Książki dla noworodka: dlaczego warto je kupić dziecku? [GALERIA]

2016-01-14 17:41

Książki dla noworodka - czy to dobry pomysł, aby kupować tak małym dzieciom pierwsze lektury, skoro jeszcze nie potrafią nie tylko czytać, ale i wziąć ich do ręki? Jak najbardziej! Przeczytajcie, jak książki dla noworodka wpływają na ich rozwój i co wziąć pod uwagę, wybierając konkretne pozycje!

Spis treści

  1. >> Czytaj także: Jak zadbać o dobry wzrok niemowlaka? Jak widzi niemowlę >>
  2. Książki dla noworodków: jak stymulują rozwój dziecka?
  3. >> Sprawdź też: WZROK NIEMOWLAKA: jak się wyostrza wzrok niemowlaka? >>
  4. Książki dla noworodka: czym się kierować przy wyborze?
  5. >> Zobacz również: Badania przesiewowe wzroku u noworodków: jak i kiedy się je wykonuje? >>
  6. Książki dla noworodka: gdzie można je kupić?
  7. >> Czytaj także: Wzrok niemowlaka: jak wspomagać rozwój wzroku niemowlęcia? >>

Przez 9 miesięcy w łonie mamy na dziecko nie działają prawie żadne bodźce wzrokowe - pogrążone jest w błogiej ciemności. I nagle, po tym czasie noworodek pojawia się na świecie, gdzie ilość światła i barw jest porażająca. Ludzki organizm został jednak tak skonstruowany, by móc się do tych nowych warunków przygotować: wzrok noworodka, aby się do tej feerii kolorów przyzwyczaić i by za bardzo go one nie drażniły, widzi wszystko w odcieniach szarości. Dlatego też powstały specjalne książki dla noworodków, mającego ich wzrok i rozwój stymulować.

>> Czytaj także: Jak zadbać o dobry wzrok niemowlaka? Jak widzi niemowlę >>

Książki dla noworodków: jak stymulują rozwój dziecka?

Choć noworodek nie potrafi czytać i prawie nie widzi, książki specjalnie dla niego przeznaczone wpływają na jego rozwój. Kilkutygodniowe dziecko dostrzega przede wszystkim czerń i biel. Dlatego książeczki o takich kolorach będą najbardziej przydatne w tym okresie. Zabawę zacznij od pokazania niemowlakowi obrazków. Staraj się umieszczać je po lewej lub prawej stronie, nigdy bezpośrednio przed oczami. Powoli oddalaj i przybliżaj książkę, aby dziecko dokładnie obejrzało wszystko co zamieszczone jest na obrazku. Nazywaj widoczne przedmioty, co ułatwi w przyszłości naukę mówienia. W późniejszym okresie noworodek zaczyna wypatrywać coraz więcej barw. Pozostają to jednak bardzo wyraźne kolory takie jak czerwień czy zieleń.

>> Sprawdź też: WZROK NIEMOWLAKA: jak się wyostrza wzrok niemowlaka? >>

Książki dla noworodka: czym się kierować przy wyborze?

Przy wyborze książek dla noworodka kieruj się przede wszystkim wiekiem dziecka. Sprawdź, jakie barwy widzi niemowlak w danym okresie życia i dobierz odpowiednie egzemplarze. Zwróć uwagę na papier, z jakiego zrobiona jest zabawka. Ważne, aby był odporny na lepkie rączki i usta dziecka. Obrazki w książeczkach powinny bardzo dobrze odzwierciedlać rzeczywistość. Zrezygnuj z karykaturalnych zwierzątek, które w rzeczywistości wyglądają zupełnie inaczej. Zadbaj o to, aby napisy pod rysunkami nie były pisane zdrobniale.

>> Zobacz również: Badania przesiewowe wzroku u noworodków: jak i kiedy się je wykonuje? >>

Książki dla noworodka: gdzie można je kupić?

Czarno-białe książki dla noworodka stały się w Polsce już dość popularne. Można zakupić je w dobrych księgarniach i sklepach z zabawkami. Istnieje kilku producentów, a każdy z nich proponuje wiele części, uczących dziecko innych aspektów życia codziennego. Sprawdź również oferty internetowe. Na aukcjach często sprzedawane są różne pakiety po niższych cenach.

>> Czytaj także: Wzrok niemowlaka: jak wspomagać rozwój wzroku niemowlęcia? >>