Mąka ziemniaczana w pielęgnacji niemowląt

2022-01-13 11:30

Mąka ziemniaczana według wielu mam jest niezbędna w pielęgnacji niemowlaka. Krochmal dodawany do kąpieli skutecznie łagodzi wszelkie podrażnienia, a zasypka z mąki ziemniaczanej przydaje się na odparzenia. Zobacz, czy faktycznie warto ją stosować w pielęgnacji niemowląt.

Mąka ziemniaczana w pielęgnacji niemowląt
Autor: Getty images Kąpiel w krochmalu na podrażnienia skóry

Delikatna i wrażliwa jest skóra niemowlaka jest narażona na wiele podrażnień, a jej pielęgnacja stanowi prawdziwe wyzwanie kosmetyczne dla wielu mam. Wysypki, potówki, przesuszenia i odparzenia… Dziecko może również doświadczać alergii skórnych.

Kosmetyki dla niemowląt należy wybierać rozsądnie, zwracając uwagę na ich skład. Z pomocą w łagodzeniu wielu dolegliwości przychodzą również niezawodne domowe sposoby, wśród których króluje mąka ziemniaczana – od lat stosowana przez nasze mamy i babcie w walce z problemami skórnymi niemowlaka. Czy faktycznie jest taka skuteczna i możemy stosować ją u dziecka bez przeciwwskazań?

Spis treści

  1. Mąka ziemniaczana na odparzenia
  2. Kąpiel w krochmalu na podrażnienia skóry
  3. Czy stosowanie mąki ziemniaczanej na skórę maluszka jest bezpieczne?
Co męczy niemowlaka?

Mąka ziemniaczana na odparzenia

Odparzenia na pupie niemowlaka można łagodzić za pomocą zasypki z mąki ziemniaczanej, której używa się zamiast kremu.

Przygotuj: mąkę ziemniaczaną, wodę do kąpieli, ręczniki papierowe. Umyj pupę dziecka i osusz ją delikatnie ręcznikiem papierowym. Pamiętaj, że przed zastosowaniem mąki skóra musi być całkowicie osuszona. Posyp pupę niemowlaka mąką ziemniaczaną. Zabieg możesz powtórzyć następnego dnia.

O ile kąpiel w roztworze z mąki ziemniaczanej (krochmalu) została uznana przez dermatologów jako skuteczna forma łagodzenia schorzeń skórnych, w tym AZS u niemowląt, o tyle zasypka z mąki ziemniaczanej wzbudza więcej kontrowersji.

Warto wiedzieć, że aplikowana w takiej postaci na skórę niemowlaka może wywołać rumień i zaognić stany zapalne, zwłaszcza, jeśli zabieg nie zostanie odpowiednio wykonany – mąka zbita w grudki pod wpływem wilgoci może przysporzyć dziecku dodatkowych cierpień.

Zobacz: Atopowe zapalenie skóry (AZS) u niemowląt. Przyczyny, objawy, leczenie

Kąpiel w krochmalu na podrażnienia skóry

Kąpiel w krochmalu stosuje w walce z odparzeniami, zaczerwienieniem i nadmiernym łuszczeniem się skóry oraz potówkami. Działa łagodząco, przynosząc ulgę w pieczeniu i swędzeniu skóry.

Przygotuj: mąkę ziemniaczaną – 1 dużą łyżkę na 3 litry wody, przegotowaną i zimną wodę, wanienkę.

Łyżkę mąki ziemniaczanej rozpuść w szklance zimnej wody i wymieszaj do momentu aż wszystkie grudki się rozpuszczą. Tak przygotowany roztwór przelej do miski z gorącą wodą i wymieszaj – w ten sposób powstał krochmal, który należy przelać do wanienki i uzupełnić mieszkankę przegotowaną wodą. Pamiętajmy, że woda w wanience powinna wynosić ok. 38 stopni.

Kąpiel skutecznie łagodzi podrażnienia oraz świąd. Zmniejsza ponadto skłonność do odparzeń.

Dobrze wiedzieć

Okłady z krochmalu (wacik nasączony roztworem) sprawdzają się również w przypadku trądziku niemowlęcego i ciemieniuchy. Krochmal ma działanie wysuszające, dzięki czemu skutecznie redukuje krostki oraz umożliwia wyczesywanie ciemieniuchy z włosków.

Czy stosowanie mąki ziemniaczanej na skórę maluszka jest bezpieczne?

Kąpiel w krochmalu łagodzi podrażnienia skórne, a jej działanie zbliżone jest do emolientów i potwierdzone przez badania dermatologiczne. Stosowanie mąki ziemniaczanej bezpośrednio na skórę – w formie zasypki – może podrażnić skórę wyjątkowo wrażliwą skórę dziecka i wywołać rumień u dziecka. Zawsze należy ją stosować na umytą i dobrze osuszoną skórę, bez uprzedniego nakremowania czy nasmarowania oliwką.

Polecamy: Czym myć niemowlaka? Kosmetyki do kąpieli i pielęgnacji niemowląt

Czy wiesz, jak opiekować się niemowlakiem?

Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić niemowlę?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza