13 pytań do lekarza o katar u niemowlęcia

2012-10-02 14:44 Anna Jaworska, lekarz rodzinny
Katar u niemowlaka pytania
Autor: _photos.com|photos.com Katar u niemowlaka: 13 pytań do lekarza o katar u niemowlęcia

Choć katar u niemowlaka nie jest groźny dla dziecka, budzi u rodziców niepokój. A do tego katar u niemowlęcia jest dla takiego maluszka bardzo uciążliwą dolegliwością. Jak się rozprawić z katarem u małego dziecka – podpowiada Anna Jaworska, lekarka i mama 9-letniego Piotrusia.

1. Co robić, gdy katar u niemowlaka jest bardzo wodnisty, dziecku wręcz leje się z nosa?

Malca trzeba układać tak, aby ułatwić odpływ wydzieliny i aby nie zalegała ona w gardle. Częste noszenie dziecka na rękach ułatwi oddychanie. Przed karmieniem najlepiej oczyścić delikatnie nosek z nadmiaru wydzieliny. Gdy katar u niemowlaka zakłóca sen, przed snem można podać niemowlęciu krople do nosa obkurczające naczynia krwionośne.

2. Czy trzeba iść do lekarza z katarem u niemowlaka, jeśli dziecko często kicha w ciągu dnia?

Niekoniecznie. Kichanie z reguły nie oznacza nic groźnego, pod warunkiem że malec nie gorączkuje i nie kaszle. Małe dzieci w ten sposób po prostu oczyszczają nosek i drogi oddechowe. Kichanie to odruch, który pozwala dziecku pozbyć się zanieczyszczeń i nadmiaru wydzieliny. Bywa, że częste kichanie zwiastuje katar. Warto więc malca obserwować. Dopiero gdy pojawią się inne niepokojące objawy, np. gorączka, brak apetytu, kaszel lub katar, brzydkie kupki, spuchnięte powieki – wtedy należy skonsultować się z lekarzem.

3. Jak pozbyć się gęstego kataru, który zatyka nosek?

Warto kilka razy dziennie zakrapiać do każdej dziurki roztwór soli hipertonicznej 3 proc., który można stosować od 1. dnia życia. Produkt rozrzedza wydzielinę, dzięki czemu po kilku minutach łatwiej ją usunąć. Czasem rodzice żalą się, że woda morska w aerozolu psika zbyt silnym strumieniem, a nie chcą podawać kropli do nosa. W takiej sytuacji wyjściem są roztwory soli hipertonicznej.

4. Jak ułatwić niemowlakowi z katarem oddychanie?

Warto nawilżać powietrze w pokoju malca. Można położyć mokry ręcznik na kaloryferze lub kupić profesjonalny nawilżacz. Ale uwaga: lepiej unikać nawilżania u małego alergika, zwłaszcza przy podejrzeniu uczulenia na pleśnie i roztocza kurzu.

5. Jak długo można stosować krople do nosa u niemowląt?

To zależy jakie krople. Roztwór soli hipertonicznej można stosować nawet przez kilka dni. Podobnie homeopatyczne krople. Natomiast krople obkurczające śluzówkę nosa – nie dłużej niż trzy dni, maksymalnie pięć, i to najlepiej po konsultacji z lekarzem. Nadużywane mogą podrażniać śluzówkę noska, a nawet ją uszkodzić.

6. Czy można wsunąć do noska dziecka kawałek ząbka czosnku?

Zdecydowanie nie! Czosnek może ulokować się głębiej i aby go wyjąć, niezbędna będzie pomoc laryngologa na ostrym dyżurze. Poza tym dziecko może się zadławić czosnkiem. To po prostu niebezpieczne.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jaki wpływ na zdrowie mamy i dziecka ma cesarskie cięcie oraz jakie jest ryzyko ciąży po 40. roku życia. Przeczytaj również, jak wybrać najlepsze krzesełko do karmienia i jak skompletować eko-wyprawkę

Kup dostęp od 2,50 zł
okładka 10/19
KOMENTARZE
M
|

Moja coreczka miala to samo nie bylo kataru a nie mogla oddychac. To bylo ulane noskiem mleko ktore zalegalo pomoglo mucofluid i inhalacje. Tez mowili ze to sapka pomogl lekarz prywatny

Paulina
|

Witam, moja coreczka ma 13 dni i od urodzenia wydaje dziwne dźwięki przy oddychaniu, wydaje sie jak by miala katar ale nic jej z noska nie leci. W szpitalu mowili ze to sapka i minie ale juz tyle czasu minęło i nic sie nie zmienia, mam wrazenie że małej ciężko oddychac. Bylam z nia na pogotowiu i osluchowo wszystko jest dobrze. Bardzo sie martwie. Prosze o rade to moje pierwsze maleństwo.