Alergia na pokarm matki: gdy twoje mleko uczula dziecko

2008-05-13 11:10 Anna Augustyniak
Alergia pokarmowa u niemowlęcia
Autor: photos.com

Alergia na pokarm matki może pojawić się już w pierwszych tygodniach życia. I choć słyszysz, że karmienie piersią to najlepsza dieta niemowlaka i dodatkowa ochrona przed chorobami, to pokarm matki też może być przyczyną tego, że pojawi się alergia pokarmowa u niemowlaka. Co robić, jeśli niemowlak reaguje alergią pokarmową na twoje mleko? Jak rozpoznać alergeny, jakie mleko podawać, gdy pojawi się alergia na pokarm u dziecka?

Alergia na pokarm matki u niemowlaka to dość częsta przypadłość, choć objawy alergii pokarmowej: wysypka, biegunka, katar i sapka na początku nie zawsze są takie oczywiste. Zewsząd słyszysz, że co najmniej do 6. miesiąca powinnaś karmić dziecko wyłącznie piersią. I że na mleko matki żadne niemowlę nie może być uczulone. Jednak, jak się okazuje, to drugie twierdzenie wcale nie musi być prawdziwe. Niemowlę może źle reagować na to, co zjadłaś i co przeniknęło do mleka. To alergia pokarmowa.

Alergia na pokarm u niemowlaka może mieć różne objawy

  • Wysypka. Gdy alergeny przedostaną się przez śluzówkę, zaczynają się problemy ze skórą. Na buzi niemowlęcia oraz na skórze w okolicach zgięć łokciowych i podkolanowych pojawiają się czerwone plamy i sączące się grudki, skóra jest sucha i szorstka, a dziecko staje się płaczliwe i niespokojne.
  • Biegunka. Pojawiają się też problemy żołądkowe. W jelitach wytwarzają się duże ilości śluzu, co sprawia, że mały alergik cierpi na uporczywe biegunki (z domieszką śluzu lub krwi), kolki, ulewanie i wymiotuje.
  • Katar i sapka. Często także pojawia się wodnisty katar i sapka, czyli duszności spowodowane obrzękiem śluzówki nosa.

>> Czekolada a karmienie piersią. Czy w diecie matki karmiącej jest miejsce na czekoladę?

Diagnoza alergii na pokarm matki

Rozpoznanie, co wywołało problemy, wcale nie jest łatwe. Na początku warto więc zapisywać wszystko to, co zjadłaś i uważnie obserwować dziecko. Być może sama dojdziesz do tego, że ma uczulenie np. na cytrusy, ryby, jajka albo mleko. Wtedy często wystarczy wyeliminować z diety te pokarmy, by problem minął. Jeśli nie mija, musisz pójść z dzieckiem do lekarza na testy alergiczne.

Alergię na pokarm u niemowląt można rozpoznać, przeprowadzając testy z krwi w kierunku specyficznych przeciwciał oraz tzw. test prowokacyjny. Wykonuje się go zazwyczaj w 2. miesiącu życia dziecka. Test musi być przeprowadzony pod ścisłą kontrolą lekarza i trwa 10 dni. Polega na wprowadzaniu do diety dziecka małych ilości mleka krowiego. Pierwszym objawem alergii pokarmowej są zaburzenia trawienia, czyli nieprawidłowe stolce (zawierające śluz, a nawet krew), mogą też wystąpić ulewania i wymioty.

>> Testy alergiczne: skórne, z krwi, prowokacyjne

Atopowa alergia na pokarm

Czasem zdarza się, że testy nic nie wykryją. Taką sytuację lekarze interpretują na dwa sposoby. Niemowlę może mieć uczulenie na któryś z konserwantów lub „ulepszaczy” dodawanych do tego, co zjadłaś (takiej alergii nie wykryją żadne testy, bo nie ma jeszcze specjalnych odczynników). W takim przypadku powinnaś jeść jak najmniej sztucznie modyfikowanych pokarmów (konserw, wędlin itp.). Ale przyczyną kłopotów może być też alergia atopowa, czyli taka, której przyczyny nie udaje się stwierdzić. Atopowa alergia pokarmowa może pojawić się bardzo wcześnie, już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Jego układ immunologiczny reaguje nie tak jak powinien na niektóre składniki pokarmowe. Nagle uznaje je za nieodpowiednie i zaczyna z nimi walczyć. Dochodzi wtedy do procesu zapalnego w jelitach, a następnie w całym organizmie, i dziecko choruje.

Alergia pokarmowa u niemowlaka wymaga indywidaualnego doboru mleka

Gdy niemowlę reaguje na pokarm matki uczuleniem, nie próbuj mu dawać mleka krowiego, koziego czy sojowego. Najlepiej od razu wybierz się do lekarza. Jeśli pediatra rozpozna u dziecka alergię, przepisze specjalne mleko modyfikowane. Można je kupić wyłącznie w aptece, i to na receptę.

>> Karmienie butelką: Jakie mleko modyfikowane wybrać?

Takie mleko dzieci najczęściej dobrze tolerują, bo jest ono zbliżone składem do pokarmu kobiecego. Jego wartość odżywcza zaś jest identyczna jak mleka przeznaczonego dla zdrowych niemowląt. Mieszankę podawaj dziecku letnią, bo mocno podgrzana ma dużo intensywniejszy smak i zapach.

Jakie mleko podać, gdy dziecku dokucza nie alergia pokarmowa a przejściowe kłopoty

  • Niemowlęciu z lekkimi problemami trawiennymi i kolką można podawać mieszankę HA (Nan HA, Enfamil HA), bo ma znacznie obniżone właściwości alergizujące. Można nią karmić dziecko już od momentu urodzenia. Mleka HA nie wolno podawać, gdy u dziecka wystąpią objawy alergii. Bez recepty.
  • Jeśli niemowlę cierpi z powodu wzdęć, kolek i bólów brzuszka, może mieć niedobór jednego z enzymów trawiennych i nie trawić laktozy, czyli cukru zawartego w mleku. Należy karmić je wówczas mlekiem niskolaktozowym, czyli o obniżonej zawartości cukru mlecznego (np. Bebilon niskolaktozowy). Bez recepty.
  • Preparat na bazie białek soi można podawać dziecku z nietolerancją sacharozy, czyli cukrów prostych (Prosobee 1, Humana SL). Mieszanka ta smakuje dużo lepiej niż hydrolizaty, ale trzeba uważać, bo maluszek może być na soję uczulony. Dlatego preparatu nie należy podawać bez konsultacji z lekarzem.
  • Jeśli niemowlę ma kłopoty z ulewaniem i jest już karmione sztucznym mlekiem, można mu podawać preparat o zwiększonej lepkości (NAN AR, Enfamil AR). Mleko to zawiera skrobię ziemniaczaną lub amylopektynę, dzięki czemu gęstnieje dopiero w żołądku dziecka i pokarm nie cofa się. Bez recepty.

Alergia pokarmowa u niemowlaka wymaga specjalnej diety

Gdy lekarz stwierdzi u dziecka alergię na białko mleka krowiego, wówczas niemowlę trzeba karmić specjalnym mlekiem, tzw. hydrolizatem wysokiego stopnia. Jest to preparat leczniczy, w którym uczulające właściwości białek mleka krowiego zostały całkowicie usunięte (Bebilon Pepti, Pregestimil). Na receptę. Niemowlę z ciężką alergią pokarmową, która może doprowadzić do stanu niedożywienia i szybkiej utraty wagi, należy karmić specjalną mieszanką elementarną (Bebilon Amino, Neocate). Zawiera ona mieszaninę aminokwasów, które są podstawowymi elementami białek. Mieszankę elementarną podaje się także, gdy dziecko źle reaguje na hydrolizat wysokiego stopnia.

>> Owoce a karmienie piersią. Jakie owoce można jeść karmiąc piersią?

Dziecku ze stwierdzoną celiakią lub cierpiącemu na zaburzenia wchłaniania i trawienia tłuszczu podaje się pokarm z lekkostrawnymi tłuszczami MCT (Bebilon Pepti MCT, Humana z MCT). Są one szybko wchłaniane przez wątrobę i natychmiast dostarczają dziecku energii.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
Anna Rabczak
|

Żenujący artykuł, opłacony przez producentów mm