Banki mleka - czy w Polsce można legalnie kupić naturalne mleko mamy?

2013-03-01 14:17

Na chwilę obecną, w Polsce legalnie działają dwa banki mleka. Mimo tego, że w planach jest stworzenie kolejnej tego typu placówki, nadal świadomość młodych mam, które mogłyby skorzystać z takiego banku, jest niewielka. Pytania o kupno naturalnego pokarmu albo oferty jego sprzedaży są w sieci powszechne. Mało kto wie, że dostęp do bezpiecznych zasobów banku mleka jest bezpłatny, a reszta to źródła nielegalne.

mleko
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Mleko naturalne - uwaga na ogłoszenia w sieci
  2. Bank Mleka gwarantem sterylności pokarmu
  3. Jak wygląda proces przyjmowania i wydawania mleka w Banku Mleka?

Legalne banki mleka funkcjonują w Warszawie  - na  Oddziale Klinicznym Neonatologii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego oraz w Rudzie Śląskiej – w Ośrodku Perinatologicznym Szpitala Miejskiego. Obydwie placówki są instytucjami  non-profit i zgodnie z założeniami przyjmuje mleko od dawczyń bezpłatnie, a potem również nieodpłatnie ofiarowują mleko potrzebującym maluchom.

Mleko naturalne - uwaga na ogłoszenia w sieci

Zapewne zbyt mała liczba takich placówek, a także rosnące zapotrzebowanie i świadomość, że mleko naturalne jest najcenniejszym pokarmem dla dziecka, sprawiają, że matki są zmuszone szukać go w nielegalnych źródłach. Stąd w Internecie aż roi się od prywatnych ogłoszeń mam, które mają możliwość podzielenia się swoim pokarmem z innymi, tylko, że w większości przypadków robią to odpłatnie. Mimo tego, chętnych do kupienia mleka mam nie brakuje. Brakuje za to najwidoczniej świadomości, że kupno takiego pokarmu poza oficjalnym Bankiem Mleka jest gorszym rozwiązaniem niż podawanie dziecku mleka modyfikowanego.O pobudki matek nie trzeba pytać. Te, które chcą oddać nadmiar wytwarzanego mleka, zazwyczaj robią to z przyczyn finansowych. Wszak 100 ml mleka na czarnym rynku może kosztować  od 10 do 50 złotych. Ta druga grupa matek, które są chętne by takie mleko kupować, zazwyczaj ma tu na uwadze dobro swojego dziecka. Ten argument jest tutaj jednak nietrafiony, bo mleko z nielegalnej sprzedaży może bardzo dziecku zaszkodzić. Nielegalny obrót naturalnym pokarmem jest pozbawiony kontroli. Mleko, które jest wystawione na sprzedaż nie przechodzi żadnych badań, a dawczyni jedynie może co najwyżej przedstawić swoje wyniki badań (zresztą bez gwarancji, że to rzeczywiście jej wyniki). Nie ma też nadzoru nad sposobem ściągania mleka oraz jego transportowaniem i przechowywaniem, więc także i na tym etapie może dojść do zanieczyszczenia pokarmu i wprowadzenia do niego bakterii. Ryzyko podania dziecku takiego mleka jest ogromne, gdyż całkiem realne jest przekazanie niemowlęciu wielu chorób (także utajonych i śmiertelnych).

Bank Mleka gwarantem sterylności pokarmu

Tylko profesjonalny Bank Mleka, który jest zrzeszony w Europejskim Stowarzyszeniu Banków Mleka (EMBA) gwarantuje najwyższą jakość naturalnego pokarmu, który jest przeznaczany do ofiarowania.  Istnieją zasady sterylnego odciągania pokarmu w domu, przechowywania i transportowania pokarmu. Po przyjęciu mleka do Banku, pokarm jest szczegółowo badany. Najpierw zostaje poddany pasteryzacji metodą Holtera, która polega na obróbce termicznej zabijającej wirusy i niepożądane bakterie znajdujące się w mleku. Pasteryzacja zabija m.in. cząsteczki wirusów HIV, HBV oraz prądki gruźlicy. Uzyskany w ten sposób pokarm zachowuje wszystkie najważniejsze właściwości mleka matki, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania niemowlęcia. Później mleko może być przechowywane w temperaturze -20˚C maksymalnie do 3 miesięcy. Jeśli mleko znajduje dawcę, jest wówczas odmrażane, porcjowane i podawane dziecku.

Jak wygląda proces przyjmowania i wydawania mleka w Banku Mleka?

Profesjonalny Bank Mleka jest  tworzony przy szpitalu, by łatwiej gromadzić i udostępniać mleko. Beneficjentami programu z założenia są matki i ich dzieci, które przebywają w danym szpitalu. Pokarm jest udostępniany dzieciom (zazwyczaj wcześniakom), które z różnych przyczyn nie mogą być karmione mlekiem własnej mamy. Honorową dawczynią pokarmu może zostać kobieta, która przejdzie bardzo szczegółowy wywiad oraz serię badań kontrolnych, a następnie zostanie poddana badaniom w kierunku HIV, kiły oraz HCV czyli wirusowego zapalenie wątroby typu C. Dawczyni nie może przede wszystkim pić alkoholu, palić i posiadać tatuaży. Jeśli pokarm zakwalifikuje się do pobrania, zostanie odpowiednio przygotowany i zamrożony, a następnie wydany dziecku, które go najbardziej potrzebuje. Personel szpitala kwalifikuje do dokarmiania mlekiem innej mamy w pierwszej kolejności dzieci, które są wcześniakami, mają niską wagę urodzeniową lub są chore, a ich mamy nie mogą samodzielnie ich karmić. Jak widać, dostęp do laktarium przysługuje jedynie pacjentkom i ich dzieciom, które przebywają w danych placówkach. Być może się to niedługo zmieni, gdyż Fundacja Bank Mleka Kobiecego planuje otwieranie kolejnych podobnych placówek. Jest zatem nadzieja, że za kilka lat program obejmie całą Polskę i każda mama będzie miała równe prawo do bezpłatnego naturalnego pokarmu dla swojego dziecka. Tym samym nielegalne źródła sprzedaży naturalnego mleka przestaną istnieć.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza