Jak pomóc dziecku przetrwać bolesne ząbkowanie?

2022-10-21 10:57 Materiał sponsorowany

Rodzice małych dzieci dobrze wiedzą, że ząbkowanie to okres, w którym należy uzbroić się w cierpliwość - maluchy grymaszą, są niechętne do jedzenia, często mają problemy ze snem. W celu złagodzenia objawów sięgamy po domowe sposoby (masaż dziąseł czy gryzaki) lub stosujemy produkty łagodzące objawy ząbkowania. Sprawdź, na co koniecznie zwrócić uwagę chcąc ulżyć maluchowi podczas ząbkowania.

Dziecko ząbkuje
Autor: materiały prasowe

Objawy ząbkowania

Podrażnienie dziąseł w okolicy wyrzynającego się zęba, nadmierne ślinienie czy brak apetytu - to typowe objawy ząbkowania, ale zdecydowanie niejedyne, które mogą mu towarzyszyć. Często obserwuje się także trudności ze snem i wkładanie do buzi różnych przedmiotów. Nieco rzadziej pojawiają się wymioty, biegunka, zmiany skórne na twarzy (tzw. osutka) czy katar, który może rozwijać się z powodu stanu zapalnego w jamie ustnej (jeżeli katar utrzymuje się dłużej niż 10 dni lub towarzyszy mu nieprzyjemny zapach, a wydzielina z nosa jest żółta lub zielona – nie jest objawem ząbkowania) i w takich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem.

Wszystkie te dolegliwości mają wspólny mianownik – mocno wpływają na komfort dziecka. A ponieważ ząbkowanie trwa kilka miesięcy, warto wiedzieć, jak skutecznie pomóc maluchowi w tym okresie.

Domowe metody i żele na ząbkowanie – co wybrać

Ząbkowanie u każdego dziecka może przebiegać nieco inaczej. Niektóre dzieci przechodzą ten okres wyjątkowo łagodnie, a ich rodzice z zaskoczeniem zauważają, że w jamie ustnej pociechy pojawiły się pierwsze zęby. Jednak ząbkowanie bez bólu to rzadkość! Zdecydowana większość dzieci odczuwa silny ból, który prowadzi do braku apetytu, zaburzeń snu i ogólnego rozdrażnienia. I choć zwykle zaczyna się niewinnie - od wkładania rączek do buzi, warto odpowiednio wcześniej przygotować się na ten okres. W przypadku wystąpienia objawów ząbkowania, zalecane są zarówno domowe metody, takie jak masaż dziąseł lub gryzaki, jak i metody farmakologiczne obejmujące środki miejscowe i ogólne. Najpopularniejszymi środkami miejscowymi są żele na ząbkowanie, które pozwalają na precyzyjną aplikację w miejscu występowania bólu lub stanu zapalnego.

Polskie badania pokazały, że jedynie 6% matek stosujących preparaty „na ząbkowanie” zna ich skład1. Tymczasem z dostępnych opracowań wynika, że część dostępnych w Polsce środków stosowanych w czasie ząbkowania zawiera związki nierekomedowane dla małych dzieci1. Czym się kierować przy wyborze produktu łagodzącego objawy ząbkowania?

Jak wybrać odpowiedni produkt na ząbkowanie?

Podstawa to skład w którym znajdziemy substancje rekomendowane do łagodzenia objawów ząbkowania. Resztę dopełni żelowa konsystencja, która sprawi, że preparat utrzyma się na podrażnionym dziąśle odpowiednio długo. Zalecanym składnikiem wchodzącym w skład żeli „na ząbkowanie” jest kwas hialuronowy1. Dlaczego?

Kwas hialuronowy tworzy ochronną warstwę na powierzchni dziąseł, przyspiesza gojenie dziąseł, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.

Działanie kwasu hialuronowego mogą wspomóc inne naturalne składniki, np. aloes, który jest bogaty w witaminy z grupy B i – podobnie jak związki hialuronianowe – tworzy na dziąsłach warstwę ochronną. Dodatkowo nawilża i działa regenerująco na komórki nabłonka. Cennym działaniem wyróżniają się także: korzeń lukrecji, róża damasceńska oraz rumianek o właściwościach antyseptycznych, przeciwzapalnych i osłaniających błonę śluzową, co korzystnie wpływa na leczenie stanów zapalanych jamy ustnej .

Czego nie powinien zawierać preparat na ząbkowanie?

Zgodnie z zaleceniami Ekspertów1 powinien być pozbawiony składników, takich jak: alkohol, sztuczne aromaty, parabeny oraz inne substancje potencjalnie szkodliwe. Ryzyko wystąpienia u dzieci poważnych powikłań pojawia się m.in. podczas stosowania środków zawierających w składzie lidokainę.

Lidokaina (lignokaina) – najczęstsze działania niepożądane wynikają z wpływu lidokainy na ośrodkowy układ nerwowy: pobudzenie, śpiączka, splątanie, utrata słuchu, zaburzenia oddychania, drgawki i zaburzenia widzenia1,2. Dlatego nie zaleca się stosowania żeli z lidokainą wśród dzieci3. Brak jest także jednoznacznych dowodów na skuteczność produktów zawierających lidokainę w łagodzeniu problemów związanych z ząbkowaniem1.

Ryzyko wystąpienia u dzieci poważnych powikłań pojawia się także podczas stosowania substancji takich jak: belladonna (działanie cholinolityczne - tachykardia, podwyższona temperatura ciała, suchość skóry i suchość błon śluzowych, szczególnie jamy ustnej, zaczerwienienie skóry, zaparcia, zmniejszone oddawanie moczu, pobudzenie, dezorientacja, halucynacje i rozszerzone źrenice), salicylan choliny (ryzyko wystąpienia zespołu Reya i oparzeń chemicznych) oraz sacharoza (zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy)1.

Gryzaki – na co zwrócić uwagę

Obecnie rodzice mogą wybierać spośród wielu rodzajów gryzaków, m.in. silikonowych, drewnianych, połączonych z grzechotką, umożliwiających podawanie pokarmu, a także wypełnionych wodą. Te ostatnie budzą szczególnie duże zainteresowanie, ponieważ po schłodzeniu przynoszą dziecku odczuwalną ulgę i pozwalają złagodzić obrzęk dziąseł. Należy jednak pamiętać, by gryzaków nie trzymać w zamrażarce, ponieważ stwarza to ryzyko uszkodzenia delikatnej błony śluzowej jamy ustnej dziecka3. Przy wyborze gryzaka najważniejsze jest sprawdzenie, czy został on wykonany z bezpiecznych, certyfikowanych materiałów.

Masaż dziąseł – na co zwrócić uwagę

Masaż dziąseł u małego dziecka wymaga od rodzica cierpliwości. Warto go rozpocząć od delikatnych okrężnych ruchów trwających maksymalnie 1-2 minuty, by dziecko miało szansę stopniowo przyzwyczaić się do tej metody. Jeśli maluch ją polubi, można połączyć masaż z higieną jamy ustnej przy użyciu specjalnej silikonowej szczoteczki nakładanej na palec. Masaż będzie wtedy efektywniejszy i przyzwyczai dziecko do używania szczoteczki.

Ząbkowanie bez bólu to marzenie każdego rodzica. By mieć pewność, że twoje starania pomogą a nie zaszkodzą dziecku, sprawdzaj skład i wybieraj produkty przetestowane klinicznie. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.

Nurodent - infografika
Autor: materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza