Katar alergiczny u niemowlaka. Jak oczyszczać nosek?

2019-07-23 10:59 Katarzyna Hubicz
Katar alergiczny u niemowlaka
Autor: Getty Images

Katar alergiczny u niemowlaka jest szczególnie uciążliwy. Niemowlę nie potrafi bowiem samo wysmarkać noska, a tym samym usunąć zalegającej w nim wydzieliny. W jaki sposób oczyszczać zakatarzony nosek? Zobacz poradnik dotyczący kataru alergicznego u niemowlaka!

Katar alergiczny u niemowlaka jest dość uciążliwy. Nos nie tylko pozwala oddychać i rozpoznawać zapachy. Pełni też rolę filtra i klimatyzatora: zatrzymuje wirusy, bakterie i zanieczyszczenia, ogrzewa i reguluje wilgotność wdychanego powietrza.

To, żeby był drożny, ważne jest zawsze, ale szczególne znaczenie ma w 1. roku życia niemowlęcia – kiedy dziecko nie potrafi jeszcze oddychać przez usta.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak przebiega katar alergiczny u niemowlaka?
  2. Jak usunąć wydzielinę z nosa przy katarze alergicznym?
  3. Jak oczyścić nosek niemowlaka przy pomocy soli fizjologicznej?
  4. Jak oczyścić nosek wodą morską?

Jak przebiega katar alergiczny u niemowlaka?

Niemowlę, które ma katar alergiczny, ma zablokowany nosek. A to powoduje, że ma kłopoty z oddychaniem, sapie, męczy się, gorzej je i śpi, ciągle jest rozdrażnione. A gdy odkryje, że płacz przynosi mu chwilową ulgę (łzy, które spływają do nosa, rozpuszczają wydzielinę, dzięki czemu wypływa ona z kanałów nosowych), będzie częściej płakać.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego zablokowany nosek trzeba oczyszczać. U niemowląt wydzielina kataralna może powodować zapalenie zatok przynosowych i zapalenie ucha, a jeśli zalega w nosku, może też uszkodzić błonę śluzową i rzęski, zdarza się również, że prowadzi do przerostu i obrzęku błon śluzowych.

Jak usunąć wydzielinę z nosa przy katarze alergicznym?

 1. Połóż niemowlę tak, by miało pod pleckami sztywne podłoże, dzięki czemu łatwiej ci będzie unieruchomić główkę
 2. Wsuń jedną rękę pod główkę i lekko ją unieś (taka pozycja zapobiega cofaniu się języka podczas oczyszczania noska)
 3. Następnie wsuń maluszkowi do noska końcówkę aspiratora i dalej postępuj według instrukcji na opakowaniu urządzenia. 

Jak oczyścić nosek niemowlaka przy pomocy soli fizjologicznej?

 1. Jeśli używasz soli fizjologicznej albo wody morskiej w ampułkach, zanim zaczniesz oczyszczać dziecku nosek, przygotuj sobie kilka malutkich ruloników z chusteczki higienicznej
 2. Połóż dziecko na przewijaku albo ułóż sobie na kolanach, podtrzymując główkę
 3. Do każdej dziurki wlej po dwie krople preparatu i wysusz ją przygotowanym uprzednio rulonikiem. Zabieg trzeba wykonywać bardzo delikatnie, by dziecko pozwoliło na kolejny.
Dobrze wiedzieć

Jeśli do oczyszczania noska używasz aspiratorów albo pojemniczków z wodą morską, pamiętaj, by po każdym użyciu wymyć końcówkę, którą wkładasz dziecku do noska.

Jak oczyścić nosek wodą morską?

Wodę morską w sprayu stosuje się nieco inaczej. Jest ona rozpylana z pojemniczka pod ciśnieniem.

 1. Pojemniczek zakończony jest wyprofilowaną końcówką, którą trzeba dziecku wsunąć do dziurki w nosie, a potem nacisnąć głowicę.
 2. Na koniec główkę malca trzeba lekko odchylić, by płyn spłynął w głąb nosa.
 3. Podczas całego zabiegu główka malca musi być lekko uniesiona – wtedy nadmiar wody spłynie mu do gardła (jeśli dziecko będzie leżeć płasko, może się zadławić).

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE