Czekolada a karmienie piersią. Czy w diecie matki karmiącej jest miejsce na czekoladę?

2019-07-01 13:44
Czekolada a laktacja
Autor: thinkstockphotos.com Czy kobieta w czasie laktacji może jeść czekoladę?

Czekolada znajduje się na liście produktów wykluczonych z diety karmiącej mamy. Czy słusznie? Wyjaśniamy, czy kobieta podczas karmienia piersią może jeść czekoladę.

Czekolada to najpopularniejszy smakołyk i najbardziej lubiany. Nie tylko dzięki wyjątkowemu smakowi, ale również dzięki innym zaletom. Czekolada ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Niestety może wywoływać alergię. Dlatego młoda mama musi ją jeść ostrożnie.

Poznaj 7 składników na lepszą laktację

Czekolada w czasie karmienia piersią może wywołać alergię u mamy i dziecka

Alergia na czekoladę  może dotyczyć zarówno samej kobiety, jak i dziecka, które jest karmione piersią. Alergeny wywołujące wysypkę, świąd skóry czy nawet katar sienny mogą bowiem przenikać do pokarmu kobiecego. Jeśli dziecko jest podatne na nie, będzie miał uczulenie na czekoladę, która jadła jego mama. Dlatego zanim sięgniesz po kostkę czekolady, zastanów się, czy w twojej rodzinie występuje uczulenie na kakao lub białko (bo to właśnie dwa najczęstsze alergeny). Jeśli tak, wprowadzaj ten produkt do naszej diety stopniowo i powoli, uważnie obserwując zachowanie dziecka.

>> Leki a karmienie piersią: które z nich można przyjmować? [Wywiad z farmaceutą]

Po zjedzeniu czekolady w czasie karmienia piersią obserwuj dziecko

Jeśli po zjedzeniu przez mamę batonika czy cukierków w czekoladowej polewie, dziecku nic nie będzie, oznacza to, że nie jest uczulone. Możemy wówczas jeść czekoladę w czasie laktacji bez obaw, pamiętając jednak, że może powodować zaparcia, jest kaloryczna i zawiera niewielkie ilości kofeiny (może to być istotne, jeśli dziecko jest wrażliwe na jej działanie lub gdy karmiąca mama pije dodatkowo dużo kawy), dlatego nie wolno przesądzać z jej ilością. Jeśli okaże się, że dziecko źle reaguje na czekoladę i czekoladowe słodycze, lepiej z nich zrezygnować lub spróbować jeść białą czekoladę, która uczula rzadziej. Dobrze też sprawdzić, czy przyczyną wysypki u dziecka nie były np. orzechy, które często znajdują się w składzie słodyczy (wówczas wyeliminowania z diety wymagać będzie tylko czekolada z bakaliami) albo konserwanty czy barwniki.

>> Grzyby i pieczarki a laktacja

Gorzka czekolada to lepszy wybór podczas karmienia piersią?

Czekolada oprócz tego, że jest smaczna, jest też zdrowa. Zdaniem lekarzy, najlepsza pod tym względem jest czekolada gorzka. Po pierwsze nie jest kaloryczna tak jak czekolada mleczna, po drugie zawiera cenne składniki: magnez, żelazo, potas, miedź i antyoksydanty, czyli substancje zwalczające wolne rodniki, a tym samym zapobiegające nowotworom i procesom starzenia oraz witaminy: z grupy A, B, E. Czekolada obecnie traktowana jest wyłącznie jako smakołyk, dawniej jednak uważana była za lekarstwo.

Ze względu na właściwości zapierające stosowano ją w leczeniu biegunek oraz jako preparat wzmacniający i dodający energii (to ze względu na obecność kofeiny).  Dziś wiadomo, że dodatkowo oprócz dostarczeniu organizmowi sił witalnych, czekolada poprawia samopoczucie. To dla tego, że w jej składzie znajdują się substancje niezbędne do produkcji serotoniny – naturalnego hormonu szczęścia. Współcześni lekarze twierdzą również, że czekolada chroni układ sercowo-naczyniowy (dzięki obecności magnezu i miedzi oraz flawonoidów) pamięć, opóźnia starzenie, działa przeciwzapalnie, poprawia koncentrację. Mleczna czekolada, zawiera nie tylko mleko, ale i cukier. Dlatego jest odradzana przez dietetyków ze względu na swoją kaloryczność. Dodatkowo jedzenie takiej czekolady sprzyja próchnicy i problemom skórnym, np. trądzikowi.

>> Imbir w czasie laktacji. Czy karmiąca mama może jeść imbir?

Polecamy wideo: Dieta karmiącej mamy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE