Rozwój emocjonalny i społeczny dziecka na przestrzeni pierwszego roku życia

2021-06-02 18:50 Materiał sponsorowany
Mata gigant
Autor: materiały prasowe/Tiny Love

Pierwszy rok życia dziecka to okres intensywnego rozwoju. Nie tylko fizycznego i intelektualnego, ale także społecznego. Przeczytajcie, jak w tym czasie zmienia się wasz maluch.

Dziecko jest istotą społeczną już od pierwszych dni życia. Dla noworodka bliskość rodziców to podstawa. Uwielbia być przez nich przytulany, głaskany, brany na ręce. Czuły dotyk mamy czy taty sprawia, że czuje się bezpiecznie i szybko uspokaja. Od początku reaguje też na głosy rodziców. Działają na niego kojąco i wprawiają go w dobry nastrój.

Uśmiecham się

W drugim miesiącu życia niemowlę rozpoznaje twarze mamy i taty. Na ich widok ożywia się machając rączkami i nóżkami, a na uśmiechy odpowiada uśmiechem.

W ogóle jest przyjaźnie nastawione do świata. Gdy uśmiecha się do niego babcia, dziadek lub starszy brat, robi to samo. Maluch umie okazać, czy mu się coś podoba. Zadowolone słucha czułych słówek i cichej melodii pozytywki. Nie potrafi się jeszcze bawić, ale zafascynowane wpatruje się w przymocowaną do łóżeczka karuzelkę z zawieszkami.

Na razie najzdrowsza jest dla niemowlęcia pozycja horyzontalna. Jeśli więc myślicie już o zakupie leżaczka, postawcie na model, który można rozłożyć zupełnie płasko. Dobrym wyborem będzie np. wielofunkcyjny leżaczek bujaczek 3w1 Tiny Love. Dwumiesięczny maluch może w nim wygodnie leżeć przyglądając się karuzelce z uroczymi kolorowymi zabawkami i słuchając melodii pozytywki. Gdyby dziecku dokuczała kolka, wibrujące ruchy leżaczka pomogą złagodzić ból brzuszka.

Bujaczek
Autor: materiały prasowe/Tiny Love Link: Dowiedz się więcej

Obserwuję świat

Trzymiesięczne niemowlę uśmiecha się od ucha do ucha, gdy tylko zobaczy mamę lub tatę. Zagadujących go dziadków wita z większą rezerwą, ale jeśli wykażą cierpliwość, także z nimi nawiąże nić porozumienia.

Najbardziej jednak lubi przyglądać się rodzicom krzątającym się po domu. Ćwiczenia jogi, przygotowania do obiadu, sprzątanie. Wszystko wydaje się dziecku ciekawe. Obserwacje ułatwi mu wygodny leżaczek. Pozycja półleżąca zachęci też malca do „rozmowy”. Mówcie do niego jak najwięcej, a zobaczycie z jaką uwagą będzie chłonąć wasze słowa. Po chwili spróbuje wam po swojemu odpowiedzieć.

Ciesząc się nowymi możliwościami pamiętajcie jednak, że niemowlę nie powinno zbyt długo przebywać w pozycji półleżącej. Jego kręgosłup nie jest jeszcze na to gotowy. Na szczęście wielofunkcyjny leżaczek można jednym ruchem znów zmienić w wygodne łóżeczko.

Ależ to śmieszne!

W czwartym, piątym miesiącu życia dziecko już nie tylko się uśmiecha, ale głośno śmieje. Rozbawić może je cmokanie, kląskanie językiem, granie na wargach, a nawet głośnie kichnięcie. Gdy mama lub tata zasłania twarz, a potem nagle się pokazuje mówiąc „A kuku!”, malec aż piszczy z radości.

Pozytywnie nastawione do świata niemowlę z zapałem odkrywa nowe możliwości. Położone na brzuszku opiera się na przedramionach i wysoko podnosi głowę z zaciekawieniem rozglądając się dookoła. Próbuje też pierwszych obrotów i sięga po zabawki. Na pewno spodoba mu się interaktywna mata, czyli miękki materacyk pełen niespodzianek. Dobrze, by miała duży rozmiar tak, żeby niemowlę mogło się po niej turlać do woli. Godna polecenia jest np. interaktywna mata gigant. Zabawę na niej uatrakcyjnią dziecku materiały o różnej fakturze, odstające elementy, naszyte zabawki, które można badać paluszkami oraz plastikowe lusterko.

Pobawmy się

W drugim półroczu niemowlę coraz chętniej bawi się z rodzicami. Hitem stają się zabawy paluszkowe. Maluch z zachwytem przygląda się jak mama lub tata przebierając palcami recytuje „Idzie rak nieborak” czy „Tu sroczka kaszkę warzyła”, a w finale zawsze wybucha śmiechem. Ale nie tylko o radość tu chodzi. Te zabawy, podczas których dziecko siedzi wtulone w rodzica dają mu ważne poczucie bezpieczeństwa.

Starsze niemowlę z zapałem naśladuje gesty. Robi „Pa, pa”, trzyma się za głowę jak tata, przesyła całusy. I bardzo cieszy go entuzjazm widzów. Ale dobrze się bawi przede wszystkim w gronie najbliższych.

Boję się obcych

W siódmym miesiącu życia dziecka pojawia się lęk przed obcymi. Gdy na spacerze ktoś nieznany zagląda do wózka maluch przestraszony wygina buzię w podkówkę. Kiedy dawno nie widziana babcia chce je wziąć na ręce, z płaczem wtula się w mamę lub tatę. Nie należy się tym przejmować, to normalny etap w rozwoju. Po prostu dziecko najlepiej czuje się w towarzystwie osoby, która opiekuje się nim najczęściej. W ósmym miesiącu okazuje to jeszcze wyraźniej. Często nie chce opuścić rodzica ani na chwilę. Nawet wyjście mamy czy taty do łazienki wywołuje gwałtowny protest.

Dzieje się tak dlatego, że coraz śmielej odkrywający świat maluch bardzo potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, które daje mu bliskość rodziców. Poza tym jeszcze nie rozumie, że po wyjściu z pokoju mama czy tata nie znika na zawsze. Rozpacza, bo boi się, że już nigdy ich nie zobaczy. Nie martwcie się, dziecko wkrótce nasyci się waszą bliskością. Zrozumie też, że rozstanie jest chwilowe. Pomoże mu w tym zabawa w „A kuku!”, dzięki której przekona się, że nawet jeśli rodzic znika z pola widzenia, wciąż istnieje i wkrótce wróci.

Dzieci są ciekawe

Niemowlę interesuje się innymi dziećmi, ale przede wszystkim starszymi. Gdy brat naśladuje głos kaczora Donalda zaśmiewa się do rozpuku. Z zaciekawieniem obserwuje zabawę siostry. Rówieśnicy są dla malucha mniej atrakcyjni. Owszem przez chwilę im się przygląda, ale szybko wraca do swoich zajęć.

Pod koniec pierwszego roku życia to się zmienia. Na placu zabaw maluch zaczyna podchodzić do innych dzieci. Przygląda im się zaciekawiony, ale nie potrafi jeszcze współpracować w zabawie ani dzielić się zabawkami. Musi się tego dopiero nauczyć.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE