Antykoncepcja dla KARMIĄCEJ. 5 bezpiecznych metod antykoncepcyjnych [PORADNIK]

2014-04-09 16:41

W czasie karmienia dziecka musisz stosować antykoncepcję, jeśli nie chcesz szybko zajść w kolejną ciążę. Metod antykoncepcyjnych jest wiele i nie wiesz, którą wybrać? Przeczytaj nasz poradnik, a na pewno podejmiesz właściwą decyzję!

W czasie ciąży przyzwyczaiłaś się, że nie musisz się zabezpieczać. Mogłaś kochać się z partnerem tak często jak chciałaś, bez żadnych zobowiązań - bo przecież już byłaś w ciąży. Teraz jednak sytuacja się zmieniła i tuż po zakończeniu połogu powinnaś wrócić do współżycia. A co za tym idzie - do antykoncepcji.

Wybierz bezpieczną metodę

Laktacja, czyli inaczej karmienie, obniża płodność, ale nie na tyle, żeby ufać naturze. Jeśli nie chcesz szybko po raz drugi zostać mamą, powinnaś sięgnąć po metodę antykoncepcji, która będzie bezpieczna i dla ciebie, i dla dziecka. Jaka antykoncepcja dla karmiącej?

Prezerwatywa to najprostszy środek antykoncepcyjny, w dodatku bezinwazyjny dla kobiety. Możesz ją stosować śmiało, nie obawiając się, że wpłynie negatywnie na twój organizm. Pamiętaj jednak, że prezerwatywa nie jest najskuteczniejszym środkiem antykoncepcyjnym.

Przyjmuj tylko jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne

W czasie karmienia piersią nie możesz przyjmować dwuskładnikowych preparatów antykoncepcyjnych. To oznacza, że nie możesz stosować plastrów antykoncepcyjnych ani dwuskładnikowych tabletek, które być może przyjmowałaś przed zajściem w ciążę. Dlaczego to takie ważne? Estrogeny hamują działanie prolaktyny i możesz stracić pokarm. Mogą również działać negatywnie na organizm dziecka. Dobrą metodą antykoncepcji dla karmiącej będą za to jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, np. z progestagenem.

Zastanów się nad zastrzykiem lub wkładką

Te dwie metody będą idealne dla wszystkich zapominalskich. Zastrzyk hormonalny przyjmuje się co trzy miesiące, wkładkę zakłada co 3-5 lat. Jeśli chce się przerwać stosowanie, w przypadku zastrzyku trzeba poczekać, aż działanie hormonów ustanie, w przypadku wkładki wystarczy ją zwyczajnie wyjąć. Przy wkładce trzeba zdecydować, czy wybieramy wersję bezhormonalną czy też z hormonami. Najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem i razem zdecydować, która metoda antykoncepcji dla karmiącej, będzie dla ciebie najlepsza!

ANTYKOCEPCJA PO PORODZIE: jakie metody antykoncepcyjne są BEZPIECZNE i zalecane w trakcie karmienia piersią

Jak szybko po porodzie kobieta może zajść w kolejną ciąże? Jakie metody antykoncepcyjne zalecane są kobietom w trakcie laktacji? Czy młoda mama może korzystać z tych samych środków antykoncepcyjnych, z których korzystała przed ciążą? Czy hormony z pigułek antykoncepcyjnych dostają się do mleka matki i mogą zaszkodzić dziecku? Na te pytania odpowie ginekolog.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza