Ruchy i zmysły… Kiedy dziecko zaczyna świadomie się poruszać, widzieć, czuć i słyszeć?

2021-06-02 18:49 Materiał sponsorowany
Karuzela
Autor: materiały prasowe/Tiny Love

Zastanawiacie się kiedy wasze niemowlę zacznie świadomie patrzeć, słuchać i poruszać się? Stanie się to szybciej, niż myślicie.

W pierwszym roku życia dziecko rozwija się w zawrotnym tempie. Z miesiąca na miesiąc jego zmysły działają coraz lepiej, a ciało nabiera sprawności. Przeczytajcie, co pomaga mu w robieniu postępów.

Wrażliwy słuch

Niemowlę lubi słuchać głosów mamy i taty, które pamięta z czasów gdy było po tamtej stronie brzucha. Wpływają na niego kojąco. Podobnie jak spokojna melodia pozytywki. Choć dziecko nie rozumie jeszcze znaczenia słów, uwielbia gdy rodzice do niego mówią. Lubi też gdy wydają śmieszne dźwięki. Radośnie chichocze słysząc granie na wargach czy kląskanie językiem. Szybko odkrywa również urok wyrazów dźwiękonaśladowczych. W drugim półroczu maluch zaczyna sam bawić się dźwiękami. Gaworzy zmieniając intonację oraz siłę głosu, cmoka, piszczy, pokrzykuje. I z satysfakcją słucha samo siebie.

Często mówcie do dziecka, śpiewajcie mu kołysanki, recytujcie rytmiczne wierszyki. Słuchając was niemowlę uspokaja się, poznaje nowe dźwięki i rozwija mowę.

Zaopatrzcie malucha w grzechotki, gumowe piszczące zwierzątka, dzwoniące piłeczki i inne zabawki wydające dźwięki. Na pewno mu się spodobają.

Jeśli niemowlęciu trudno jest wyciszyć się przed snem, rozważcie zakup projektora-pozytywki. Dobrym wyborem będzie np. ten z Tiny Love. Projekcja świetlnych gwiazdek oraz łagodna cicha melodia uspokajają malucha i pomagają mu zasnąć. Sprzęt ma funkcję sensora płaczu: automatycznie włącza się gdy dziecko zaczyna marudzić.

Projektor/pozytywka
Autor: materiały prasowe/Tiny Love Link: Dowiedz się więcej

Bystry wzrok

Noworodek początkowo wyraźnie widzi tylko to, co znajduje się w odległości 20-30 cm od jego oczu. W dodatku jego świat jest czarno-biały. Ruchy gałek ocznych są nieskoordynowane. Ale to się zmienia. Już kilkutygodniowe niemowlę wodzi wzrokiem za zabawką przesuwaną przed oczyma. Między trzecim a szóstym miesiącem dziecko zaczyna rozróżniać kolory. Uważnie przygląda się zabawkom i próbuje je chwytać. Pod koniec kwartału mu się to udaje. Dostrzega też drobne przedmioty. W drugim półroczu dziecko rozróżnia kształty i widzi wyraźnie nawet z daleka. W nowym miejscu zaciekawione rozgląda się dookoła.

Często pochylajcie się nad leżącym noworodkiem. Z tej odległości dobrze was widzi. Poza tym patrząc na wasze twarze uczy się skupiać wzrok.

Przymocujcie do łóżeczka np. karuzelkę z pozytywką Tiny Love, dzięki której niemowlę będzie jak zauroczone wpatrywać się w obracające się nad głową kolorowe zabawki.

Karuzela - Rośnij z muzyką - Zabawa na łące
Autor: materiały prasowe/Tiny Love Link: Dowiedz się więcej

Sprawne ciało

Tuż po narodzinach dziecko nie jest w stanie nawet unieść główki. Uczy się tego mozolnie przez trzy miesiące. Ale gdy mu się to wreszcie uda wszystko przyspiesza. Leżąc na brzuszku niemowlę wysoko unosi głowę i rozgląda się dookoła, a nawet sięga po zabawki. Od tego jest tylko krok do pierwszego obrotu na plecy. Pięciomiesięczny maluch już swobodnie turla się po podłodze i przygotowuje na kolejne wyzwania. W ósmym miesiącu pełza, a potem staje na czworakach i z tej pozycji po raz pierwszy samodzielnie siada. Zwykle zaczyna w tym czasie raczkować. Równocześnie próbuje wstawać przy meblach. Większości dzieci udaje się to w dziesiątym miesiącu życia. Rocznie dziecko potrafi już stać bez podparcia i pewnie chodzi przy meblach.

Często układajcie niemowlę na brzuszku. Dzięki temu ćwiczy mięśnie karku oraz grzbietu, których sprawność jest konieczna do utrzymania główki w pionie. Jeśli maluch nie chce leżeć w tej pozycji zachęci go do tego np. Karuzela Czas dla Brzuszka.

Kolorowa, obracająca się zabawka z efektami dźwiękowymi przyciąga uwagę niemowlęcia i umila mu czas leżenia na brzuszku. Próbując dosięgnąć do niej, dziecko ćwiczy całe ciało. Zabawkę można też zamocować do leżaczka.

Zachęcajcie malucha do zabawy na podłodze. Fikając na niej swobodnie niepostrzeżenie wzmacnia mięśnie, ćwiczy koordynację ruchów oraz trenuje równowagę. Pomocna będzie np. mata Boho Chic z drewnianym stojakiem. Miękki materacyk z grzechocącymi zawieszkami i wystającymi elementami zachęca dziecko do zabawy. Urozmaicajcie niemowlęciu gimnastykę.

Mata Boho
Autor: materiały prasowe/Tiny Love Link: Dowiedz się więcej

Zręczne ręce

W drugim miesiącu życia niemowlę odkrywa, że ma ręce. Zdumione patrzy na nie, obraca dłońmi, wkłada paluszki do buzi. Potem próbuje wszystkiego dotknąć. Początkowo nie umie chwytać, ale ćwiczy wytrwale. Pięciomiesięczne dziecko sprawnie łapie zabawkę, obraca ją w dłoniach i wkłada do ust. Kilka tygodni później potrafi już jedną rączką trzymać przedmiot, a drugą sięgać po kolejny. W ósmym miesiącu niemowlę doskonali chwyt przeciwstawiając kciuk pozostałym palcom. Teraz już pewnie trzyma łyżkę. Jedenasty miesiąc życia przynosi następną zmianę. Gdy malec znajdzie na podłodze jakiś drobiazg unosi go trzymając palcem wskazującym i kciukiem niczym pęsetą. Roczne dziecko uwielbia zabawki z przyciskami, pokrętłami, suwakami. Chętnie też bawi się klockami i sorterami.

Zawieście w wózku lub leżaczku malca kilka lekkich zabawek, które zachęcą go do sięgania. Świetnie sprawdzi się np. łuk z zabawkami. Znajdujące się na wyciągnięcie ręki kolorowe zawieszki aż kuszą, by spróbować ich dotknąć. Bawiąc się dziecko ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową oraz sprawność rąk.

Inną zabawką mobilizującą niemowlę do sięgania jest karuzela podróżna. Dzięki małym rozmiarom, składanym skrzydełkom i uniwersalnemu klipsowi świetnie sprawdzi się na spacerze czy w podróży.

W drugim półroczu proponujcie dziecku zabawki, na których może ćwiczyć sprawność palców. Jego zainteresowanie wzbudzi np. sorter i układanka 2w1 firmy Tiny Love. Malec może obracać zabawkę w dłoniach, wkładać do środka mniejsze klocki, próbować dopasować elementy o różnych kształtach do odpowiednich otworów oraz łączyć ścianki w różny sposób, odkrywając kolejne możliwości.

Sorter
Autor: materiały prasowe/Tiny Love Link: Dowiedz się więcej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza