Pielęgnacja niemowlaka

Skóra niemowlaka zaczyna przypominać skórę dorosłego człowieka dopiero po ukończeniu przez dziecko 3. roku życia. Do tego czasu delikatny i cienki naskórek wymaga specjalnej pielęgnacji. O codzienną kąpiel niemowlaka należy zadbać, gdy zwiększy się aktywność ruchowa dziecka – zacznie samodzielnie jeść i się przemieszczać. Dziecko najlepiej kąpać w specjalnej wanience dla niemowląt. Należy pamiętać, by woda miała odpowiednią dla niemowlęcia temperaturę – ok. 33-34 stopnie Celsjusza. Z równie dużą …

Kąpiel nie zawsze jest dla dziecka przyjemnością. Jeśli chcesz, aby maluch pluskał się bez protestów i chętnie mył włoski, spraw, aby mycie od samego początku było dla niego prawdziwą radością. Dobrze zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria i odpowiednie środki pielęgnacyjne. Co jeszcze zrobić, aby kąpiel była przyjemnością – i dla dziecka, i dla ciebie?
Wieczorna kąpiel niemowlaka to część rytuału, który ma ułatwić maluchowi zasypianie. Kąpiel łagodzi emocje i sprowadza sen - to prawda, ale tylko wtedy, gdy zostaną spełnione pewne warunki. Przeczytaj, jak kąpać niemowlaka wieczorem, aby ukołysać go do snu.
W czym kąpać dziecko z AZS, aby pomóc jego skórze? Nieodpowiednia pielęgnacja może spowodować podrażnienia, jednak jeśli odpowiednio umyjesz dziecko, stan skóry niemowlaka może się nawet poprawić. Jak kąpać dziecko z atopowym zapaleniem skóry?
Obcinanie paznokci, to obok kąpieli jedna z najtrudniejszych czynności pielęgnacyjnych przy niemowlętach i małych dzieciach. Rodzic boi się, by nie zrobić dziecku krzywdy, a maluchy czując to, niekiedy głośno protestują i płaczą, co jeszcze bardziej nakręca spiralę nerwowości. Jak temu zaradzić? Mamy kilka pomysłów.
Kąpiel odkażająca to metoda stosowana dość powszechnie m.in. w Wielkiej Brytanii, choć nawet tam wciąż budząca spore kontrowersje. Co prawda zdarzają się podobne lecznicze kąpiele stosowane ze względów medycznych, jednak czy mądrze i zdrowo jest robić je we własnym domu? Mamy, które pokazują efekty kąpieli odkażających w leczeniu AZS, przekonują, że tak. My sprawdzamy, czy to bezpieczne.
Czemu dziecko płacze podczas kąpieli? Przecież temperatura wody jest idealna, kosmetyki z najwyższej półki, światło przygaszone, a twój dotyk tak delikatny, jak to tylko możliwe. Mimo to maluch cały się napina i popłakuje, a może krzyczy tak donośnie, że to ty zwijasz się jak w ukropie, żeby kąpiel była jak najkrótsza. Wiemy, co zrobić, by kąpiel niemowlaka nie kończyła się łzami.
O Alex Dacy, znanej z mediów społecznościowych jako "Roszpunka na wózku inwalidzkim", świat usłyszał, gdy zaszła w ciążę. Kobieta z dużym stopniem niepełnosprawności urodziła zdrowe dziecko. Radzi sobie bardzo dobrze, choć internauci zarzucali jej, że nawet nie zmieni własnemu dziecku pieluchy.
Są niemowlęta, które w trakcie jednej nocy potrafią wybudzać się nawet kilkanaście razy. Rozpraszają je dźwięki, światło, ruch – w tym także ruch własnego ciała. Czy możemy coś zrobić, by poprawić komfort snu swojego dziecka? Zdaniem fizjoterapeutki Agnieszki Strzelczyk tak. Proste ćwiczenia mogą pomóc dziecku „lepiej poczuć się w przestrzeni”, a tym samym zapewnić spokojniejszy sen.
Czym smarować twarz niemowlaka zimą? Zimowa ochrona skóry niemowlaka to bardzo ważny element codziennej pielęgnacji dziecka. Duże różnice temperatur, mróz, suche powietrze - to wszystko wpływa na wysuszanie i pierzchnięcie skóry. Co możesz zrobić, by temu zapobiec? Na co zwrócić uwagę przy zimowej pielęgnacji skóry niemowlaka? Podpowiadamy!
Opieka nad niemowlęciem to dla świeżo upieczonych rodziców nie lada wyzwanie. Zanim dojdą do wprawy w takich czynnościach jak przewijanie, podnoszenie, noszenie, odkładanie upłynie trochę czasu i padnie wiele błędów. By już na starcie swojej rodzicielskiej drogi ich uniknąć, punktujemy 4 dość częste błędy popełniane przez opiekunów. Zdarzają się one nawet doświadczonym rodzicom.
Delikatna skóra niemowlaka jest podatna na czynniki zewnętrzne, takie jak mróz, wiatr czy suche powietrze w domu ogrzewanym kaloryferami. To nie problem estetyczny: przesuszona skóra i śluzówki niemowlaka nie są w stanie w pełni chronić niemowlaka przed bakteriami i wirusami. Jak zapewnić dziecku właściwe nawilżanie skóry i śluzówek zimą?
Podobnie jak uszka czy pępuszek, także nosek dziecka wymaga codziennej pielęgnacji. Czy wiesz, dlaczego i jak bezpiecznie czyścić nos niemowlaka?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Wybierając smoczek dla niemowlaka trzeba wziąć po uwagę jego rozmiar i budowę – najlepszy dla dziecka jest smoczek anatomiczny, inaczej określany jako smoczek ortodontyczny. Wyglądem przypomina brodawkę kobiecej piersi, a podczas ssania dopasowuje się kształtem do buzi dziecka i nie zaburza prawidłowego rozwoju zgryzu. Należy dbać o higienę smoczka i odpowiednio często go wyparzać – dzięki temu uniknie się pleśniawek u dziecka.

Rodzice powinni wystrzegać się podstawowych błędów w pielęgnacji niemowlaka, takich jak:

  • ubierania go w nieprzepuszczające powietrza tkaniny, które mogą sprzyjać wystąpieniu potówek u niemowlaka,
  • utrzymywania zbyt wysokiej temperatury otoczenia,
  • używania kosmetyków przeznaczonych dla dorosłych, które mogą podrażnić skórę dziecka,
  • zbyt rzadkiego przewijania,
  • kąpania malca częściej, niż raz na dobę, bo grozi to wysuszeniem skóry niemowlaka.