Pielęgnacja pępka noworodka: czym przemywać kikut pępowinowy?

2012-09-27 14:09 Katarzyna Hubicz
czego potrzebuje wcześniak?
Autor: _photos.com|photos.com czego potrzebuje wcześniak?

Jak prawidłowo pielęgnować pępek noworodka? Czym przemywać kikut pępowiny? Odkażać spirytusem, a może normalnie myć wodą z mydłem? Wyjaśniamy najczęstsze wątpliwości dotyczące pępka niemowlaka.

Jak prawidłowo pielęgnować pępek noworodka?

Te informacje są cenne również dla tych mam, które mają już starsze, kilkuletnie dziecko, i prawidłowej pielęgnacji pępka noworodka uczyły się jakiś czas temu. Całą uzyskaną wówczas wiedzę możecie wyrzucić z pamięci. Od kilku lat obowiązują bowiem nowe, zupełnie inne niż kiedyś, zalecenia dotyczące pielęgnacji pępka noworodka.

Czym przemywać kikut pępowiny?

Kiedyś nie można go było moczyć wodą, zalecane było za to przecieranie 70-procentowym roztworem spirytusu. Dziś wiadomo, że takie postępowanie nie tylko wydłuża czas, po jakim odpada kikut pępowiny (specjaliści wyliczyli, że nawet o kilka dni), ale może być również przyczyną poważnych podrażnień (a nawet oparzeń) szczególnie delikatnej skóry wokół pępka.
Lekarze zalecają, by kikut pępowiny myć wodą z mydłem, a potem dokładnie osuszyć jednorazowym ręcznikiem. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy noworodek przebywa w złych warunkach higienicznych (np. na ścianie w pokoju jest grzyb, w mieszkaniu panuje zbyt duża wilgotność). Wówczas trzeba stosować preparat antyseptyczny o jak najszerszym spektrum działania (np. Octenisept). Jest to jednak zalecane przez lekarzy tylko w wyjątkowych okolicznościach.

>>Zobacz także: Pępek noworodka - aktualne zalecenia dotyczące pielęgnacji<<

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020
KOMENTARZE