Odparzenia pieluszkowe. Jak ich unikać, jak je leczyć?

2020-10-27 14:36 Materiał sponsorowany Katarzyna Hubicz

Drobne zaczerwienienie pod pieluszką bardzo szybko może przerodzić się w spory kłopot. Jednak mimo że statystycznie odparzenia pieluszkowe przydarzają się niemal każdemu niemowlęciu, twoje dziecko mieć ich nie musi - a przynajmniej nie muszą być tak bolesne i uciążliwe. Wystarczy tylko wiedzieć, jak skutecznie zapobiec odparzeniom i jak sobie z nimi poradzić, jeśli pojawią się mimo odpowiedniej profilaktyki.

Odparzenie pieluszkowe to inaczej bolesne podrażnienie skóry pod pieluszką - najczęściej w miejscu, w którym styka się ona z bardzo delikatną jeszcze skórą. Łatwo je rozpoznać, gdyż skóra w miejscu odparzenia staje się zaczerwieniona, może też pojawić się obrzęk, a towarzyszy temu ból i pieczenie.

U dzieci, które noszą pieluszki odparzenia statystycznie pojawiają się częściej,  niż katar - tak przynajmniej twierdzi wielu pediatrów, którzy z tym problemem często maja do czynienia. W ciągu całego okresu pieluszkowania przeciętne dziecko może mieć je nawet kilkanaście razy, jest to bowiem jeden z najczęstszych problemów skórnych okresu wczesnego dzieciństwa. 

Spis treści

  1. Przyczyny odparzeń pieluszkowych
  2. Jak zapobiegać odparzeniom?
  3. Odparzenia a pieluszkowe zapalenie skóry - jak odróżnić i jak leczyć?
  4. Sudocrem - krem uniwersalny

Przyczyny odparzeń pieluszkowych

Do odparzeń dochodzi z różnych powodów. Pieluszka, która nieustannie ociera się o delikatną skórę dziecka, mechanicznie ją uszkadza - i chociaż uszkodzenia te są niewidoczne gołym okiem, to jednak nie stanowi już ona wystarczającej ochrony dla moczu i kału, które podrażniają ją, nim jeszcze wnikną w pieluszkę.

Winny jest też amoniak, powstający w procesie rozkładu moczu przez bakterie, który może podrażnić skórę. Jeśli pieluszka zmieniana jest zbyt rzadko, tworzy się pod nią wilgotne, korzystne dla bakterii i drożdżaków środowisko, które również sprzyja odparzeniom.

Odparzenia może spowodować też kilka innych czynników - niedokładne wypłukanie proszku z pieluszki wielorazowej, czy też biegunki wywołane np. antybiotykoterapią lub zakażeniem rotawirusowym.

Jak zapobiegać odparzeniom?

Odparzenie, zwłaszcza rozległe, obejmujące całe pośladki, jest bardzo bolesne. Najlepiej więc starać się nie dopuścić do takiej sytuacji: przede wszystkim regularnie sprawdzać stan pieluszki, zmieniać ją co dwie, trzy godziny i od razu po każdej kupie. Każdej zmianie pieluszek powinno towarzyszyć dokładne mycie pupy i wszystkich fałdek - jeśli używasz do tego celu chusteczek oczyszczających, wybieraj takie bez alkoholu i o prostym składzie.

By zabezpieczyć skórę przed kontaktem z wilgocią warto nałożyć na nią cienką warstwę kremu Sudocrem Expert. To wyrób medyczny, a w jego składzie jest m.in. tlenek cynku, który tworzy barierę między skórą, a pieluszką, zmniejszając ryzyko odparzeń, działa również antybakteryjnie i antyseptycznie oraz przeciwzapalnie oraz przyspiesza odbudowę naskórka.

Krem zawiera również lanolinę, która - prócz tego, że także tworzy na powierzchni skóry warstwę ochronną - dodatkowo zmiękcza ją, odżywia i chroni przed nadmierną utratą wilgoci, zapobiegając przesuszeniu.

Wieczorem pupę maluszka należy dokładnie umyć, szczególną uwagę poświęcając fałdkom, w których mogą zbierać się zanieczyszczenia.

Ważny jest również dobór pieluszek, które muszą być przewiewne i nie mogą zbyt ciasno przylegać do skóry. Jeśli malec ma skłonność do odparzeń, warto przetestować kilka rodzajów pieluszek i sprawdzić, który z nich skóra najlepiej toleruje. I gdy na skórze pojawi się choćby ślad zaczerwienienia, nie warto czekać na rozwój sytuacji, lecz od razu zastosować krem z cynkiem Sudocrem Expert, który ma właściwości osuszające, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i szybko  regeneruje podrażnioną skórę. 

Odparzenia a pieluszkowe zapalenie skóry - jak odróżnić i jak leczyć?

Czasem mimo profilaktyki i odpowiedniej pielęgnacji odparzenie może przerodzić się w pieluszkowe zapalenie skóry. Skóra robi się wtedy mocno zaczerwieniona (czasem nawet na całych pośladkach), jest gorąca w dotyku i może się łuszczyć.

Stan zapalny wymaga już nieco innego postępowania. W takim przypadku warto skontaktować się z pediatrą, gdyż niezbędne może być leczenie farmakologiczne - np. stosowanie maści z antybiotykiem, jeśli lekarz stwierdzi zakażenie bakteryjne. Działaniem wspomagającym powinno być mycie pupy podczas każdej zmiany pieluszki, a także stosowanie odpowiedniej pielęgnacji np. kremu z tlenkiem cynku, takiego jak Sudocrem Expert, który wspomaga leczenie. 

Pomaga również tzw. wietrzenie skóry - po zdjęciu pieluszki przez kilka minut pozwól dziecku poleżeć z gołą pupą na kocyku.

Sudocrem - krem uniwersalny

W pielęgnacji delikatnej niemowlęcej skóry warto postawić na produkty sprawdzone przez kolejne pokolenia mam. Takie, jak Sudocrem Expert, który pomaga w pielęgnacji maluszków już od niemal 90 lat. Jego recepturę - wielokrotnie później udoskonaloną - opracował w 1931 roku farmaceuta Thomas Smith.

Sudocrem Expert
Autor: materiały prasowe Link: Sudocrem Expert

Sudocrem Expert nie tylko koi i wspomaga leczenie pieluszkowego odparzenia skóry, ale także chroni delikatną skórę dziecka. Ma również szereg innych zastosowań: pomaga przy otarciach i ochronie skóry na obrzeżach ran, wspomaga leczenie zapalenia skóry związanego z nietrzymaniem moczu, co zmniejsza ryzyko rozwoju odleżyn.

Wszystko dzięki starannie dobranym składnikom, w tym:

  • tlenkowi cynku (przyśpiesza odbudowę naskórka1, działa antybakteryjnie1, antyseptycznie2 i przeciwzapalnie1)
  • lanolinie (zmiękcza i odżywia skórę, wspomaga utrzymanie wody wewnątrz skóry, co zapewnia efekt ciągłego nawilżania)

1. Lansdown A et al. Zinc in wound healing: theoretical, experimental and clinical aspects. Wound Repair Regen 2007; 15(1): 2-16.

2. Czarnecka-Operacz M et al. Pieluszkowe zapalenie skóry i "odparzenia" skóry u dzieci. Forum Pediatrii Praktycznej 2017; 15: 49-50.

3. Kacelak-Rzepka A et al. "Skóra sucha jako problem dermatologiczny i kosmetyczny. Roczniki Pomorskiej Akademii Med.. w Szczecinie 2008;54(3): 54–57"

4. Goldman M, et al. A real-world evidence study evaluating a treatment for nappy rash. British Journal of Nursing 2016; 25(8).

(SUD-PL-00063)

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE