Pielęgnacja skóry wcześniaków [WYWIAD]

2022-11-23 13:39 Materiał sponsorowany

Jak dbać o skórę wcześniaków? Na co zwracać szczególną uwagę? Czym pielęgnować wrażliwą skórę noworodka? Na te i inne ważne pytania odpowiada dr Bari Cunningham, dermatolożka, współzałożycielka Comprehensive Dermatology Group.

newborn
Autor: materiały prasowe

Skóra wcześniaków jest znacznie delikatniejsza niż skóra dzieci urodzonych w terminie, dlatego wymaga odpowiedniej opieki. Jak w takim razie powinniśmy dbać o przedwcześnie urodzone dzieci, aby zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo i optymalne warunki do dalszego rozwoju?         

Skóra wcześniaków jest cieńsza i delikatniejsza, a jej zewnętrzna warstwa nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Z tego względu są one szczególnie narażone na nadmierne wchłanianie produktów do pielęgnacji skóry, kremów, płynów i innych preparatów oraz spowodowane nimi podrażnienia. Aby uniknąć zatruć i podrażnień, należy bardzo uważnie wybierać produkty, które będziemy stosować na skórze wcześniaków. Używane przez nas produkty do pielęgnacji skóry nie mogą zawierać drażniących substancji chemicznych, środków zapachowych ani alkoholu. Ochrona skóry wcześniaków ma znaczący wpływ na ich ogólny stan zdrowia.

Na co powinni zwracać uwagę rodzice, aby uniknąć podrażnień i urazów delikatnej skóry wcześniaków?

Skóra wcześniaków jest bardzo delikatna, co może prowadzić do wystąpienia urazów, takich jak rozdarcia lub otarcia, czyli otwarte, wrażliwe na warunki zewnętrzne rany. Urazy takie mogą prowadzić do infekcji, krwawień i blizn. Należy unikać plastrów z substancjami klejącymi, a zamiast nich używać nieklejących opatrunków mocowanych za pomocą samoprzylepnych bandaży. Dzięki temu nie używamy niczego, co przy zdejmowaniu opatrunku mogłoby spowodować rozdarcie delikatnej skóry wcześniaka.

newborn
Autor: materiały prasowe

Powszechnie wiadomo, że kontakt „skóra do skóry” podczas kangurowania może pozytywnie wpłynąć na dziecięcy organizm. Jak najlepiej kangurować i jakie są tego zalety?

Kangurowanie, które pozwala na osiągnięcie bliskiego kontaktu między skórą dziecka i opiekuna, zaleca się przez pierwsze trzy miesiące życia wcześniaka. Jest wiele sposobów zapewnienia kontaktu „skóra do skóry”, takich jak tradycyjne kangurowanie zaraz po porodzie, w szpitalu lub w domu. Trzymanie dziecka przez rodzica na nagiej klatce piersiowej nie tylko ułatwia budowanie z nim więzi, ale ma również wiele innych zalet, takich jak:

  • wyregulowanie oddechu, tętna, poziomu tlenu i temperatury dziecka
  • sprawienie, że dziecku jest ciepło i jest ono spokojne
  • zmniejszenie obrzęku piersi (bolesnego gromadzenia się mleka)
  • mniejsza szansa wystąpienia depresji poporodowej
  • łatwiejsze karmienie piersią
  • szybsze dojście matki i dziecka do siebie po porodzie
  • skuteczniejsza ochrona dziecka przed infekcjami
  • łatwiejsze budowanie więzi między dzieckiem a rodzicami dzięki wydzielaniu hormonów, takich jak oksytocyna, prolaktyna i endorfiny
  • zwiększenie wydzielania colostrum (pierwszego pokarmu wytwarzanego przez organizm matki, pełnego substancji odżywczych chroniących dziecko)
  • szybszy wzrost wagi dziecka

Kontakt „skóra do skóry” zapewnić można nie tylko na sali porodowej, ale także w wielu sytuacjach w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia dziecka. Kangurować można praktycznie wszędzie – dziecko można na przykład trzymać przy skórze pod luźną bluzką czy rozpinaną koszulą. Dostępnych jest wiele różnych rodzajów ubrań i nosidełek, dzięki którym opiekun może kangurować przez cały dzień.

Kąpiel wcześniaka może być stresującym wydarzeniem. Czy wiadomo, kiedy powinniśmy to robić? I czy ze względu na delikatną skórę wcześniaków podczas kąpieli należy używać odpowiednich produktów, na przykład do skóry wrażliwej?

Aby uniknąć infekcji, z kąpaniem dziecka należy się wstrzymać do momentu, w którym odpadnie kikut pępowiny. Jeśli rodzic chce umyć dziecko przed tym czasem, zamiast pełnej kąpieli zaleca się umycie tylko tych miejsc, które brudzą się najłatwiej, czyli pupy, narządów płciowych oraz okolic oczu, uszu i szyi, omijając pępowinę. 

Jakich środków do pielęgnacji skóry pod pieluchą powinniśmy używać? I czy pielęgnacja skóry na pupie wcześniaka wymaga specjalnych zabiegów?

Wcześniaki są bardzo wrażliwe na stosowane miejscowo kremy, płyny i produkty do pielęgnacji skóry ze względu na cienką, delikatną i niedostatecznie rozwiniętą barierę skórną. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia podrażnień lub reakcji alergicznych, chusteczki dla niemowląt nie powinny zawierać alkoholu oraz zbędnych sztucznych substancji zapachowych. Do pielęgnacji skóry wcześniaka najlepsze są produkty zawierające minimalną liczbę składników, takie jak chusteczki dla niemowląt WaterWipesTM.

Jeśli miałabyś napisać poradnik o tym, jak zadbać o małe dziecko, jakimi zasadami powinna się kierować każda mama, jeśli chodzi o pielęgnację skóry wcześniaka?

Ogólnie rzecz biorąc, im więcej substancji chemicznych zawiera dany produkt, tym bardziej prawdopodobne, że jest wśród nich substancja, która może spowodować podrażnienie lub reakcję alergiczną. Najlepszym rozwiązaniem jest więc stosowanie kosmetyków i środków higienicznych, które mają jak najmniej składników. A miękkie bawełniane ubrania są zawsze lepsze niż sztuczne tkaniny bez względu na wiek dziecka. 

Dr Bari Cunningham
Dr Bari Cunningham

Dermatolożka, ekspertka marki WaterWipesTM, Współzałożycielka Comprehensive Dermatology Group.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza