Problemy skórne u niemowląt i małych dzieci

2022-11-23 13:36 Materiał sponsorowany

Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego często pojawiają się na niej podrażnienia i stany zapalne wywołane reakcjami alergicznymi czy czynnikami zewnętrznymi. Zmiany na skórze dziecka często niepokoją rodziców, jednak nie każde zaczerwienienie czy wysypka wymaga interwencji lekarza. Jakie są najczęstsze problemy skórne u niemowląt i jak sobie z nimi radzić?

Problemy skórne u niemowląt i małych dzieci
Autor: materiały prasowe

Skóra niemowląt i małych dzieci jest nawet 10 razy cieńsza w porównaniu do skóry dorosłego człowieka. Proces dojrzewania skóry przebiega stopniowo, jednak największe zmiany zachodzą w pierwszych trzech latach życia. Delikatna skóra niemowląt i małych dzieci jest bardziej wrażliwa, szybciej traci wilgoć i ma skłonność do przesuszenia co sprawia, że jest bardziej podatna na dolegliwości i zakażenia.

Najczęstsze problemy skórne u małych dzieci

Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry to jeden z częściej występujących u niemowląt i małych dzieci problemów skórnych. To stan zapalny skóry, który objawia się plamami rumieniowymi, pęcherzykami i złuszczeniami. Jeśli na skórze pojawią się żółte strupki, to najprawdopodobniej rozwinęło się zakażenie bakteryjne lub grzybicze. Ryzyko powstania pieluszkowego zapalenia skóry wzrasta podczas upalnych dni, dlatego zmiany skórne najczęściej pojawiają się latem. Do głównych przyczyn powstawania pieluszkowego zapalenia skóry zaliczymy: zbyt rzadkie zmienianie pieluszki, brak cyrkulacji powietrza, otarcia spowodowane pieluszką, uczulenie będące wynikiem alergenów znajdujących się w pieluszce czy infekcję bakteryjną.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry, inaczej egzema lub wyprysk atopowy, należy do zapalnych alergicznych chorób skóry. Rozpoczyna się zazwyczaj już we wczesnym dzieciństwie i charakteryzuje się długotrwałym przebiegiem oraz tendencją do nawrotów. Przyczyną jest nieprawidłowy metabolizm lipidów w naskórku. Wyprysk, zaczerwienienie, świąd oraz drobne ranki to najczęstsze objawy choroby. Atopowe zapalenie skóry nasila się w okresie wiosennym i zimowym. Ciepłe, grube ubrania podrażniają delikatną skórę, a tym samym nasilają objawy. Z kolei wiosną, kiedy rozpoczyna się pylenie drzew, skóra atopowa może silnie reagować na reakcje alergiczne.

Potówki

Potówki na ciele małego dziecka są wynikiem przegrzania i w większości przypadków nie powinny być powodem do niepokoju. To niewielkie zmiany skórne w postaci pęcherzyków wypełnionych płynem. Potówki pojawiają się w miejscach, które w wyniku wysokiej temperatury zostały podrażnione. Na ciele dziecka mogą wystąpić o każdej porze roku, jednak bardzo często są konsekwencją zbyt ciepłego ubierania lub zbyt długiej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Potówki przy odpowiedniej pielęgnacji znikają samoistnie.

Prosaki

To niewielkie białe lub delikatnie żółtawe grudki będące wynikiem nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych u noworodka. Zazwyczaj znikają samoistnie, kiedy dziecko ukończy trzeci miesiąc życia.

Pokrzywka

Pokrzywka u dziecka charakteryzuje się wysiewem swędzących obrzęków skórnych zwanych bąblami pokrzywkowymi. Bąble o charakterze rumieniowo-obrzękowym ustępują samoistnie i nie pozostawiają na skórze śladów. Zmianom pokrzywkowym u małych dzieci często towarzyszy pieczenie skóry. Pokrzywka może wystąpić na skórze niezależnie od pory roku. Może być wywołana czynnikami fizycznymi np. długotrwałym uciskiem skóry lub nadmierną ekspozycją na słońce. Pokrzywką alergiczną organizm dziecka może reagować na substancje chemiczne zawarte w środkach do prania, kosmetykach do pielęgnacji czy w lekach.

Infekcje skórne

Problemy skórne u niemowląt i małych dzieci mogą być wynikiem infekcji skórnych, do których należą np.: liszajec zakaźny, mięczak zakaźny, brodawki wirusowe. Objawy infekcji mogą przypominać kopulaste perłowe lub cieliste grudki. W przypadku podejrzenia infekcji skórnej u dziecka warto skonsultować się z lekarzem.

WaterWipes
Autor: materiały prasowe

Prawidłowa pielęgnacja – na co zwrócić uwagę?

Delikatna skóra dziecka wymaga odpowiedniej pielęgnacji i troski. Niegroźne zmiany skórne, takie jak łagodne podrażnienia czy potówki, wymagają pielęgnacji łagodnymi środkami myjącymi. Do smarowania skóry atopowej należy używać specjalistycznych maści czy kremów. Podstawą leczenia pieluszkowego zapalenia skóry jest nie tylko prawidłowa higiena okolic pieluszkowych, ale również częste wietrzenie skóry, które przyspiesza jej regenerację. By zminimalizować ryzyko wystąpienia zapalenia skóry, warto wybierać delikatne i bezpieczne produkty pielęgnacyjne, które w składzie nie zawierają substancji potencjalnie drażniących. Coraz częściej i chętniej sięgamy po chusteczki nawilżane, które pomagają oczyścić skórę i zachować higienę. Zanim jednak z nich skorzystamy, powinniśmy upewnić się, czy są one w pełni bezpieczne dla delikatnej skóry dziecka. Chusteczki nawilżane WaterWipesTM zostały stworzone przez ojca, który zmagał się z nawracającymi odparzeniami u swojej córki. Obecnie polecane są przez położne na całym świecie. Mogą być stosowane już od pierwszych dni życia dziecka, także u maluchów zmagających się z alergią oraz niemowląt z AZS, egzemą, łuszczycą, pieluszkowym zapaleniem skóry i innymi problemami skórnymi.

Chusteczki WaterWipesTM Original przeznaczone są dla niemowląt. Zawierają aż 99,9 proc. wody i krople ekstraktu z grejpfruta. Woda używana do produkcji wszystkich chusteczek WaterWipesTM przechodzi przez siedmioetapowy proces filtracji, dzięki czemu chusteczki są czyste, delikatne i usuwają zanieczyszczenia skóry. Chusteczki WaterWipesTM delikatnie czyszczą i pielęgnują skórę, nie powodując podrażnień i zaczerwienień. Warto pamiętać, że im szybciej wdrożymy prawidłowe postępowanie i leczenie, tym objawy będą mniej nasilone i szybciej ustąpią. Jednak w przypadku, gdy stan skóry dziecka jest niepokojący, zawsze należy skonsultować się z lekarzem, położną lub farmaceutą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza