Poranione brodawki? Położna wyjaśnia, jak chwycić pierś, by tego uniknąć

2022-01-20 12:41

Uważa się, że niemowlęta są stworzone do ssania piersi i samę będą wiedziały co robić będąc w jej pobliżu. Mimo to, ważne jest odpowiednie chwycenie piersi i podanie jej dziecku. Dobry chwyt sprawi, że będzie ono ssać efektywnie, a brodawki mamy nie ucierpią podczas karmienia. Jak uzyskać taką perfekcję? Poznaj dwa sposoby położnych.

konsultantka laktacyjna
Autor: Getty Images Jak prawidłowo podać dziecku pierś?

Aby karmienie odbywało się prawidłowo - dziecko najadało się, a mama nie miała problemu z poranionymi brodawkami, maluszek musi odpowiednio zassać pierś. Odpowiednio, czyli głęboko. 

Jak podać niemowlakowi pierś, aby tak się stało i karmienie piersią było udane? Okazuje się, że sposób chwytania piersi jest nie bez znaczenia. Masz do wyboru aż 3 rodzaje chwytów. Położna, Natalia Korzeniowska na swoim Instagramie opisuje 3 rodzaje podawania piersi - "kanapkowy", literkę C i "papierosowy"

M jak mama - dlaczego dziecko ulewa po karmieniu?

Położna w swoim wpisie zauważa, że choć dzieci mają odruch ssania, większość z nich na początku musi mieć ułatwione zassanie piersi. Jednym z głównych błędów współczesnych mam jest sposób podania piersi. Dziecko chwyta wówczas samą brodawkę, zasysa i puszcza, nie mogąc się najeść. Budzi to frustrację i dyskomfort zarówno u maluszka, jak i u mamy. 

Dowiedz się: Jak noworodek powinien chwytać pierś - prawidłowa technika ssania piersi

Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi? Krok po kroku

Od sposobu podania piersi zależy to, czy dziecko zassie pierś wystarczająco głęboko, tak by w buzi znajdowała się cała brodawka i duża część otoczki brodawki. Położna szczególnie poleca dwa rodzaje chwytów, które pokazała na zdjęciu, zarówno z przodu, jak i z perspektywky, z której kobieta widzi swoją pierś.

- W mojej pracy świetnie sprawdza się chwyt na kanapeczkę - pokazany na górze. Ten chwyt sprawdza się dla najtrudniejszych przypadków ( jak płaskie brodawki, lub dla opornych maluchów). - zaznacza ekspertka.

- Patrzcie złapałam z boku otoczki, na drugim zdjęciu od góry widać jak ładnie uwidoczniło się to co dziecko powinno mieć w buzi - dopasowane kształtem do usteczek dziecka. - dodaje położna. 

Zobacz też: Najwygodniejsze pozycje do karmienia piersią

Zdjęcia z obydwu perspektyw z pewnością będą przydatne dla mam, które zaczynają karmić piersią. Często zdarza się bowiem, że położnej zawsze udaje się pomóc w przystawieniu dziecka do piersi, jednak samodzielnie, mamy nie potrafią tego chwytu powtórzyć. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza