012-11-09 11:28

Ząbkowaniu u niemowlaka prawie zawsze towarzyszy podwyższona temperatura ciała, płacz i obfite ślinienie się. Ból wywołany ząbkowaniem może się pojawić już w trzecim, czwartym miesiącu życia dziecka, ale pierwszy ząbek wyrzyna się zwykle około szóstego, siódmego miesiąca.

Ząbkowanie u niemowlaka - jak przynieść ulgę ząbkującemu maluchowi
Autor: _photos.com|photos.com

Dziąsła u ząbkującego niemowlaka są zaczerwienione, rozpulchnione i swędzą. Wyrzynający się ząbek przecina dziąsło – może to trwać nawet kilka dni – i jest bolesne. Maluch obficie się ślini, wkłada do buzi wszystko, co ma w zasięgu ręki, płacze, marudzi i nie ma apetytu. Do tego nie chce ssać, czasem również gorączkuje. Wśród innych objawów, które mogą się pojawić, ale nie muszą, wymienić można: luźne stolce i niespokojny sen.

Ząbkowanie u niemowlaka – jak pomóc dziecku?

  • Sposobem na bolesne ząbkowanie u niemowlaka są schłodzone gryzaczki, które zaspokoją u dziecka potrzebę gryzienia, a dodatkowo przyniosą ulgę rozpulchnionym i zaczerwienionym dziąsłom. Warto pamiętać, by gryzaczków nie zamrażać, wystarczy temperatura około 2-3 stopni.
  • Bolące dziąsła można znieczulić niewielką ilością żelu na ząbkowanie – niestety, przynosi on ukojenie przez około godzinę i można go stosować tylko kilka razy dziennie.
  • Ulgę w przypadku bolesnego ząbkowania przyniesie maluszkowi również przemywanie dziąseł wacikiem nasączonym w naparze rumianku lub szałwii.
  • Jeśli ból dziąseł nie daje dziecku spać, możesz mu podać środek przeciwbólowy (paracetamol lub ibuprofen dla niemowląt) w dawce dopasowanej do wagi i wieku.

Zapoznaj się też z kalendarzem ząbkowania >>

Jeśli zauważysz, że twój ząbkujący maluch ma podwyższoną temperaturę, która nie spada, mimo tego że ząbek już się pojawił, albo jest wyższa niż 38 stopni C, powinnaś się udać z nim do lekarza pediatry.

Kalendarz ząbkowania u dziecka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza