Najgorsze rzeczy, które słyszy matka karmiąca piersią. Lepiej tego nie mówić, bo tylko ją tym wkurzysz

2022-10-25 15:42

Karmienie piersią to niby coś normalnego, stworzonego przez naturę itd., ale wcale nie prostego czy oczywistego. Czasami laktacja okupiona jest łzami bólu lub wściekłości, dlatego jeśli nie chcesz zdenerwować świeżo upieczonej mamy, lepiej nie pytaj jej o pewne rzeczy związane z karmieniem piersią.

Noworodek karmiony piersią
Autor: Getty images Jestem matka i chętnie ci podpowiem, czego nie mówić kobiecie zmagającej się z karmieniem piersią, żeby jej nie wkurzyć

Pierwsze dni karmienia piersią mogą być piękne i błogie, ale mogą też być stresujące, niespokojne i pełne cierpienia. Chociaż kobieta karmi, bo tak chciała natura, to jednak nie każda z nas ma jej wsparcie – czasem mamy za płaskie brodawki, za mało mleka, zbyt niski próg bólu czy po prostu nie chcemy "wbrew naturze" karmić dziecka w ten sposób.

Ale właśnie wtedy, gdy płaczesz z bólu lub wściekłości, bo mleko nie leci, bo dziecko pogryzło sutki, bo znów zastój… wtedy pojawia się przyjazna i życzliwa dusza, która zadaje z pozoru niewinne pytanie. Ale to właśnie ono sprawia, że wybuchasz. Tak jak ja, gdy po urodzeniu drugiego dziecka usłyszałam: "Starszego wykarmiłaś, a jej nie umiesz przystawić?".

To pytanie sprawiło, że się rozpłakałam i powiedziałam "życzliwej" osobie, aby wyszła z pokoju. Co mogłam poradzić, że starszy syn "załapał" jak się ssie od razu, a córka od 5 dni próbowała i nie umiała tego zrobić?

Jeśli nie chcesz doświadczyć gniewu matki karmiącej, lepiej nie zadawaj jej tych pytań.

Czego nie mówić mamie zmagającej się z karmieniem piersią, żeby jej nie wkurzyć

Czytaj również: 4 kroki do udanego karmienia piersią, czyli jak dobrze zacząć karmienie

Dlaczego kobiety rezygnują z karmienia zbyt wcześnie?

Karmienie piersią po cesarce
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza