Stop podrażnieniom - jak dbać o wrażliwą skórę noworodka?

2019-10-21 9:48 Materiał sponsorowany
noworodek śpi
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Noworodki oraz niemowlęta mają skórę wrażliwą i bardziej podatną na uczulenia. Dlatego trzeba o nią szczególnie dbać, aby maleństwu od pierwszych dni życia nie dokuczał świąd czy pieczenie. W tym celu warto stosować bezpieczne i hipoalergiczne kosmetyki dla najmłodszych.

Skóra maleńkiego dziecka jest delikatna i wrażliwa, a także cieńsza niż skóra dorosłego człowieka. Nie jest też jeszcze w pełni dojrzała – nie ma np. wykształconych gruczołów łojowych, które wytwarzają ochronny filtry i rodzaj bariery przed czynnikami zewnętrznymi. Jej warstwa rogowa jest słaba, a połączenia międzykomórkowe luźniejsze, przez co do wnętrza skóry łatwiej przedostają się zanieczyszczenia i substancje chemiczne.

Skóra wymagająca troski

Wyjątkowe właściwości skóry maluszka sprawiają, że małe dzieci częściej niż dorośli ciepią na podrażnienia: łatwiej u nich dochodzi do zapaleń (np. pieluszkowego zapalenia skóry), odparzeń czy uszkodzeń.

Ciało noworodka i niemowlęcia jest też bardziej narażone na uczulenia. Alergeny pochodzące z proszków do prania, płynów do mycia i innych kosmetyków bez trudu przedostają się przez cienką i pozbawioną ochrony skórę do wnętrza organizmu, po czym wywołują reakcje alergiczne.

Najczęstsze objawy alergii skórnej u malutkiego dziecka to pokrzywka, zaczerwienie skóry, jej wyjątkowa suchość i szorstkość, a także świąd, który znacząco zmniejsza komfort życia malca.

U małych dzieci bardzo częstą dolegliwością o podłożu alergicznym jest też atopowe zapalenie skóry. Chociaż przyczyną AZS są głównie alergeny pokarmowe, to jednak zdarza się, że niepożądane reakcje wywołują też substancje chemiczne znajdujące się w detergentach (np. proszkach do prania ubranek) czy w kosmetykach. Głównym objawem choroby są czerwone, swędzące grudki, nadmierne przesuszenie i szorstkość, a także łuszczenie się skóry.

Jak unikać alergii skórnej?

Tych nieprzyjemnych dolegliwości można dziecku oszczędzić. Wystarczy odpowiednio dbać o jego delikatne ciało i używać dobrych kosmetyków hipoalergicznych. To produkty, które zmniejszają ryzyko alergii, dzięki temu są bezpieczne dla wrażliwej skóry niemowlęcia. Jest to możliwe, bo kremy, płyny myjące czy balsamy hipoalergiczne nie mają w swoim składzie substancji potencjalnie uczulających.

W innych kosmetykach czy detergentach używanych na co dzień jest ich wiele. Do tych najpopularniejszych i najczęściej stosowanych w recepturach należą barwniki, substancje zapachowe, konserwanty, a także wiele związków o właściwościach nawilżających i natłuszczających. Ich brak w składzie kosmetyku gwarantuje, że są one bezpieczne dla dzieci ze skłonnością do alergii.

Niestety, prawda jest taka, że uczulać może każda substancja, nie tylko ta potencjalnie alergizująca. Dlatego nie wystarczy kupić dziecku "jakiś" kosmetyk hipoalergiczny. Dobrze, aby był on jeszcze naturalny, czyli zawierał jak najmniej substancji syntetycznych.

Badania pokazują bowiem, że to właśnie składniki stworzone w laboratoriach chemicznych uczulają częściej od wyciągów roślinnych czy związków organicznych. Warto też pamiętać, że im krótszy skład kosmetyku, tym bezpieczniejszy dla małego użytkownika.

Warto wiedzieć
Kosmetyki OnlyBio

Autor: OnlyBio - materiały prasowe

Hipoalergiczna seria kosmetyków dla najmłodszych OnlyBio eliminuje ze swoich receptur wszystkie "ryzykowne" dodatki, jak parabeny, SLS, silikony, parafinę czy fosforany.

Dobry kosmetyk hipoalergiczny musi nie tylko zapobiegać powstawaniu podrażnień i uczuleń, ale też wpływać pozytywnie na kondycję skóry maluszka: łagodzić istniejące już zmiany i podrażnienia. Takie właściwości mają kosmetyki OnlyBio. Stosowany w hipoalergicznych produktach dla dzieci naturalny wyciąg z rzepaku myje, ale i działa antyseptycznie. Fitosterole zatrzymują wilgoć, co jest istotne u dzieci ciepiących na AZS, a jednocześnie pobudzają wytwarzanie kolagenu, który odpowiada za regenerację skóry.

Zaletą kosmetyków z hipoalergicznej linii OnlyBio jest też – wbrew pozorom – uboga receptura. Jej twórcy słusznie wychodzą z założenia, że im mniej składników, tym mniejsze ryzyko wystąpienia uczuleń i podrażnień na którąś z substancji znajdujących się w składzie.

Hipoalergiczna seria kosmetyków dla najmłodszych OnlyBio obejmuje: mleczko do ciała, żel do mycia ciała, płyn do kąpieli, szampon oraz piankę do mycia.

Zobacz wideo:
Profesor Barbara Zegarska, dermatolog i alergolog odpowiada na pytania dotyczące alergii i podrażnień skórnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, dlaczego w ciąży boli kręgosłup i jak można sobie pomóc w takiej sytuacji. A także: jakie formalności trzeba załatwić po urodzeniu dziecka, kiedy warto kupić niemowlakowi szumiącą zabawkę i jak przystawiać malca do piersi.

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 12/19
KOMENTARZE