Preparaty na ciemieniuchę u niemowląt: przyczyny, objawy i leczenie ciemieniuchy

2022-01-19 12:11

Preparat na ciemieniuchę powinien znaleźć się w kosmetyczce każdego niemowlaka. Ciemieniucha to żółte łuski, które pojawiają się na głowie niemowlaka najczęściej w kilka dni po urodzeniu. Na szczęście, ciemieniucha nie jest powodem do niepokoju. Oto sposoby i preparaty na ciemieniuchę u niemowląt, które pozwolą się jej pozbyć.

Preparaty na ciemieniuchę u niemowląt: przyczyny, objawy i leczenie ciemieniuchy
Autor: Getty images Przyczyny, objawy i leczenie ciemieniuchy

Ciemieniucha nie wpływa na zdrowie dziecka, ale jest nieestetyczna i utrudnia skórze prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego warto mieć w domu preparaty na ciemieniuchę, które pozwalają się jej pozbyć szybko i bezboleśnie. Zobacz, jakie są przyczyny i objawy występowania ciemieniuchy i jak usunąć ciemieniuchę z główki niemowlęcia. Jakie preparaty na ciemieniuchę będą skuteczne?

Spis treści

  1. Przyczyny ciemieniuchy u niemowlęcia
  2. Preparaty na ciemieniuchę nie działają natychmiast
  3. Kiedy preparaty na ciemieniuchę nie wystarczą?
  4. Preparaty na ciemieniuchę 
  5. Tego nie rób!
  6. Preparaty na ciemieniuchę - wybraliśmy najlepsze

Przyczyny ciemieniuchy u niemowlęcia

Ciemieniucha to efekt nadmiernego działania gruczołów łojowych, znajdujących się na skórze dziecka. Hormony mamy, które przez pewien czas po porodzie krążą jeszcze w organizmie noworodka, sprawiają, że gruczoły pracują zbyt intensywnie, często powodując łojotokowe zapalenie skóry.

Łój, wydzielany przez nie w nadmiarze, zasycha na główce dziecka i łącząc się ze złuszczonymi komórkami naskórka, tworzy na niej ciemnożółte plamy o różnym stopniu nasilenia.

Preparaty na ciemieniuchę nie działają natychmiast

Ciemieniucha mija zwykle około 3. miesiąca życia malca, gdyż wówczas normuje się praca gruczołów łojowych (choć w sporadycznych przypadkach utrzymuje się nawet do drugich urodzin). Nie znaczy to jednak, że możesz darować sobie staranną pielęgnację główki dziecka, bo łuski, które już się pojawiły, trzeba usunąć.

Skorupa na głowie utrudnia skórze oddychanie, a w późniejszym wieku może być przyczyną kłopotów z włosami. Walcząc z ciemieniuchą, musisz uzbroić się w cierpliwość – kuracja trwa od tygodnia do dwóch, a zabiegi trzeba powtarzać codziennie. Zdarza się, że ciemieniucha powraca i leczenie trzeba zacząć od początku.

Kiedy preparaty na ciemieniuchę nie wystarczą?

Jeśli czujesz, że ten problem cię przerasta, idź do dermatologa. Lekarz może przepisać specjalną maść do smarowania skóry dziecka i szampon zapobiegający powstawaniu łusek.

Do pediatry na pewno musisz pójść wtedy, gdy strupki nie znikają mimo długotrwałej, odpowiedniej pielęgnacji, skóra jest mocno zaczerwieniona albo ciemieniucha pojawiła się poza skórą głowy (np. na szyi, za uszami, pod pachami). Takie objawy mogą świadczyć o alergii lub atopowym zapaleniu skóry i wymagają odpowiedniego leczenia.

Czytaj: Alergia u dziecka – co warto wiedzieć o ryzyku wystąpienia alergii u dziecka?

Ciemieniucha na brwiach - czy możliwe jest występowanie ciemieniuchy poza główką?

Jak się pozbyć ciemieniuchy?
Dobrze wiedzieć

Ciemieniucha nie lubi czapeczki

Rozwojowi ciemieniuchy sprzyja pot, dlatego czapeczka dziecka powinna być przewiewna, ze 100-proc. bawełny i najlepiej biała, bo barwniki mogą podrażniać skórę. W zamkniętych pomieszczeniach (np. w sklepie) trzeba ją zdejmować, by główka się nie spociła. Nie ma też potrzeby zakładania czapeczki w domu.

Preparaty na ciemieniuchę 

  • Jeśli łusek jest niewiele, na kwadrans przed kąpielą nasmaruj je oliwką dla niemowląt, przykryj watą nasączoną oliwką, nałóż cienką czapeczkę i poczekaj, aż zmiękną. Następnie miękką szczoteczką wyczesz z włosków te łuski, które odwarstwiły się pod wpływem oliwki, i umyj głowę dziecka delikatnym szamponem. W żadnym wypadku nie używaj szamponów przeciwłupieżowych. Myjąc maluchowi głowę, nie trzyj skóry zbyt mocno, by jej nie podrażnić.
  • Jeśli ciemieniucha jest bardzo nasilona, zamiast zwykłej oliwki lepiej zastosuj specjalny krem albo olejek. Takie preparaty zawierają wyciągi z roślin (np. z liści brzozy czy kwiatu lipy), które powstrzymują nadmierne wydzielanie łoju, oraz substancje natłuszczające, przyspieszające odwarstwianie się łusek. Najlepiej nakładać je na noc, a następnego dnia rano umyć główkę i wyczesać łuski miękką szczoteczką.
  • Przy silnej ciemieniusze do mycia głowy możesz używać (na zmianę z delikatnym szamponem namoczonych w ciepłej wodzie otrąb pszennych albo płatków owsianych, które zmiękczają łuski i działają łagodząco na skórę dziecka.

Tego nie rób!

  • Nie zdrapuj ciemieniuchy, bo w ten sposób łatwo uszkodzić delikatną skórę dziecka, a gdy powstaną na niej ranki, nietrudno o infekcję.
  • Skórę na głowie delikatnie wyczesuj, zaś z uszu i brwi - tylko zmyć, bez tarcia i szorowania!

Czytaj: Łuszcząca się skóra u niemowlaka. Przyczyny, objawy, pielęgnacja

Pielęgnacja noworodka. 25 pytań o pielęgnację dziecka, które zadaje każda mama

Preparaty na ciemieniuchę - wybraliśmy najlepsze

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza