Karmienie butelką: mleko modyfikowane – jak przygotować?

2016-05-09 15:55 Małgorzata Wójcik
Przygotowanie mleka modyfikowanego
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Mleko jest wartościowe i dobre dla dziecka tylko wtedy, gdy jest przygotowane według wytycznych producenta.

Jak prawidłowo przygotować mleko modyfikowane? Przygotowanie mleka modyfikowanego dla niemowlaka nie jest trudne. Jeśli karmienie butelką trwa już kilka miesięcy, pewnie przygotowujesz już mleko modyfikowane automatycznie.

Przygotowanie mleka modyfikowanego to ważny proces. Aby nie popaść w rutynę podczas karmienia butelką i czegoś nie przegapić, warto od czasu do czasu przypomnieć sobie podstawowe zasady karmienia niemowlaka, które obowiązują w trakcie przygotowywania mleka modyfikowanego. Dzięki ich przestrzeganiu, twoje dziecko karmione butelką każdego dnia otrzyma porcję zdrowego i smacznego posiłku, który pomoże mu rosnąć i prawidłowo się rozwijać.

Czytaj: 15 zasad karmienia butelką. Poradnik dla mam karmiących sztucznie

Zobacz 10 rzeczy, które ułatwią Ci karmienie butelką - FILM

Karmienie butelką: higiena przygotowywania mieszanki

Układ immunologiczny niemowlęcia jest niedojrzały i nie radzi sobie z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Dlatego warunki przygotowywania mleka modyfikowanego dla noworodka powinny przypominać warunki zabiegu na otwartym sercu: wszystko musi być sterylne. Starsze niemowlęta są już bardziej odporne na krążące wokół nich mikroby, mimo to przygotowywanie mieszanki mlecznej dla nich także powinno przebiegać z zachowaniem podstawowych zasad higieny. Jak dobrze przygotować mleko modyfikowane? Najważniejsze jest przede wszystkim o wyjałowienie wszystkich akcesoriów potrzebnych do przygotowania mleka i karmienia butelką. Butelki, smoczki, nakrętki, kapsle, ale również miarki do mieszanki powinny być wyparzane przed każdym użyciem w sterylizatorze, kuchence mikrofalowej lub we wrzątku. Naczynia sterylizowane w zamkniętych sterylizatorach zachowują jałowość przez 24 godziny, jeśli jednak wyparzasz butelki w gotującej się wodzie, musisz robić to bezpośrednio przed przygotowaniem mleka modyfikowanego. Pamiętaj też, że zanim zaczniesz szykować posiłek dla niemowlaka, powinnaś dokładnie umyć ręce. Nie ma sensu bawić się w sterylizację smoczka, jeśli potem dotykasz go brudnymi dłońmi.

Czytaj:

Karmienie dawniej i dziś - jak przebiegała mleczna ewolucja

Mleko modyfikowane: jaką gra role w żywieniu niemowlęcia?

Przygotowywanie mleka modyfikowanego: sposoby sterylizacji butelek:

  • Wyparzanie butelek, smoczków oraz innych akcesoriów do karmienia w gotującej się wodzie (wystarczą 2–3 minuty we wrzątku);
  • Sterylizator – na rynku dostępne są sterylizatory elektryczne lub wkładane do mikrofalówki. To bardzo wygodne urządzenia – mieści się w nich kilka butelek, smoczki i nakrętki, proces wyjaławiania trwa kilka minut, a naczynia pozostają jałowe przez długi czas;
  • Butelka samosterylizująca – wystarczy wlać do niej wodę i umieścić w kuchence mikrofalowej, włączając urządzenie na najwyższą moc. Po 2 minutach butelka i smoczek są wysterylizowane;
  • Zmywarka z opcją wyparzania – niektóre urządzenia mają program zmywania w bardzo wysokiej temperaturze (75–80°C). Wtedy wystarczy umyć w zmywarce akcesoria do karmienia, aby były czyste i jałowe.
  1. Pamiętaj! Wysterylizowane naczynia powinno się wyjmować szczypcami – dotykając ich dłońmi, można przenieść na nie bakterie.

Karmienie butelką: przygotowanie wg przepisu

Mleko modyfikowane jest wartościowe i dobre dla dziecka tylko wtedy, gdy jest przygotowane według wytycznych producenta. Dlatego co jakiś czas przypomnij sobie przepis użycia umieszczony na opakowaniu mleka modyfikowanego i zweryfikuj go. Dziecko rośnie, więc potrzebuje coraz większych porcji jedzenia: jeśli np. w wieku 6 miesięcy potrzebował 180 ml mleka, to dwa miesiące później będzie wypijał już 210 ml. Podczas przygotowywania mieszanki do karmienia butelką niemowlaka istotne są przede wszystkim proporcje proszku oraz wody – znajdziesz je na ulotce lub opakowaniu. Ważna jest również informacja o jej temperaturze – w zbyt zimnej lub w zbyt ciepłej mleko się nie rozpuści i zrobią się grudki, nawet jeśli po wsypaniu będziesz długo i energicznie potrząsać butelką. Jeśli producent zaznacza, że mieszanka nadaje się do spożycia np. w ciągu czterech tygodni od otwarcia opakowania, nie wolno z tym dyskutować. Nawet jeśli nie zużyjesz całego proszku, wyrzuć go po miesiącu.

Czytaj: Karmienie butelką: odpowiadamy na najczęstsze pytania

Mleko modyfikowame: proporcje mleka i wody

Przygotowanie zbyt gęstej lub zbyt wodnistej mieszanki niczemu nie służy. W ten sposób nie zapewnisz niejadkowi większej ilości składników odżywczych ani nie odchudzisz malca, który twoim zdaniem je zbyt dużo. Przeciwnie, możesz zrobić dziecku krzywdę, bo np. dostarczysz jego organizmowi zbyt dużej ilości substancji odżywczych, z którymi nie poradzą sobie jego nerki i układ pokarmowy lub doprowadzisz do tego, że dziecko będzie głodne i niedożywione. Proporcje wyznaczone przez producentów mieszanek mlecznych dla niemowląt są dokładnie wyliczone w taki sposób, by zapewnić dziecku w danym wieku właściwą porcję kalorii, witamin, laktozy, białek, tłuszczów, minerałów i innych składników potrzebnych do życia, wzrostu i rozwoju. Na opakowaniu mleka modyfikowanego podana jest zawsze liczba płaskich miarek proszku, dołączonych do opakowania, ilość wody oraz wiek dziecka i liczba jego mlecznych posiłków w ciągu doby.

Czytaj: Jak przejść z karmienia piersią na KARMIENIE BUTELKĄ?

Mleko modyfikowane: używaj przegotowanej wody mineralnej

Woda, w której rozpuszczasz mleko modyfikowane, powinna być dobrej jakości. Najlepiej butelkowana, niskozmineralizowana (organizm malca nie poradzi sobie ze zbyt dużą ilością minerałów) i z rekomendacją jakiejś placówki pediatrycznej. Starszemu dziecku możesz zrobić mieszankę ze zwykłej wody z kranu (w większości miejsc w Polsce kranówka jest wodą wysokiej jakości), przefiltruj ją jednak np. w specjalnym dzbanku, by usunąć z niej mechaniczne zanieczyszczenia z rur. Wodę na mleko trzeba doprowadzić do wrzenia i gotować przez 3–4 minuty, a następnie ostudzić. Możesz przetrzymać ją w dzbanku, termosie lub podgrzewaczu do butelek przez kilka godzin, ale nie dłużej niż przez jeden dzień.

Karmienie butelką: nie gotuj mleka modyfikowanego

Doprowadzenie mleka do temperatury 100 °C lub wsypanie proszku do wrzątku zabija cenne witaminy i składniki odżywcze, które znajdują się w jego składzie. Dlatego, aby mleko modyfikowane zachowało swoje właściwości i stanowiło dla dziecka zdrowy i wartościowy pokarm, nie wolno jej gotować. Najlepsza temperatura, w której powinno się przygotowywać i podawać mleko dziecku, to ok. 40 °C.

Czytaj: Laktacja: Kryzys laktacyjny – co robić, gdy masz za mało pokarmu?

Karmienie butelką: nie przygotowuj mieszanki na zapas

Mleko modyfikowane najlepiej przygotować bezpośrednio przed spożyciem – mieszanka nie powinna stać w butelce poza lodówką, dlatego lepiej nie robić jej zapasów. Oczywiście może się zdarzyć, że musisz wyjść z domu z dzieckiem, np. do lekarza albo na dłuższy spacer, i musisz jakoś zorganizować karmienie butelką. W takiej sytuacji lepiej jest zabrać ze sobą wodę w butelce lub termosie i odmierzoną ilość proszku niż gotowe, rozrobione mleko. Nie wolno też zostawiać mleka niedojedzonego na później – taka resztka może zostać w butelce jedynie przez kilkanaście minut, gdy np. musisz przerwać karmienie, by przewinąć dziecko. W pokarmie, który miał kontakt ze śliną dziecka, namnażają się bowiem niebezpieczne bakterie chorobotwórcze.

Na pewno zauważysz, że twoje dziecko robi się głodne w regularnych odstępach czasu (niektóre niemowlęta jedzą co 1,5 godziny, inne co 3). Postaraj się być gotowa, obliczając orientacyjnie moment, w którym niemowlę zacznie się domagać butelki. Przygotuj odpowiednio wcześnie wodę, by zdążyła ostygnąć, i wstaw ją do podgrzewacza. Gdy dziecko się obudzi lub zacznie popłakiwać, wsyp mieszankę i wymieszaj ją. Zajmie ci to chwilę.

Czytaj: Wszystko o karmieniu butelką. Praktyczne porady doświadczonych mam

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, dlaczego w ciąży boli kręgosłup i jak można sobie pomóc w takiej sytuacji. A także: jakie formalności trzeba załatwić po urodzeniu dziecka, kiedy warto kupić niemowlakowi szumiącą zabawkę i jak przystawiać malca do piersi.

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 12/19
KOMENTARZE