Mleko modyfikowane. Jakie mleko dla niemowlaka

2009-10-15 14:48 Katarzyna Hubicz

Mleko modyfikowane dla niemowląt różni się od siebie składem, pojemnością, nazwą, kolorem pudełka. Czy coś łączy poszczególne rodzaje mleka modyfikowanego? Tak – informacje, które muszą znaleźć się na opakowaniu mieszanki dla niemowląt. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, gdy karmisz butelką. Jakie wybrać mleko modyfikowane dla niemowlaka? Dlaczego dla twojego niemowlaka lepsza będzie taka a nie inna mieszanka dla niemowląt?

Gdy po raz pierwszy staniesz przed półką, na której stoi mleko modyfikowane dla niemowląt, zapewne zaskoczy cię ich różnorodność. Oprócz zwykłej mieszanki dla niemowląt są też takie z pro- i prebiotykami, mleka bio, mieszanki dla dzieci skłonnych do alergii i zagęszczone – dla niemowląt ulewających. To, co na pierwszy rzut oka odróżnia je od siebie, to opakowania, które często zaskakują kolorami i grafiką. Możesz również zauważyć to, że pudełko pudełku nierówne. Niektóre są z cienkiej tektury, inne – z grubego papieru wysokiej jakości. Są pudełka zwykłe i takie, które mają różne przyjazne młodym rodzicom udogodnienia, np. dodatkową krawędź, która pozwala zebrać z miarki nadmiar proszku, czy wieczko wyprofilowane w taki sposób, by móc w nim przechowywać miarkę (chodzi o to, by nie zapadała się w mieszance, i by rodzic bez trudu mógł ją wydobyć).

Czytaj:

Karmienie dawniej i dziś. Zobacz, jak wyglądała mleczna ewolucja

Jak rozszerzać dietę niemowlaka? 12 najczęściej zadawanych pytań

Mleko modyfikowane podlega prawu UE

Wbrew pozorom, projektanci opakowań nie mają jednak łatwego zadania. Pudełko czy puszka nie tylko mają przyciągać wzrok czy kusić nietypowymi rozwiązaniami. Musi się na nich również zmieścić mnóstwo informacji wymaganych przez prawo Unii Europejskiej dotyczące marketingu produktów zastępujących mleko kobiece. Konkretnie chodzi o dyrektywę Komisji Wspólnoty Europejskiej z 14.05.1991 r. o mleku początkowym i mleku następnym, z późniejszymi poprawkami. Czemu tak szczegółowo jest to unormowane? Z dwóch powodów. Po pierwsze, chodzi o to, by informacje znajdujące się na opakowaniu mleka modyfikowanego w żaden sposób nie zachęcały do rezygnacji z karmienia piersią. To właśnie dlatego na pudełkach nie można umieszczać rysunków czy tekstów, które mogłyby idealizować karmienie sztuczne. Po drugie, jak wynika z badań, to właśnie opakowanie mleka modyfikowanego jest dla młodej mamy głównym źródłem wiedzy o produkcie, dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze produktu powinna mieć ona możliwość zapoznania się ze wszystkimi ważnymi informacjami.

Czytaj: Mleko modyfikowane: jaką gra role w żywieniu niemowlęcia?

Dobrze wiedzieć

Jak przechowywać mleko modyfikowane?
Producenci zalecają, by pudełka i puszki stawiać w suchym i chłodnym miejscu. Po każdym użyciu należy szczelnie zamknąć foliową torebkę, w której znajduje się mieszanka mleka modyfikowanego – tylko takie postępowanie gwarantuje, że w proszku nie pojawią się grudki (robi się tak, gdy do środka dostanie się wilgoć). Mleko nie powinno stać w pobliżu potraw wydzielających silne zapachy ani środków chemicznych. Otwarte opakowanie mieszanki trzeba zużyć w ciągu 14 dni, chyba że producent zalecił inaczej.

Jakie informacje musi mieć na opakowaniu mleko modyfikowane dla niemowlaka?

  • Data ważności
  • Informacja o wieku, od jakiego mleko modyfikowane można podawać niemowlęciu (cyfra 1, 2, 3, 4).
  • Informacja, że najzdrowszym sposobem karmienia jest karmienie naturalne oraz stwierdzenie zalecające stosowanie mieszanki wyłącznie po zasięgnięciu porady lekarza lub innego specjalisty niezależnego od producenta.
  • Szczegółowy skład. Jeśli mleko nie jest wzbogacone w żelazo, na opakowaniu musi być informacja, że w przypadku, gdy jest podawane dzieciom powyżej 4. miesiąca życia, należy uzupełniać zapotrzebowanie na żelazo z innych źródeł.
  • Wartości energetyczne dostarczane w 100 ml produktu gotowego do spożycia, wyrażane w kJ i kcal, a także zawartość białka, tłuszczu i węglowodanów w 100 ml produktu.
  • Sposób przyrządzania mleka. Tu musi się znaleźć informacja, ile miarek proszku trzeba wsypać do danej ilości wody, a także inne ważne kwestie, np. to, że mleko modyfikowane trzeba przygotowywać zawsze bezpośrednio przed posiłkiem, a niedopite resztki wylać, jak również ostrzeżenie, że niewłaściwie przygotowywane mleko może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka.
  • Sposób przechowywania mieszanki dla niemowląt po otwarciu opakowania.
  • Na opakowaniu musi się również znaleźć informacja o ilości mieszanki, jaką rodzic powinien przyrządzić dziecku na jedno karmienie (w odniesieniu do wieku malca), np. dziecko w wieku 1 miesiąca powinno w ciągu doby dostać 7 porcji mieszanki, przyrządzonej z 90 ml wody i 3 płaskich miarek proszku (dane te zwykle są podawane w tabelce).
  • Na opakowaniu mleka następnego musi znaleźć się stwierdzenie, że powinno ono stanowić tylko część diety.

Polecamy wideo: Jak karmić niemowlaka butelką? Posłuchaj co radzi nasz ekspert Magdalena Hryciuk, położna, właścicielka Szkoły Rodzenia Beauty Mama

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE