Kolka jelitowa – fakty i mity

2022-03-15 11:50 Materiał sponsorowany
kolka
Autor: materiały prasowe

Kolka nie jest jednoznacznie scharakteryzowanym zespołem chorobowym i stanowi jedną z częstszych przyczyn zgłaszania się z małym dzieckiem do lekarza. I choć problem dotyczy bardzo wielu niemowląt, wokół dziecięcych kolek narosło dużo mitów.

Kolki zaliczane są do grupy czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego (czyli takich, które wynikają z jakiegoś defektu anatomicznego czy metabolicznego) i jednocześnie są one jednym z częściej występujących problemów z tej grupy – szacuje się, że zmagać się z nimi może prawie połowa małych dzieci. Istotą kolek jest występowanie nagłych napadów niepokoju, płaczu czy grymaszenia, które pojawiają się u maluchów bez żadnej uchwytnej przyczyny. Rodzice często nie wiedzą, co powinni zrobić, gdy u dziecka pojawi się kolka – sytuacji nie ułatwia to, że na temat tego rodzaju dolegliwości krąży wśród opiekunów wiele różnych mitów.

Przyczyny kolki nie są znane – FAKT

Do dziś nie udało się ustalić, co dokładnie odpowiada za pojawianie się problemu kolki u noworodków i niemowląt – specjalistom udało się wysunąć jedynie pewne hipotezy dotyczące możliwego podłoża kolek.

Uwaga naukowców skupia się przede wszystkim wokół dwóch aspektów, którymi są: czynność dziecięcego przewodu pokarmowego oraz skład dziecięcej mikroflory jelitowej. Od lat wiadomo, że po przyjściu dziecka na świat różne układy - w tym pokarmowy  -  ciągle się rozwijają i niedojrzałość struktur przewodu pokarmowego może być jednym z czynników odpowiedzialnych za występowanie napadów kolki. Coraz więcej współcześnie wiadomo również o tym, jak ważny dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu jest skład bytującej w nim mikroflory bakteryjnej – zwraca się uwagę na to, że zaburzenia w składzie mikrobioty mogą prowadzić właśnie do kolek, ale również do innych problemów zdrowotnych, takich jak np. alergie, celiakia czy zaparcia.

Kolka pojawia się znikąd, ale i samoistnie znika – FAKT

Kolka niemowlęca to dolegliwość tajemnicza nie tylko ze względu na to, że jej przyczyny nie są do końca poznane, ale i ze względu na to, jaki jest przebieg jej napadów. Pojawiają się one zasadniczo znikąd, bez związku z jakimikolwiek zewnętrznymi zdarzeniami – dziecko po prostu nagle zaczyna płakać i zdecydowanie ciężko jest je uspokoić. Podobnie jest jednak z ustępowaniem tej dolegliwości i typowo napady kolki przemijają około 5. miesiąca życia dziecka.

Kolka nie jest powodem do odwiedzenia lekarza – MIT

Zdarza się, że niektórzy rodzice zakładają, że skoro kolka przemija po pewnym czasie całkowicie samoistnie, to w razie jej wystąpienia nie jest niezbędne skonsultowanie się z lekarzem. To mit, który należy zdecydowanie obalić, ponieważ może stanowić zagrożenie dla życia małych pacjentów. Dziecko, które miewa napady nagłego, nieuzasadnionego płaczu może mieć kolkę, ale może też zmagać się z innego rodzaju dolegliwościami.  Dlatego niemowlę, które często płacze, powinno zostać zbadane przez pediatrę. Wyróżnia się pewne objawy alarmowe, których odnotowanie wskazuje na konieczność pilnej konsultacji z lekarzem – zaliczane są do nich m.in.: nasilone wymioty, krwawienie z przewodu pokarmowego lub fakt, że wraz z wiekiem dziecko nie przybiera na wadze.

W łagodzeniu napadów kolki pomaga rozpraszanie uwagi dziecka – MIT

Warto zaznaczyć, że pewne pomysły rodziców nie tylko nie pomogą, ale i mogą doprowadzić do nasilenia niepokoju u dziecka. Zdarza się, że opiekunowie próbują stosować metody, które mają odwrócić uwagę dziecka i sprawić, że przestanie ono płakać. W tym celu zdarza im się włączać głośną bajkę, odkurzacz czy suszarkę do włosów. Tą drogą raczej ciężko osiągnąć sukces – malec, który ma kolkę, zazwyczaj jest nadwrażliwy na bodźce podobnie jak osoba dorosła, która doświadcza napadu migreny. Ostatecznie, narażenie na głośne dźwięki może nie pomóc, a wręcz przeciwnie, może doprowadzić do większego rozdrażnienia i głośniejszego płaczu maluszka. Chcąc ukoić dziecięce nerwy, zdecydowanie lepiej sięgnąć po innego rodzaju przedmioty, np. po dziecięce zabawki, które wydają spokojne, przyjemne dla ucha dźwięki.

Probiotyki mogą łagodzić kolki – FAKT

Jak wspomniano wcześniej, przyczyny kolki nie są znane, ale pewien związek z ich występowaniem mogą mieć nieprawidłowości dotyczące składu dziecięcej mikroflory jelitowej. Probiotyki, czyli dobroczynne bakterie, mogą tego rodzaju nieprawidłowości niwelować. Dla najmłodszych dzieci przeznaczone są preparaty w formie kropelek wygodnych do aplikacji, np. suplement diety Vivomixx®. Preparat można stosować zarówno u niemowląt, jak i u noworodków, u których – wbrew pozorom – kolki również mogą występować. W skład suplementu diety Vivomixx® wchodzą bakterie z rodzaju Lactobacillus, Streptococcus i Bifidobacterium. Preparat nie zawiera glutenu oraz laktozy.

Piśmiennictwo:

Czerwionka-Szaflarska M., Gawryjołek J., „Kolka jelitowa w praktyce pediatrycznej”, Forum Medycyny Rodzinnej 2010, tom 4, nr 6, 408–41

Rurarz A. i wsp., „Kolki niemowlęce”, Pediatr Med Rodz 2016, 12 (4), 413–418

Johnson J.D. i wsp., „Infantile Colic: Recognition and Treatment”, Am Fam Physician. 2015; 92(7): 577-582

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza