Brak pokarmu: co robić, gdy w piersiach jest woda zamiast mleka?

2015-03-27 14:59
Brak pokarmu
Autor: thinkstockphotos.com Zmiana konsystencji mleka mamy nie musi oznaczać braku pokarmu.

Brak pokarmu lub pokarm, który wydaje się za chudy, to częste przyczyny dokarmiania niemowlaka mlekiem modyfikowanym lub rezygnacji z karmienia piersią. Na szczęście są sposoby, by poradzić sobie z brakiem pokarmu.

Obawa o to, że pokarmu brakuje,  jest zbyt chudy lub za mało kaloryczny i dziecko się nim nie najada, trapi niejedną kobietę karmiącą piersią. Młode mamy niepokoją się, czy niemowlę nie jest głodne i czy prawidłowo przybiera na wadze, gdy często płacze, a pokarm lecący z piersi wydaje im się wodnisty lub przypomina mleko zmieszane z wodą. Pozorny brak pokarmu sprawia, że mamy przestają karmić piersią lub dokarmiają dziecko sztucznie, co zmniejsza laktację i przyczynia się do zakończenia naturalnego karmienia.

Czytaj także: Kryzys laktacyjny: jak sobie poradzić, gdy masz za mało pokarmu?

Brak pokarmu: czy pokarm w piersiach może być zbyt chudy?

Jeśli obawiasz się, że masz zbyt chude mleko w piersiach, możesz odetchnąć z ulgą. Mleko matki wciąż się zmienia, a jego skład dostosowuje się do potrzeb niemowlaka. To normalne, że po początkowym nawale pokarmu laktacja się stabilizuje, a piersi przestają być twarde i pełne mleka. Pierwszy pokarm (siara) jest gęsty i przypomina śmietankę, potem zmienia barwę na jasnopomarańczową, a po tygodniu jego konsystencja znacznie się zmienia – staje się mlekiem dojrzałym, niebieskawym i wodnistym (lekko przejrzystym). To nie oznacza, że z piersi leci woda! Pokarm kobiecy rzeczywiście nie przypomina mleka krowiego, zawiera bowiem ponad trzykrotnie mniej białka, a więcej węglowodanów prostych. Mleko matki dostosowane jest do potrzeb niemowlaka, mleko krowie natomiast spełnia potrzeby żywieniowe cielęcia.

Po 4-6 tygodniach karmienia piersi mogą wydawać się puste, ale nie oznacza to braku pokarmu. Nadal wytwarzają one tyle pokarmu, ile potrzebuje niemowlak. Mleko matki zaspokaja nie tylko głód, ale i pragnienie malca, dlatego na początku jest trochę bardziej wodniste, bogate w laktozę, a im dłużej dziecko ssie, tym bardziej staje się treściwe, bogatsze w tłuszcze i białka.

Czytaj także: Problemy z karmieniem piersią: nawał pokarmu. Poradnik laktacyjny

Dobrze wiedzieć

Brak pokarmu: sposoby na zwiększenie laktacji

  • Podawaj dziecku tylko pierś, ewentualnie wodę. Niemowlę nie potrzebuje herbatek, soków i dokarmiania mlekiem modyfikowanym.
  • Przystawiaj dziecko do piersi na żądanie, mniej więcej co 2-3 godziny (również nocą), po skończeniu 7 tygodni co 3-4 godziny.
  • Pij 2-3 litry wody dziennie, jedz regularne, urozmaicone posiłki dostarczające wszystkich składników odżywczych.
  • Upewnij się, że dziecko prawidłowo chwyta pierś – w jego ustach powinna się znaleźć brodawka z większą częścią otoczki.
  • Dziecko powinno opróżniać całą pierś w ciągu karmienia, dzięki temu będziesz mieć pewność, że zjadło kompletny posiłek.
  • Zrelaksuj się – zdenerwowanie, stres i przemęczenie niekorzystnie wpływają na laktację.
  • Przed karmieniem rób ciepłe okłady, które pobudzą laktację (np. z ciepłej pieluszki tetrowej lub ogrzanego kompresu żelowego).
  • Pij mlekopędne herbatki ziołowe, np. z melisy, kminku, koperku, anyżku.

Jak używać laktatora? Zobacz film

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE